Odjeci
SAN I JAVA CRTIĆ GRADA
Internacionalna filmska radionica u Čakovcu
22-29. lipnja 2003. Deveta po redu Internacionalna filmska radionica, koju organizira Škola animiranog filma Čakovec, uz potporu Hrvatskog filmskog saveza, Grada Čakovca i Međimurske županije, okupila je od 22. do 29. lipnja dvadesetak mladih animatora u dobi od sedam do sedamnaest godina. Jedanaestero učenika došlo je iz Belog Manastira, Karlovca, Križevaca, Osijeka, Šibenika i Zaprešića, a pridružilo im se još jedanaest mladih članova ŠAF-a. Gostoljubivi Čakov-čani, roditelji šafovaca, privremeno su udomili djecu iz drugih gradova.
Tjedan dana polaznici radionice preznojavali su se u prelijepom, zasad još neklimatiziranom prostoru ŠAF-a, ali na kraju su očito s pravom bili zadovoljni rezultatima svoga rada. Svladali su animacijske tehnike crtanog filma, kolaža i piksilacije. Ta su znanja i stečene vještine prezentirali u svojim filmovima, punim domišljatih, maštovitih i duhovitih rješenja, a neki od njih potvrdili su se i kao izvrsni crtači.
Iako je bilo planirano da na radionici budu i djeca iz Portugala, Francuske i Rusije, plan nije uspio.
No radionica je ipak bila internacionalna zahva-ljujući jednom od voditelja – Fernandu Galritu iz Portugala, koji se potrudio predstaviti u Čakovcu i djelić filmskoga stvaralaštva portugalske djece i mladeži.
Galrito je redatelj i organizator animiranih filmova, predavač na Visokoj školi za primijenjenu umjetnost i dizajn u Lisabonu, s bogatim peda-goškim iskustvom. Vodio je radionice animiranog filma za djecu, mladež i nastavnike ne samo u Portugalu nego i u Francuskoj, Belgiji, Kanadi i Brazilu. Organizator je i voditelj festivala animiranih filmova u Lisabonu i član je nacionalnih i međunarodnih udruženja za animirani film.
Komunikativan i neposredan, uvijek nasmijan, a k tome još i raspričan i raspjevan, s lakoćom je uspostavio kontakt sa svim polaznicima radionice. Razgovarali su uglavnom na engleskom, ali Fernando je nakon dva dana progovorio i hrvatski. Hvala, molim, dobro i nije dobro bile su prve riječi koje je svladao, a poslije je prešao i na teže izraze kao što je, na primjer, tiblica i živjeli.
Na pitanje imaju li teškoća u sporazumijevanju s nasmijanim Portugalcem, djeca su se iskreno začudila.
-Kakvih teškoća? Zašto? – pitala su. Svijetpokretnih slika pomogao je da među njima ne bude nikakvih nesporazuma.
Drugu skupinu djece vodio je istaknuti hrvatski ilustrator, autor stripova i animiranih filmova profinjene estetike Krešimir Zimonić. U proteklih 25 godina objavio je stripove i ilustracije u pedesetak listova i časopisa, ilustrirao je dvadesetak knjiga i objavio tri zbirke vlastitih stripova. Jedan je od najistaknutijih predstavnika zagrebačke škole crtanog filma, a od 1992. član je Vijeća Svjetskog festivala animiranog filma u Zagrebu. Već deset godina uspješno vodi radionice stripa i animiranog filma za djecu.
Polaznici Internacionalne škole animiranoga filma sa zadovoljstvom su prihvatili njegov demo-kratični način vođenja radionice. Jedanaest mladih autora nacrtali su svatko svoju dionicu filma, koja je, uz hit Beatlesa All You Need is Love obradio temu ljubavi koja nas okružuje. Demokratičnost je rezultirala i time da film ima dva naslova: Priče iz Crtićgrada ili Devet Snjeguljica i dva patuljka. (Drugi naslov zapravo znači da je u radionici bilo devet djevojčica i dva dječaka.)
Skupina koju je vodio Galrito u svome filmu San ili java kombinirala je tehnike kolaža i piksilacije. Svesrdnu pomoć voditeljima i djeci pružali su Edo Lukman, voditelj ŠAF-a i njegova neumorna suradnica Jasminka Bijelić.
Na završetku Internacionalne filmske radionice filmovi su javno prikazani u kinodvorani Centra za kulturu u Čakovcu, a publika ih je pozdravila snažnim pljeskom. Krešimir Zimonić podijelio je diplome polaznicima. Oba su se voditelja oprostila od svojih jednotjednih učenika rekavši da je zajednički rad za njih bio dragocjeno iskustvo u kojem su i sami učili od djece.
Tom je prigodom prikazana i animirana čestitka koju su prošle godine članovi ŠAF-a napravili za Animafest u Zagrebu te dva filma koja je F. Galrito ostvario u radionicama s djecom i sred-njoškolcima u Lisabonu.
Zatvaranje međunarodne radionice bilo je i prigoda za javnu prezentaciju ovogodišnje produkcije ŠAF-a, ostvarene uz poticajno vodstvo E. Lukmana i J. Bijelić. Sva četiri filma mladih šafovaca – Tres muheres, Noćni fantom, Mravi i Leteće palačinke uvršteni su u službenu projekciju 41. revije hrvatskog filmskog i videost-varalaštva djece i mladeži u Sesvetama. Izvanredni Tres muheres osvojio je dvije prve nagrade, jer su ga najboljim animiranim ostvarenjem ocijenili i stručni ocjenjivački sud i dječji žiri, a Noćni fantom dobio je drugu nagradu ocjenjivačkog suda. Budući da djeca iz Čakovca nisu mogla doći na reviju u Sesvetama, nagrade su im predane na završetku IFR-a, pred njihovim roditeljima, prijateljima i simpatizerima.
Tradicionalno se tijekom Internacionalne filmske radionice organiziraju i popratni programi, među kojima je i neizostavni piknik u Sv. Martinu na Muri. Osim toga, 26. lipnja prikazana su tri filma Krešimira Zimonića te izbor novije produkcije portugalskih animiranih filmova po izboru Fernanda Galrita. U suradnji s Centrom za kulturu postavljena je izložba Zimonićevih crteža i stripova.
Na kraju, iscrpljena lica organizatora svjedočila su o napornu tjednu. Ali oni zacijelo već pripremaju nova iznenađenja za sljedeću jubilarnu Internacionalnu filmsku radionicu u Crtićgradu Čakovcu, gdje se, kako smo se uvjerili, i na javi može vrlo lijepo sanjati.
Maja Flego
|