Medijsko sazrijevanje
Drugi put za redom (sve zbog više sile!) je prezentacija godišnjih ostvarenja članova Udruge ZAG pri Osnovnoj školi Marije Jurić Zagorke održana online, na filmsko-radijskoj srijedi 2. lipnja 2021. Izostalo je tako, zbog poznatih i razumljivih razloga, neposredno druženje, užurbanost voditeljica i organizatorica koje paze da sve ispadne baš kako treba, silni kolači koje su za premijeru ispekle ponosne mame i bake i potpuno uzbuđenje mladih autora, koje je ovoga puta bilo tim veće što se stiglo do prave punoljetnosti i obilježavanja osamnaeste godišnjica postojanja i uspješnog rada ZAG-a. Kako je vrijeme brzo prošlo, od prve projekcije održane prije toliko godina u Branimir centru, do danas!
A ove smo godine vidjeli dokumentarac Lukas i superjunaci koji traje osam minuta i bavi se trinaestogodišnjim učenikom Osnovne škole Marije Jurić Zagorke koji je počeo crtati još u vrtiću, no kaže kako nitko nije posebno otkrivao njegov talent već ga je vrlo rano sam postao svjestan. Uzor mu je slavni Stan Lee (Stanley Martin Lieber, rođen 1922, a umro 2018.), američki crtač, urednik, izdavač i producent stripova i animiranih filmova, najpoznatiji autor Marvel Comics' grupe, koji je u suradnji s kolegama Jackom Kirbyjem i Stevom Ditkom osmislio generacijama obožavane super junake poput Spider-Mana, X-Mana, Iron-Mana, Thora, Hulka, Fantastične četvorke, Daredevila, Crne udovice i Kapetana Marvela. Lukas Golubić je nacrtao i slikovnicu u kojoj likove super junaka glume njegovi profesori, poput matematičarke koja se pokazala kao idealan vitez ili nastavnice tehničkog odgoja koja je prava snagatorica, a njegov voditelj Vjekoslav Živković, iz Škole crtanog filma Dubrava, posebno hvali obilje svježih ideja, upornost i radišnost, rijetku kod tako mladih crtača i stalnu želju da nauči još više. Lukas vidi svoju budućnost u nastavku školovanja na nekoj srednjoj školi i zatim fakultetu, iako još ne zna na kojem, a svakako poslije toga i u razvijanju karijere autora stripova i animiranih filmova. Njegov animirani film Pipi, dug nešto više od minute, opisuje sudbinu djevojčice iz razreda koja najprije prima uvredljive poruke kako je glupa i ružna, ode na audiciju za snimanje filma i zatim postane zvijezda.
Igrani film Gospodar medija, dug tek nešto malo manje od tri minute, govori o vrijednostima, ali i opasnostima suvremene tehnologije. Dječak gleda školski obrazovni program koji je uvelike zamijenio normalnu nastavu u vrijeme korone, sve zadatke rješava na svom tabletu, pa se poželi družiti s vršnjacima ali većina je toliko zaokupljena komunikacijom ili igrama na mobitelima pa prvo ne prepoznaju njegovu želju, no srećom ipak prevlada ljudska potreba za neposrednim kontaktima i na kraju se svi igraju i zabavljaju skupa, Poruka je kako trebamo koristiti blagodati tehnologije, ali moramo biti njeni gospodari, a ne robovi. A trominutni U Trnavi trinaestogodišnjeg Filipa Brzovića se na rubu reportaže i eksperimentalnog filma bavi prolaskom vlakova kroz dio grada na krajnjem istoku Zagreba, ali ima tu i crnih mačaka, pčela i snijegom pokrivenih borova, a naglasak je na uspješnom poigravanju sa snimateljskim i montažerskim vještinama autora. Svi su filmovi snimljeni pod mentorstvom voditeljica ZAG-a Melite Horvatek Forjan, prof. i Nataše Jakob, prof.
Ovogodišnji pregled autorskih dosega ZAG-ovaca zaokružen je radijskom emisijom Dječak koji voli pjevati, koja govori o učeniku 4b razreda Janu koji voli pjevati i to izvrsno čini podjednako na engleskom i na hrvatskom jeziku. Treba napomenuti da je Jan dijete s poremećajima iz spektra autizma. Emisiju su snimili učenici šestih i osmih razreda, pod mentorstvom Ane Brčić Bauer, prof., treće i ravnopravne voditeljice ZAG-a.
Duško Popović popovicdusko@yahoo.com |