Novosti

Facebook HFS
20.06.2016.
Aleksandar Muharemović
Dvadeset +

Prikazano je četrnaest eksperimentalnih filmova, nastalih u periodu od 1998. do 2014., a među njima i Osječki krug (1998) u kojem se poigrava svojim omiljenim  brzim kruženjem kamerom koja, pansinijevski, bilježi sve na imaginarnoj kružnici kojom juri, snimljen u suradnji s prijateljem i suredateljem Damirom Tomićem, baš kao i Nebo nad Osijekom (2000), Drugi krug (2001), INRI (2002) u kojem televizijski, na više ekrana, ponekad složenih u formi križa, bilježi priču o Kristovu raspeću, Linija (2009) i Pogled (2010). Na programu su bili i njegovi filmovi Layers (2003), Kanon (2005) u kojem istražuje filmičnost glazbene forme koja se odlikuje stalnim ponavljanjem istih tonova (ili, pokreta), a vrvi dinamikom, Kroz noć (2004) gdje se bavi prividnom statičnošću Mjeseca i oblaka, Equilibrium (2011), Vremenska omča (2009) kojim kroz vožnju automobilom po Osijeku sa stalnim gibanjima kamere odnosno montažom koja to sugerira postiže iznimnu dinamiku, 8 2 4 (2010), C Z P (2012) gdje na više ekrana u crvenoj, plavoj i zelenoj boji naglašava različitosti istog vidokruga i Merely one way to die in the midst (2014).

Ovom je projekcijom odabranih i nagrađivanih radova, održanom 18. lipnja (na 201. godišnjicu bitke kod Waterlooa!) u zagrebačkom kinu Tuškanac, poslije proglašenja  liste filmova selekcioniranih za Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece odnosno za Filmsku reviju mladeži i Four River Film Festival, a prije promocije knjige Sergeja Lavrjenteva O Schmidtu: Iz Rusije s ljubavlju, o njegovu osječkom sugrađaninu, filmskom redatelju Branku Schmidtu, Aleksandar Muharemović simbolično obilježio prvih dvadeset (i više) godina kreativnog rada.


Photo bv Mateja Ilijašev

Puno je simbolike bilo i u tom smještaju Acine obljetnice između filmskog stvaralaštva djece i mladih i promocije knjige o dvadesetak godina od njega starijem kolegi, filmskom profesionalcu Schmidtu, koji je prve dodire s filmom isto imao u Mursi. Dobar je dio aktivnosti Muharemović posvetio djeci i mladima, zaigrano vodeći mnoge radionice u Osijeku i širom Slavonije, pa i dalje, u kojima je klincima znao pristupiti na jedini ispravan način, prenoseći im stručna znanja ali i prilagođavajući im se u vedrini i radosti, ali uvijek profesionalno obavljajući svoj posao. Ili, vokaciju!?

Aleksandar M uharemović je rođen 1978. u Osijeku, a intenzivno se bavi fotografijom, filmom i videom od 1995., kada se učlanio u Video klub Mursa, kojem još uvijek vrlo aktivno pripada. Od 2000. se svojim amaterskim ljubavima bavi i profesionalno. Radio je od 2002. i na različitim projektima koji su uvijek vezani uz fotografiju, film, video i televiziju. Sada je freelancer fotograf, video umjetnik, snimatelj i redatelj, ENG snimatelj tona, montažer, ali prije svega autor vlastitih filmova.

Zbog svoga je, prije svega voditeljskog rada na brojnim filmskim radionicama i tečajevima namijenjenima prvenstveno djeci i mladima, gdje je kroz petnaestak godina obrazovao veliki broj mladih (ali i odraslih) na području filmske djelatnosti te za cjelokupan autorski rad na filmu i videu i postignute rezultate na domaćim i inozemnim revijama i festivalima, odnosno za izniman doprinos razvitku i unapređivanju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj, 2012. godine primio Godišnju nagradu tehničke kulture Faust Vrančić.

Velika mu je ljubav i auto-moto sport, posebno motocikli, strastveni je pobornik zaštite pasa, a značajan je i njegov gastronomski doprinos poznavanju i pripremi jela i pića, pa se AcoM zaista može smatrati polivalentnim, gotovo pa renesansnim čovjekom i umjetnikom koji uživa u svemu što radi, a pristup mu je uvijek podjednako ozbiljan i odgovoran, u svakoj od ovih, i drugih, oblasti života.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

Objavljen natjecateljski program 21. Filmske revije mladeži i 9. Four River Film Festivala!

Na znakovitom žutom tepihom i ove godine prošetale su naše mlade nade filmskog stvaralaštva. Kao što je i najavljeno, Hrvatski filmski savez već od jutra dočekuje sunčano ljeto objavom filmova koji su ušli u natjecateljski program... »više

Poznat natjecateljski program 54. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece

Za selekciju filmova 54. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece bili su zaduženi montažer Slaven Zečević, filmska kritičarka Diana Nenadić i prof. Hrvatskog jezika i dugogodišnji medijski pedagog iz Gunje, Josip Krunić... »više

Schmidtova filmska večer u Tuškancu

Pozivamo Vas na filmsku večer posvećenu Branku Schmidtu, koja se održava povodom nedavnog objavljivanja knjige O Schmidtu: Iz Rusije s ljubavlju, a koju je o opusu velikog hrvatskog redatelja napisao ruski filmski kritičar Sergej Lavrentjev... »više

Filmski pozdrav ljetu u Tuškancu!

Hrvatski filmski savez u subotu, 18. lipnja, organizira cjelodnevnu svetkovinu filma u kinu Tuškanac kao uvertiru u filmske aktivnosti koje HFS donosi u ljetnim mjesecima. Jutarnji dio programa posvećen je talentiranim mladim filmašima... »više