Duga i bogata tradicija
Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić, koja se po četvrti put u kontinuitetu održava u Varaždinu, svoje polaznike, među kojima je najviše sadašnjih i budućih nastavnika, studenta, učenika ali i drugih zainteresiranih, priprema ne samo za samostalno kreativno bavljenje filmom, posebno kroz radioničku nastavu (ove godine na čak trinaest radionica, dokumentarnog filma, igranog filma, animiranog filma, kamere i snimanja, montaže, fotografije, radioreportaže, eksperimentalnog filma, filmskog scenarija, dramske pedagogije, radioigre, TV-reportaže te postprodukcije zvuka) nego i za kritičko-analitički odnos prema filmu i drugim audiovizualnim sadržajima koje konzumiraju putem elektroničkih medija. Na taj način sudjeluju i u sustavu cjeloživotnog obrazovanja.
Vrijedi napomenuti kako je na prvoj Školi medijske kulture, održanoj 1999. godine (ne samo u prošlom stoljeću nego i tisućljeću, što najbolje svjedoči o kako se dugoj i bogatoj tradiciji radi!) u Šibeniku, bilo tek tri radionice, videoradionica za dokumentarni film, za igrani film i za animirani film.
U četvrtak, 19. kolovoza su sve radionice i započele s radom, od upoznavanja međusobno i s voditeljima i njihovim pomoćnicima do definiranja ciljeva i zadataka, a dio polaznika je odmah pristupio realizaciji jer je vremena malo, a provedba zahtjevna.
Photo by Melita Horvatek Forjan, prof.
Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić već više od dvadeset godina pruža vrijedan doprinos razvoju medijske, a posebno filmske kulture, u okviru nastave hrvatskog jezika u osnovnim i srednjim školama. Program Škole medijske kulture održava se uz preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, koja je dobivena temeljem pozitivnog stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje. Svrha programa ŠMK Dr. Ante Peterlić je dati temeljna znanja za provedbu nastave osnova medijske teorije kao i osnova filmskoga jezika, osnova filmskih vrsta, intermedijskih veza, a putem radionica omogućiti i stjecanje neposrednih i praktičnih stvaralačkih i radnih iskustava korisnih za nastavu te za upućeniji neposredan rad s učenicima.
Zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković je na press konferenciji održanoj uoči početka Škole naglasio uvjerenje kako će Grad i ubuduće podržavati ovaj program, kojeg sufinancira sa značajnim iznosom, a na kojem polaznici stječu osnovno filmsko obrazovanje iz povijesti i teorije filma te se bave i temama koje oblikuju današnjicu i budućnost medijskog obrazovanja. Konferenciji su prisustvovali i tajnik Hrvatskog filmskog saveza Hrvoje Selec, inače Varaždinac, pa osnivačica i voditeljica VANIME Dubravka Kalinić Lebinec te voditeljica obrazovnih i revijskih programa Hrvatskog filmskog saveza Martina Kolarić.
Program je sastavljen od filmsko teorijskih predavanja, metodičkih radionica, video radionica, večernjih projekcija filmova i jutarnjih skupnih rasprava o filmu, kao i posebnih predavanja o važnim temama vezanim za filmsku umjetnost, medijsku pismenost i aktualna društvena zbivanja.
U petak će polaznici prvog stupnja seminara medijske kulture poslušati cjelodnevno predavanje nove snage među predavačima ŠMK, mag. litt, comp i mag. soc. Karle Lončar, koja će govoriti o filmskim vrstama, rodovima i žanrovima, a polaznici drugog stupnja izlaganje veterana dr. sc. Midhata Ajanovića o slikama koje govore – osnovama vizualnog pripovijedanja.
Ako pandemijska situacija bude dozvolila navečer će u kinu Gaj biti održana edukativna filmska projekcija.
Duško Popović popovicdusko@yahoo.com |