english
vijesti
kolumna M. Pansini
članice HFS-a
download
filmski kviz
o nama
produkcija
nakladništvo
festivali
medijska škola
forum
pretraživač
linkovi
impressum
 

SEKS, SMRT I BOKS MEČEVI - WERKSTATTKINO NA KRATKOM UTORKU!

U utorak 21. travnja u kinu Tuškanac u Zagrebu, u 19 i 21 sat bit će prikazana dva programa filmova iz arhiva jednog od najpoznatijih underground kina u Evropi, Werkstattkina u Münchenu. Filmove je odabrao direktor kina Bernd Brehmer, a izbor predstavlja vrlo raznovrsan spektar interesa programera kina - od tzv. filmova za neženje (erotskih uradaka s početka prošlog stoljeća nepoznatih autora), preko kultnih klasika poput zabranjivane 'Pjesme o ljubavi' Jeana Geneta, do remek djela avangardnog filma kao što je 'Čin promatranja vlastitim očima' Stana Brakhagea.


Werkstattkino

Werkstattkino ('werkstatt' na njemačkom znači 'radionica') otvoreno je 1974. u centru Münchena na mjestu bivše kuglane i ima 50 mjesta. Vodi ga pet programera - volontera, koji ne djeluju kao kolektiv, nego su potpuno autonomni u izboru filmova. Zbog toga je program Werkstattkina po riječima američkog kritičara Jacka Stevensona 'vjerojatno najšarolikiji od svih kina na svijetu'. Kino također posjeduje i golemi arhiv, kao i knjižnicu. Uglavnom se samofinancira, a često funkcionira kao 'one man kino'. Jedna osoba prodaje karte, projicira film, a zatim i počisti prostor nakon projekcije.


Bernd Brehmer

Kino je kroz godine često bilo napadano sa svih strana političkog i društvenog spektra zbog svog liberalnog pristupa programiranju. Jednom su ga okupirali radikalni ljevičari zbog projekcije dokumentarca o neonacistima, drugi put je netko iskrcao kamion izmeta u dvorištu kina kad je na programu bio pornić.

Dva programa koja ćemo gledati na Kratkom utorku, po riječima selektora Bernda Brehmera odlično predstavljaju iskustvo gledanja filmova u Werkstattkinu: rame uz rame prljavim grindhouse filmovima stoje priznata autorska djela, kao i žanrovski filmovi svih vrsta. Tu su i dokumentarci, eksperimentalni filmovi, opskurni rariteti, a među njima ćemo vidjeti i par TV reklama i edukativnih filmova.

Iz prvog programa izdvajamo zabranjivani klasik doajena zagrebačke škole animiranog filma Vlade Kristla 'Don Kihot', koji predstavlja logičnu poveznicu između Zagreba (mjesto rođenja) i Münchena (mjesto smrti autora). Film je dobitnik prve nagrade na festivalu u Oberhausenu 1962.  


Don Kihot

Tu je i 'Prva noć' Georgesa Franjua, jednog od najvećih francuskih filmskih poeta koji (ponovo) nezasluženo pada u zaborav. Radi se o nadrealnoj egzistencijalističkoj vinjeti čije je snimanje 1958. financirao RATP (pariški ZET), očito ne shvaćajući o čemu se tu točno radi.


Prva noć

Bit će tu i dva filma o boksu Charlesa Dekeukelairea i Valerija Zurlinija, ali i možda 'najpitomije' djelo njemačkog kralja horor eksploatacije i autora kultnog 'Nekromantika' Jörga Buttgereita. Nježni dokumentarac 'Moj tata' jedan je od njegovih prvih filmova. Inače, Werkstattkino vodi brigu o filmskim kopijama svih Buttgereitovih uradaka, i nerijetko ih prikazuje.   

U drugom programu vidjet ćemo 'gotovo nepostojeći' duhoviti četverosekundni eksperiment Petera Tscherkasskog 'Shot Countershot', kao i film 'Riječi predsjednika' ('Die Worte des Vorsitzenden') nedavno preminulog njemačkog redatelja Haruna Farockog. Film je po riječima Bernda Brehmera uvršten u program da pokaže da je nekad u Njemačkoj bilo moguće raditi radikalne filmske odmake u mnogim smjerovima - društvenom, političkom, stilskom... 


Pokraj mora

'Orgijastična fantazija očajničke frustracije i pohotne želje', tako je Amos Vogel opisao jedini film francuskog pisca, dramatičara i političkog aktiviste Jeana Geneta 'Pjesma o ljubavi' ('Un chant d'amour') snimljen 1950. Cenzuriran i dugo zabranjivan, film o seksualnoj žudnji zatvorenika ne samo da je jedan od prvih otvorenih prikaza homoseksualnosti na celuloidnoj vrpci, nego je i vizualno impresivni poetski eksperiment čiji je snimatelj bio slavni Jean Cocteau. U Francuskoj je prvi put prikazan tek 1975., a pokušaj projekcije u SAD-u 1966. završio je zabranom Vrhovnog suda zbog opscenosti sadržaja.


