Novosti

Facebook HFS
25.08.2015.
Višnja Biti: 'Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić zasigurno je najbolje mjesto, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire, gdje se dobro može učiti medijska kultura.'

Dobitnica nagrada Hrvatskoga novinarskog društva ‘Zlatno pero’ i ‘Marija Jurić Zagorka’, nagrade ‘Ivan Šibl’ Hrvatske radiotelevizije te nagrade za životno djelo Ministarstva socijalne politike i mladih za zaštitu prava djece, Višnja Biti, urednica je, novinarka i spisateljica  koja bez obzira u kojemu se mediju izražavala, zajednički nazivnik onoga čime se ona bavi su mladi. 


Višnja Biti

Koliko možemo govoriti o novinarstvu kao pozivu, a koliko kao zanatu?

Višnja Biti: Novinarstvo je moj život jer sam svoje novinarske korake napravila s dvadeset godina, odnosno na drugoj godini studija komparativne književnosti i filozofije na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, kada sam počela surađivati s Obrazovnim i dječjim programom tadašnjeg Radio Zagreba. Na trećoj sam godini osmislila i ponudila emisiju za mlade, o mladima, pod nazivom 'Zašto tako', koja se emitira već 39 godina. To je autorska emisija koja daje kronologiju događanja iz života mladih u Hrvatskoj. Izmijenile su se generacije, razne teme, razni problemi, ali moram priznati da mi je još uvijek zanimljivo pronaći svaki tjedan neku novu temu i biti u društvu mladih. To nije jedina emisija koju sam radila, tu je i niz drugih, ali ona na neki način opisuje mene kao osobu i kao novinarku i izrazito sam ponosna na nju.

Mladi su oduvijek bili središnja tema, odnosno Vaš primarni interes u novinarstvu se vezao za mlade?

Višnja Biti: Da, mladi i sve što ide uz njih. Ne samo njihov život nego i obitelj u kojoj odrastaju. S vremenom se, sama po sebi, nametnula i radijska emisija pod imenom 'Savjetovalište', koja se emitira jednom tjedno i koja je namijenjena roditeljima, odgajateljima i učiteljima. U njoj postavljam, odnosno roditelji, odgajatelji i nastavnici postavljaju različita pitanja vezana uz odgoj, obrazovanje, zdravlje i odrastanje djece i mladih, a odgovor daju stručnjaci različitih profila, od psihologa, liječnika, sociologa, pedijatara i drugih stručnjaka.

Možemo li govoriti o komplementarnosti Vaše dvije radijske emisije 'Zašto tako' i 'Savjetovalište'?

Višnja Biti: Naravno, one su komplementarne, a ono što je bitno jest to da moja emisija nije studijska već snimam reportaže na terenu, odnosno tamo gdje mladi provode svoje vrijeme. Mjesta gdje snimam reportaže su u škola, dom, disko klub, kafić, sportski klub, kazalište, kino, bolnica, dom za nezbrinutu djecu, terapijska zajednica te mnoga druga. Mogu reći da sam terapijske zajednice obišla širom Hrvatske i Italije jer sam se tematski posebno interesirala za mlade i ovisnost pa sam ovisnicima posvetila veliki broj emisija.

S obzirom na to da se emisija 'Zašto tako' emitira već 39 godina, a u njoj se bavite isključivo mladima, koliko ima još neistraženih tema vezanih za mlade?

Višnja Biti: Kad sam koncipirala emisiju 'Zašto tako', razmišljala sam o 100 pitanja koja mladi postavljaju o sebi i svijetu oko sebe, poput ljubavi, prijateljstva, odnosa s roditeljima, džeparca, profesionalnih orijentacija itd., a nakon 100 tema koje sam prošla, ostala pitanja su jednostavno sama došla, odnosno teme su proizlazile jedna iz druge. Postalo mi je zanimljivo putovati po Hrvatskoj, bilježiti različite situacije, odlaziti u male, planinske škole, po otocima i zapravo mogu reći da mi se čini da nema mjesta koje nisam prošla. Pitanja ima nebrojeno mnogo, a napravila sam otprilike 1700 emisija i nadam se da ću ih napraviti još.

Prva ljubav Vam je radio, ali ste i autorica više od stotinu dokumentarnih televizijskih emisija koje se bave mladima. Imate li dojam da danas ima manje dokumentarnih emisija koje se bave mladima nego prije?

