Brod na Rijeci
Rijeka je prvi domaćin u više od pola stoljeća dugoj povijesti Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece koji će svoje mlade autore smjestiti na brod, da tamo spavaju u ono malo sati koje neće provesti na projekcijama, razmjeni mišljenja i stavova o viđenim filmovima, u obilasku i upoznavanju grada domaćina i veselju što su ponovo (ili, najčešće prvi put) na mjestu gdje mogu urbi et orbi, dakle svima prikazati rezultate svog jednogodišnjeg rada. Značaj je Revije, kao najstarije i jedine sveobuhvatne manifestacije dječjeg filmskog stvaralaštva u nas, na kojoj se okupljaju baš svi najbolji koji se time u Hrvatskoj bave, upravo u mogućnosti prezentacije dječjih radova javnosti ali i jednih drugima, usporedbe i učenja pa i dogovora o kakvoj budućoj suradnji.
Treći grad po veličini i broju stanovnika u Hrvatskoj, oko 130.000, i najveće morska luka u nas, ima dugu i bogatu povijest i puno je toga što valja vidjeti i obići. Keltska Tarsatika i ilirska, liburnska Tarsata nastali su naravno na današnjem Trsatu i ispod njega, a stari Rimljani pomiču naselje bliže ušću Rječine u more. Poslije burnih previranja u vrijeme seobe naroda, u Srednjem se vijeku spominju dva naselja, jedno je feudalna utvrda, a drugo, koje se već tad naziva Rijeka ili Rika, trgovačko središte. Ovdje se u XVI. stoljeću tiskaju glagoljske knjige, a početkom XVIII. Rijeka je slobodna kraljevska luka. Stotinu i nešto godina kasnije sagrađeni su Tvornica papira, poznata Hartera u kojoj se danas odvijaju mnogi kulturni i umjetnički sadržaji, i drugi industrijski objekti, otvaraju gradska plinara i prva rafinerija nafte, a zatim se gradi i željeznička pruga prema Karlovcu. U Rijeci je izrađen prvi torpedo na svijetu, a fotografski je snimljen po prvi put i let puščanog zrna. Uz te ratničke uspomene Rijeka, koja je pojam mirne koegzistencije desetak naroda i narodnosti, demokratske tolerancije i suradnje, danas se puno više bavi razvitkom turizma i poticanjem svekolikog stvaralaštva. Ovdje je odigrana i prva međunarodna nogometna utakmica u Hrvatskoj, a valja spomenuti da je u gradu izuzetno jaka konzularna aktivnost, s neko vrijeme čak 57 konzulata, što je i razumljivo s obzirom na važnost i međunarodne veze grada kao vrlo prometne luke.
Tu će se, u luci, odvijati i većina sadržaja 53. revije, u nedalekom Art-kinu Croatia gdje su sve revijske projekcije te na brodu gdje će biti razgovori i okrugli stolovi, ali i manje formalni, a važni dijelovi programa, poput zabavnih događanja za mlade i odrasle sudionike.
Marina će tako većini biti prvo, a mnogima možda i jedino iskustvo boravka na brodu, koji doduše ne plovi, ali je ta činjenica u svom ovom ushićenju zanemariva, spavanja u brodskim kabinama, obilaska paluba, udisanja mirisa mora i osjećanja maestrala ili bure, k'o da je bitno, na obrazima. Filmovi i more, može li život uopće biti ljepši!?
Na sedam će natjecateljskih projekcija biti prikazana 93 filma, između kojih će dva žirija, odraslih odnosno međunarodni dječji, izabrati najbolje po svome sudu, a bogati revijski program obuhvaća i niz drugih sadržaja, poput filmskih radionica i okruglih stolova te razgovora autora sa stručnim članovima žirija. Razmjena mišljenja, suprotstavljanje argumenata i prilika za dodatno, obostrano, učenje jedna je od konstantnih vrijednosti Revije.
Na početku još samo valja svim sudionicima 53. revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece zaželjeti sigurnu plovidbu i mirno more!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com |