Pjesma o ljubavi

Posljednji film programa prigodno će biti, kako kaže slavni Jonathan Rosenbaum, 'jedno od najdirektnijih suočavanja sa smrću ikad'. Radi se o 'Činu promatranja vlastitim očima' ('The Act of Seeing With One's Own Eye') gurua američkog eksperimentalnog filma Stana Brakhagea. To je treći dio Brackhageove 'pittsburške trilogije' o javnim institucijama toga grada u kojem je snimao rad patologa u lokalnoj mrtvačnici. Brackhage u filmu nijemo bilježi vrlo uznemirujuće scene raspadanja ljudskog tijela koje definitivno nisu za gledatelje slabog želuca.


Čin promatranja vlastitim očima

Program se održava u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza. Filmovi će biti prikazivani s 16mm i 35mm filmskih kopija, imaju engleske titlove, a ulaz je besplatan.

Raspored programa:

19:00 Program 1 (76 minuta)
'Don Kihot', Vlado Kristl, Jugoslavija, 1961., 35mm, 10 min
'Boks meč' ('Combat de boxe'), Charles Dekeukelaire, Belgija, 1927., 35mm, 8 min
'Prva noć' ('La première nuit'), Georges Franju, Francuska, 1958., 35mm, 23 min
'Boksači' ('Pugilatori'), Valerio Zurlini, Italija, 1951., 35mm, 11 min
bezimeni čudni film snimljen u cijelosti južno od granice, SAD, 1961., 35mm, 8 min
'Beat u Schwabingu' ('Beat in Schwabing') Karl Deschauer, Njemačka, 1965., 35mm, 9 min
'Moj tata' ('Mein Papi'), Jörg Buttgereit, Njemačka, 1982., 35mm, 7 min

20:30 razgovor s direktorom Werkstattkina Berndom Brehmerom

21:00 Program 2 (86 minuta) 
'Shot Countershot', Peter Tscherkassky, Austrija 1987., 16mm, 1 min
'Riječi predsjednika' ('Die Worte des Vorsitzenden'), Harun Farocki, Njemačka, 1969., 16mm, 3 min
'Pokraj mora' ('By The Sea'), Pat O'Neill & Robert Abel, SAD, 1963., 16mm, 10 min
'Povratak Petea Skitnice' ('The Return of Pete the Tramp'), neznani autor, SAD, 1930., 16mm, 6 min
'Pjesma o ljubavi' ('Un chant d'amour'), Jean Genet, Francuska, 1950., 16mm, 25 min
'Čin promatranja vlastitim očima' ('The Act of Seeing With One's Own Eye'), Stan Brakhage, SAD, 1971., 16mm, 30 min

Između filmova u oba programa prikazivat će se opskurne TV reklame, erotski filmići s početka prošlog stoljeća i tzv. jukebox filmovi iz 50-ih i 60-ih


pošalji link | verzija za printanje

KLASICI ISTOČNOEVROPSKE ANIMACIJE NA KRATKOM UTORKU
Eksperimentalni filmovi Slobodana Šijana na Kratkom utorku
VIZUALNI KOLEGIJ NA KRATKOM UTORKU
Filmovi Davida Maljkovića na Kratkom utorku
Kratki utorak u kinu Tuškanac
NAJBOLJI FILMOVI IZ POVIJESTI OBERHAUSENA - DRUGI DIO
FILMOVI VLATKA GILIĆA NA KRATKOM UTORKU
FUORI ORARIO NA KRATKOM UTORKU
NOVI FILM HANE JUŠIĆ NA KRATKOM UTORKU
René Clair, Usnuli Pariz i riječka Marinada na Kratkom utorku
U Karlovcu predstavljen program 47. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva! 06.11.2015.
Bogatstvo animacije 06.11.2015.
500. emisija Kokica na Hrvatskoj televiziji 06.11.2015.
Premijera dokumentarnog filma Martinac 06.11.2015.
Filmovi Davida Maljkovića na Kratkom utorku 04.11.2015.
Festival nijemog filma 04.11.2015.
MEĐUNARODNI SIMPOZIJ 'MUZEJI FILMA – FILM U MUZEJU' 03.11.2015.
Osmi ciklus iberoameričkog filma 03.11.2015.
Susjedi 03.11.2015.
Karlovac će za dvanaest dana postati centar hrvatskog neprofesijskog filma! 02.11.2015.
2711-2720/5826
Maillot nba pas cher
I thought that after two years, I knew replica handbags that Beatrice was a small gucci replica handbag in Pierre's many hermes replica handbags . I didn't expect it to be handbag replica positive result. Beatrice transformed this "night club little prince" into a happy replica handbags .





















Statistika posjeta