Hrvatski filmski ljetopis
Projekt izdavanja filmološkog časopisa Hrvatski filmski ljetopis bio je zajednički pothvat Hrvatske kinoteke pri Hrvatskom državnom arhivu, Hrvatskog društva filmskih kritičara i Filmoteke 16 iz Zagreba, a danas je izdanje Hrvatskog filmskog saveza (sa središtem u Zagrebu). Uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Ureda za kulturu grada Zagreba, časopis je počeo izlaziti 1995. godine kao tromjesečnik, te je u dvadeset godina tiskano 80 brojeva.
Časopis je evidentiran u FIAF International Index to Film Periodicals, u Arts and Humanities Citation Index, u SCOPUS-u te u najprestižnijoj međunarodnoj bazi radova Web of Science (WoS).
Hrvatski filmski ljetopis -
85
/
2016.
U ovom broju
U prodaji je novi broj Hrvatskog filmskog ljetopisa. Proljetni broj (85) na 216 stranica donosi tematski blok o Mihovilu Pansiniju, velikanu hrvatskog eksperimentalnog filma, s osam njegovih malo poznatih tekstova u kojima promišlja vrijeme i prostor, boju i pokret, projekciju i multiviziju u filmu te piše recenzije filmskih klasika. Temat upotpunjuju opsežno istraživanje Petre Belc o teorijskim i povijesnim aspektima Pansinijeva rada te filmografija.
Povodom 65. godišnjice prvog hrvatskog autorskog animiranog filma Veliki miting ekskluzivno objavljujemo tekst Borivoja Dovnikovića – Borde s nizom rijetkih fotografija, crteža i skica nastalih u vrijeme njegova rada na filmu.
Društveno-ideološku pozadinu "crnoga vala", s posebnim osvrtom na sve važnije autore i djela detaljno razlaže Tvrtko Rašpolić, a Midhat Ajanović donosi temeljit pregled tvrdo kuhanog trilera u književnosti, stripu i filmu s iznimnim prikazom brojnih klasika noira i neo-noira.
Kao i uvijek, novi Ljetopis donosi i recenzije aktualnog kinorepertoara, prikaze domaćih i inozemnih festivala i knjiga.
PANSINI (1926 – 2015)
Mihovil Pansini i antifilm. Teorijski i povijesni aspekti
Pokret i metafora – osnovna snaga filma
Linija i pokret, prostor i vrijeme i dva organa gledanja
Filmografija Mihovila Pansinija
IZ POVIJESTI FILMA
Društveno-ideološka pozadina "crnoga vala"
ANIMIRANI FILM
65. godišnjica: prvi hrvatski autorski animirani film realiziran 1951.
FESTIVALI I REVIJE
Pogledi iskosa
12. ZagrebDox – međunarodni festival dokumentarnog filma (2016)
Majstorsko baratanje filmskim sredstvima
12. ZagrebDox – međunarodni festival dokumentarnog filma (2016)
Pokušaj prevazilaženja koncepcijskih ograničenja i podilaženja publici
44. FEST – međunarodni filmski festival (2016)
Solunski filmski (water) front
18. Thessaloniki Documentary Film Festival (2016)
NOVI FILMOVI: Kinorepertoar
Pobješnjeli Max: Divlja cesta
NOVE KNJIGE
Skriveni aspekti proširenoga filma
Marina Kožul (ur.), 2014, Vizualna glazba, Zagreb: Udruga 25 FPS
Hvalevrijedan izvor informacija i pomalo mršava povijesna sinteza
Mihaela Majcen Marinić, 2014, Prema novoj animaciji. Povijest novijeg animiranog filma u Hrvatskoj, Zagreb: MeandarMedia
PRILOZI ZA NASTAVU FILMA I MEDIJSKE KULTURE
Usamljeni detektiv u svijetu pohlepe i laži. Jedan pogled na dugovječnu tradiciju tvrdo kuhanog trilera u literaturi i na filmu
DODACI
Tekuća bibliografija filmskih publikacija