Šetnja
S obzirom da (ne samo) u nas o svemu postoje (bar) dva mišljenja, svake se godine u Školi medijske kulture, naravno u kuloarima, raspravlja i o tome kada ona zaista počinje. Jedni prvim danom smatraju dolazak u mjesto održavanja, užurbanost i veselje susreta sa starim znancima ili upoznavanje novih, u ovo suvremenim tehnologijama nakrcano vrijeme obavezne prve selfije kojima se važno javlja urbi et orbi da smo baš mi baš tu i da sad, kada smo stigli, sve može započeti. Drugi opet misle da je rad, samo rad i ništa drugo nego rad stvorio čovjeka općenito, a medijskog eksperta posebno, pa početkom Škole smatraju isključivo prva predavanja i dogovore o sadržajima u radionicama. Konačno, organizatori dobro znaju što se sve moralo napraviti da ŠMK-e uopće bude, koliko sastanaka, razmjena ideja, dogovora i priprema se učinilo danima i mjesecima unaprijed, prije svih prvih događanja prvog dana, i onih slavnih selfija, pa imaju svoju istinu.
U srijedu je polaznicima Prvog stupnja seminara medijske kulture Katica Šarić, mag. paed. soc. govorila o multimediji u teoriji i praksi uz napomene o teoriji filma, a dr. sc. Bruno Kragić polaznicima Drugog stupnja o klasičnoj hollywoodskoj komediji. Rad je započeo u svim radionicama, upoznavanjem polaznika i voditelja, od kojih se neki već dobro poznaju iz prethodnih godina, a drugima je ovo doslovno prvo iskustvo te dogovorima o aktivnostima kojima će se baviti do završetka ŠMK. Čini se, uvijek, da je tih desetak dana strašno dugo, ali za snimiti sve filmove i reportaže, sve fotografije, i održati sva predavanja tih devedeset radnih sati pokaže se jedva dovoljnim. U radionici za igrani film počeli su pisati scenarij, a kiša koja je padala u djevičanski pravilnom ritmu, s blagim naznakama u jutarnjim satima i sve izraženijim prema koncu dana, posebno je obradovala polaznike radionice za eksperimentalni film koji su svoj rad otpočeli pet kilometara dugom šetnjom oko trakošćanskog jezera (jednoj se polaznici, koja je na Školi po prvi put i oduševljena prvim impresijama već sad najavljuje da će doći ponovo, čak mrvicu zamantalo, pa su joj morali pomoći da se ranije vrati u hotel), popraćenom naravno kreativnim razgovorima i promišljanjima njihova voditelja Damira Čučića, a završili u ubrzanom ritmu i mokri do srži. Ili, suštine, već kako vam drago, što bi rekao kolega Shakespeare.
O zaštiti i restauraciji audiovizualnoga gradiva na obaveznom predavanju za polaznike Prvog stupnja, a fakultativnom za sve ostale, govorila je Carmen Lhotka, filmska montažerka, načelnica Odsjeka za zaštitu i restauraciju filmskoga gradiva u Hrvatskom državnom arhivu. Kao dio prezentacije nekadašnjih tehnologija Carmen obično demonstrira paljenje nitrocelulozne filmske vrpce koje izaziva veliku pažnju slušatelja, nesviklih na nešto tako egzotično. I nekom čudnom igrom slučaja, dok je gorjela vrpca u Trakošćanu, uključio se protupožarni alarm u Hrvatskom filmskom arhivu na Savskoj cesti!? Zar film nije zaista nešto posebno?
Snimljen je i prvi intervju u radionici za radio reportažu voditeljice Višnje Biti, a sugovornici su bili Vera Robić Škarica, voditeljica Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić i Bruno Kragić, predsjednik Savjeta škole. Ocjenu uspješnosti sedamnaeste ŠMK ostavili su naravno za završnu prezentaciju programskih sadržaja koja će se održati u četvrtak, 27. kolovoza odnosno u petak, 28. kolovoza kada će polaznicima biti podijeljene i diplome.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com |