666 ili 4:1 za žene!
Gledalište Kinokluba Zagreb za 2014. godinu održano je u subotu, 14. veljače 2015. (i potrajalo do duboko u nedjelju!), namjerno na notorno Valentinovo, okupivši čak 81 film čije je ukupno trajanje 666 minuta ili više od jedanaest sati ili, ako je tako lakše shvatiti, punih šest dugometražnih cjelovečernjih filmova! Zbog toga je filmskog obilja moralo biti održano sedam blokova projekcija, prve dvije u podne i sat poslije u samome Kinoklubu, a ostale u MM centru Studentskog centra Sveučilišta u Zagrebu, gdje je uoči šestog bloka projekcija, u 21.00 održano i službeno i svečano otvaranje.
Natjecanja autora Kinokluba Zagreb, koji sam sebe definira kao udrugu za produkciju neprofesijskog filma, imaju dugu tradiciju i u različitim su se oblicima održavala kroz gotovo svih devedeset godina postojanja kluba (90. će mu rođendan biti 2018., za tri godine!), a prije Gledališta, pokrenutog 2007. godine, više je godina postojao Šampionat Dr. Maksimilijana Paspe, nazvan po osnivaču i prvom predsjedniku Kluba. Kako produkcija buja najbolje se vidi iz brojki koje govore da je na prvom Gledalištu prije sedam godina bilo dvadesetak filmova, godinu poslije tridesetak, a zatim već 46, pa se taj uzlazni produkcijski trend stalno i uporno nastavlja. Forme i nazivi se mijenjaju ali smisao ostaje isti, pokazati svoje radove drugim članovima kluba i cjelokupnoj javnosti, potaknuti novi val stvaralaštva i naravno, izabrati najbolji među najboljima i dodijeliti mu zasluženu nagradu Maksimilijan Paspa za najbolji amaterski film sačinjen protekle godine u Kinoklubu Zagreb. Odgovoran zadatak bio je na plećima žirija u kojem su bili filmolog dr. sc. Nikica Gilić, scenaristica i dramaturginja Jasna Žmak i filmski kritičar i novinar Luka Ostojić.
Na najnovijem je Gledalištu prikazan široki dijapazon filmova, od deset snimljenih u okviru One Take radionice, preko najkraćih, svega četrnaest sekundi dugih radova Igora Pilepića Rukomet 1 odnosno X 81 2 (Igor je sa devet radova i najproduktivniji autor), do Hrvatskog ljetovanja autorica Sunčice Ane Veldić (samostalno ili s drugim autorima zastupljena sa sedam filmova) i Olje Budimir odnosno 300 života Daga Mravinca koji su sa svoje 62 te 63 minute najdulji filmovi prikazani na Gledalištu. Svojim su se radovima javili i već veterani KKZ Daria Blažević (četiri filma), Neven Dužanec (tri), Tomislav Šoban (dva), Vladislav Knežević, Tin Žanić (dva), Toma Zidić, Lovro Čepelak, a među njima i na jednom od proteklih Gledališta samoproglašeni stari jelen Željko Radivoj s tri rada, Putovanjem mreže neurona, Restlom i filmom Night Walking. Među brojnim novim imenima posebno raduje Goranka Dimoski koja je s Tomislavom Noršićem prijavila film Sonder, a još je jedna, uz Ivanu Rupić i Marinu Zlatarić, od voditeljica školskih filmskih skupina koja je osim rada s osnovnoškolcima osjetila potrebu i za punim autorskim izražavanjem. Tek je jedan pogled dovoljan da bi se ustanovilo kako je u Gledalištu i u gledalištu (čak sjedeći na podu) sve više, i najviše, žena. I autorica i posjetiteljica. Dečki, gotovo je! Uz prosvjetu i zdravstvo, i tekstilnu industriju (dobro to je već propalo), žene su preuzele i film. Iz toga može proizaći samo dobro!
Uostalom, to svjedoče i odluke stručnog žirija kojima je za pobjednika Gledališta Kinokluba Zagreb proglašen film Mateje Posedi 23 minute i 17 sekundi do zalaska sunca, dok je nagradu mladih kritičara dobio film Nikice Zdunić Granje i korijenje (i posebna nagrada stručnog žirija) dok su posebne nagrade dobile i Sunčana Ana Veldić za Hrvatski djevicu te Zorko Sirotić (obranio čast tzv. jačeg spola) za film Višak popušim sam.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com |