Višnja Biti: Bila sam u grupi ljudi koji su upravo radili i bilježili u dokumentarnoj formi život mladih, a iz  raznih se razloga kasnije prešlo na neke studijske emisije i neki drugi tip emisija za mlade, više zabavnog karaktera i okruglih stolova. Mene zanima život mladih kakav jest, a ne kad oni dođu u studio i gdje mladi čak mnogo puta govore neke naučene tekstove i odgovore koji se od njih očekuju. Zato ja i pratim njihov stvarni život i situacije kad su oni opušteni, prirodni i kad vide da novinar pokazuje interes za njihov problem i njihov život. Studio i teren su jednostavno dva različita pola. Ipak, mislim da se situacija unazad dvije godine popravila. Pokazalo se da sve više mladih voli dokumentarni film, a to dokazuju i brojni festivali dokumentarnih filmova. U posljednje vrijeme Hrvatska televizija prikazuje veći broj dokumentaraca i koliko razgovaram s gledateljima, oni to vole, bez obzira na godine. Jednostavno se lako prepoznaju u svim tim životnim pričama pojedinih ljudi, vole vidjeti neke krajeve, putovati Hrvatskom kroz film i mislim da je to dobar način kako se televizija može približiti svakome.


Radionica radijske reportaže

Kako i kada ste počeli voditi radionice radijske reportaže u Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić?

Višnja Biti: Ja sam medijsku školu počela pratiti kao novinarka i radila sam radijske emisije. Nakon nekog vremena, predložila sam Savjetu Škole interni radio koji bi povezivao sve radionice i sudionike. Prihvatili su i nakon pet godina internog radija, ovo je već sedma godina da radim radionicu za radijsku reportažu.

Zašto upravo radionica za radijsku reportažu?

Višnja Biti: Zato što je forma radijske reportaže najkompleksnija, najbogatija i zovemo ju 'kraljicom novinarskih vrsta'. Mislim da je to dobar način kako polaznici mogu učiti o novinarstvu jer reportaža sadrži sve bitne elemente novinarstva, a radio je sam po sebi divan mediji, koji je i intiman i obrazovan i duhovit i voljela bih zapravo svoju ljubav koju imam prema radiju prenijeti polaznicima ove Škole. Živimo u svijetu vizualnih medija i radio mnogima nije toliko atraktivan kao filmski programi, ali uvijek ima onih zaljubljenika u radio. U našim osnovnim i srednjim školama ima možda četrdesetak radijskih skupina što nije niti tako mali broj. To znači da se stvarno uči osnova novinarstva, odnosno kako oblikovati neku radijsku emisiju, a neki od voditelja su i suradnici naše radijske emisije 'Stigla je pošta' Obrazovnog programa, koja je poligon mladim novinarima.

Koje su prednosti Vaše radionice?

Višnja Biti: Osim što radimo radijsku reportažu, mi smo redakcija koja svaki dan producira male radijske reportaže, odnosno priloge, koje objavljujemo na stranicama Hrvatskog filmskog saveza.  To je, s jedne strane, dobar način da naši polaznici nauče radijsko novinarstvo, a s druge strane, mi mnoge ljude upoznajemo s radom Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić. Ove godine imamo interni naziv 'Radio u boji', zato što uz radijske priloge objavljujemo i fotografije naših kolega te tako u svijet putem interneta odašiljemo i sliku i ton.

Koje su prednosti Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić?

Višnja Biti: Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić zasigurno je najbolje mjesto, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire, gdje se dobro može učiti medijska kultura. Bez obzira koje fakultete profesori i nastavnici završili, to je ipak parcijalno učenje o medijima. Ovdje su predavači s Filozofskog fakulteta, Glazbene akademije, Akademije dramske umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti, Učiteljske akademije, a što se tiče profesora, to su uistinu vrhunski stručnjaci, redatelji, montažeri, snimatelji i novinari koji podučavaju, nastavnike i učenike. Nastavnici na svojim radnim mjestima pokušavaju, usprkos školskom sistemu koji nije dovoljno prepoznao ulogu medija i važnost učenja o medijima, s puno entuzijazma širiti medijsku kulturu, kroz nastavni program, izborne predmete ili filmske i radijske skupine.  Različiti su putevi, ali svi oni pridonose medijskoj pismenosti.

Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Prvi se pamte

Polaznici Prvog stupnja seminara medijske kulture ili osnovnog obrazovanja, koji pruža temeljna znanja o filmu i medijima uopće, odlučili su predstaviti svoj rad na vježbama multimediji u teoriji i praksi, koje svakodnevno provode pod vodstvom Katice Šarić, mag. paed. soc... »više

Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Jezero

Celjski grofovi, pa Korvini i Draškovići, koji su vladali burgom Trakošćan od konca XIII. stoljeća kada je sagrađen kao manja utvrda, a bitno obnovljen i proširen koncem XVI. i u XVIII. stoljeću, nisu mogli uživati u romantičnom odrazu dvorca u jezeru... »više

Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Sredina

Polaznici Prvog stupnja seminara medijske kulture u petak su slušali izlaganje prof. dr. Hrvoja Turkovića o strukturi filmskog djela, a u subotu još i o filmskim vrstama, dok je za nedjelju najavljeno predavanje dr. sc. Midhata Ajanovića... »više