Kontrazoom Duška Popovića

Facebook HFS
30.11.2016.
Institut Tomislav Gotovac
Janje moje malo

U utorak navečer otvorena je u Institutu Tomislav Gotovac izložba poljske umjetnice Ewe Partum, rođene 1945. godine nedaleko Varšave, feministice, performerice, konceptualne umjetnice i autorice filmova kojima dokumentira svoje ostale aktivnosti ali se bavi i istraživanjem mogućnosti filma kao medija, posebno odnosa dužine filmske vrpce i trajanja filma, i ruskog autora Nikolaja Makaroviča Olejnikova, koji se koristio i pseudonimima Makar Svirepi, Nikolaj Makarov ili Sergej Kravcov, novinara i urednika, avangardnog pjesnika i dramskog autora, crvenogardejca rođenog u kozačkoj obitelji 1898. godine, a ubijenog 1937. zbog subverzivnog pisanja, dok je po službenoj verziji umro od posljedica groznice 1945.

U isto vrijeme su radovi Tomislava Gotovca postavljeni i izložba otvorena u Galeriji VN, dok još traje postav prve epizode uključujući Gotovčev rad Prikazivanje Elle-a.

Sve je to dio velikog izlagačkog projekta Janje moje malo (sve što vidimo moglo bi biti i drugačije) čije se izložbe održavaju u pet epizoda na više mjesta u Zagrebu. Oblik su suradnje s kolekcijom Kontakt iz Beča, posvećene nedavno preminulom Mladenu Stilinoviću, a kustosi projekta su kolektiv Što, kako i za koga/WHW u suradnji s Kathrin Rhomberg.


Ion Grigorescu

U drugoj epizodi serije izložaba, koje traju od 4. studenoga ove do 8. svibnja iduće godine, su izloženi i radovi Grete Brătescu, rumunjske vizualne umjetnice rođene 1926. godine u Ploieștiju, koja se bavila performansima, crtanjem, kolažima, fotografijom i filmom, Anne Daučikove, slovačke vizualne umjetnice i profesorice na Academy of Fine Arts u Pragu, prve čehoslovačke feministice, rođene 1950., Tima Etchellsa, rođenog 1962., britanskog pisca i umjetnika te umjetničkog direktora Forced Entertainment, eksperimentalno-performerske grupe osnovane 1984. godine, profesora performansa na Lancaster University, Valie Export, austrijske umjetnice rođene 1940. u Linzu, koja se proslavila video instalacijama, kompjuterskom animacijom, fotografijom, skulpturama i publikacijama o suvremenoj umjetnosti, Iona Grigorescua, rođenog 1945. u Bukureštu, slikara i jednog od prvih rumunjskih konceptualista, mađarskog performera Tibora Hajasa, rođenog 1946. u Budimpešti, a umrlog u Szegedu 1980., pa najmlađeg među njima, Artura Żmijewskog, poljskog vizualnog umjetnika, fotografa i filmskog autora, rođenog 1966., najpoznatijeg po svojim video radovima poput Ja i AIDS, Oko za Oko, Karolina, Lisa ili Blindly, koji je prikazan 2013. na bijenalu u Veneciji te Mladena Stilinovića, rođenog 1947., a umrlog ovoga ljeta, jednog od vodećih suvremenih hrvatskih umjetnika, konceptualista i filmaša i legendarnog Tomislava Gotovca, rođenog 1937. u Somboru, a umrlog 2010. godine u Zagrebu, filmskog redatelja, glumca, performera, multimedijalnog i konceptualnog umjetnika i vodeće figure ne samo u domaćim nego i u svjetskim razmjerima.  

Izložbe se održavaju u stanu Softić, Gajeva 2/6, Galeriji Nova, Teslina 7, Galeriji VN, Ilica 163a, Galeriji Greta, Ilica 92, Institutu Tomislav Gotovac, Krajiška 29 i drugim lokacijama. 

Projekt je realiziran uz pomoć Austrijskog kulturnog foruma, Zagreb, ERSTE Foundation, Foundation for Arts Initiatives, Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Hrvatskog audiovizualnog centra, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Trust for Mutual Understanding i Zaklade Kultura Nova.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

Kontrazoom
Duška Popovića

48. revija hrvatskog filmskog stvaralaštva

Prije zime

Svjetla se pomalo gase, kiša pada i …odlazi cirkus iz vašeg malog grada, dok neki slave, a drugi tuguju kao što uvijek biva i kako jedno i može biti. Revija je održana, filmovi prikazani, druženja i razgovori obavljeni i valja, preko Zlatnih gorica, poći dalje... »više

Od 60 sekundi hrvatskog filma do…

…druge Revije filma kratke forme

Dvanaesta revija 60 sekundi hrvatskog filma istovremeno je i druga Revija filma kratke forme, koja će se i ubuduće odvijati pod tim novim nazivom, a priređivač je uvijek isti – Autorski studio-fotografija-film-video, u suradnji sa Zagrebačkim foto-kino savezom i Hrvatskim filmskim savezom... »više

48. revija hrvatskog filmskog stvaralaštva

Potraga

Na tri subotnje projekcije prikazani su filmovi Samo tvrdo, dokumentarac Dražena Puklavca, Udruga Restart, Zagreb, o gotovo ritualnom shvaćanju važnosti nogometa u nekim muškim životima, igrani film Igrica Filipa Zadre... »više

48. revija hrvatskog filmskog stvaralaštva

Wasserburg

Kažu da je prije tisuću godina, i više, postojala plemenska župa Varaždin, a sam grad se pod ovim imenom (Warasdin, Varasd, Varasdinum…) prvi put spominje 1181. Dva desetljeća poslije pokraj Varaždina se vodila velika bitka vojski koje su predvodili sinovi kralja Bele III... »više