Spustila se zavjesa
Za trideset i šest polaznika ovogodišnje, jedanaeste Ljetne škole filma Šipan istodobno je najljepši i najtužniji bio trenutak završne večeri, održane 14. kolovoza, na kojoj su prikazani rezultati njihova desetodnevnog boravka, zabave i rada na otoku, ali su i suočeni s neminovnošću rastanka. Kao da se još jednom potvrdila ona drevna istina, da je najbolje ali i najbolnije prekinuti onda kada je najljepše.
Od samog je početka vizija začetnika, organizatora i voditelja LJŠFŠ Mira Bronzića i Nilsa Neuberta bila vrlo jasna: na otoku na kojem domaća djeca i njihovi vršnjaci provode ljeto u kupanju, igri i odmoru, pokrenuti sadržaje koji će im boravak učiniti zanimljivijim i bogatijim. Film se tu pokazao kao izvrstan medij, istovremeno zanimljiv i izazovan, edukativan ali na vrlo opušteni način, uz puno smijeha i veselja, prilagođen i onima koji su tek na početku osnovnoškolskog, đačkog doba (koje je, zna se, najljepše od rođenja pa do groba) i onima koji su već ušli u nešto ozbiljnije godine pa se spremaju na odabir srednje škole i trajnog životnog usmjerenja. Ma što to značilo.
Fotografsku je radionicu vodio slovenski umjetnik fotografije Mirko Bijuklić, a jedanaest je polaznika, među kojima su bili Ivan Brajović, Ivor Cvitanović, Mario Cvjetković, Veronika Cvjetković, Stjepko Dolički, Mia Đuran, Iva Đurović, Marin Jerković, Andrea Matana, Marijan Urđević i Damir Zečević, snimalo vrijedne fotografije od kojih se izdvajaju dječji portreti, pejzaži mora i serija radova o sjenama. Djeca su pokazala da znaju odabrati prave kadrove i da su savladala temeljnu odrednicu dobrih fotografa, znati prepoznati motiv i biti strpljiv do trenutka okidanja.
Polaznike radionice animiranog filma Anu Bašić, Božu Brajovića,.Stjepana Brajovića, Bruna Bronzića, Nikolu Cvjetkovića, Petra Đurkovića, Nikšu Milivojevića, Antonia Prnjata, Maura Prnjata, Zvonka Schonwalda, Katarinu Stjepović i Niku Surjan vodili su Sandra Malenica i Hrvoje Selec iz VANIMA-e Varaždin. Sačinili su šest i pol minuta filma naslovljenih Dobro došli na Šipan koji naravno govori o turistima (najviše su im bili zanimljivi Japanci, koji jedu sirovu ribu i fotografiraju što god im upadne u objektiv) što dolaze na otok. Interesantno je rješenje između pojedinih autorskih dijelova filma bila animacija fotografskih portreta autora.
Konačno, polaznici radionice dokumentarnog filma Valentina Bešker, Jozo Brajović, Karla Brajović, Maris Brajović, Marin Bronzić, Marek Cvjetković, Ana Dobud, Sara Dolički, Nina Ivanković, Baldo Marković, Marijana Murati i Stela Tošović, a vodili su ih Branda Ferro, Nikola Kapidžić i Petra Seliškar, pozabavili su se odnosom dokumentarnog filma, TV-reportaže i radijske reportaže pa se čini da je pobijedila radijska forma koje je dobila i nešto vizualizacije. Sve je skupa naslovljeno I klupe imaju uši, a govori o jednom od ljudima najzanimljivijih fenomena – traču.
U revijalnom dijelu programa na 11. ljetnoj školi filma Šipan posjetitelji su ispod starog platnja mogli pogledati filmove Mama Europa, Visoka modna napetost, La grande belezza, Zoran, moj nećak idiot i Kapetan Mikula mali, kao i animirane filmove Kreativnog studija VANIMA, pa poslušati Jasnu Held koja je pričala bajke i narodne priče te koncert glazbenih veterana Buce i Srđana.
Među gostima LJŠFŠ bili su ove godine Petar Mišo Mihočević i Miha Černec, dok je svakako najdraža gošća bila Đive Galov, koja je predstavila nadolazeći Dubrovnik Film Festival djece i mladih zemalja Mediterana.
I tako je zavjesa pala, ali srećom samo do idućeg ljeta i dvanaeste Ljetne škole filma Šipan, koju valja očekivati s jednakim uzbuđenjem, nadanjima i radošću, kao i sve prethodne.
Duško Popović |