Veselje stvaranja
U netom objavljenoj monografiji Osnovne škole Marije Jurić Zagorke, sačinjenoj povodom pedesete obljetnice postojanja i djelovanja, na više od 130 stranica govori se o povijesti škole, razrednoj i predmetnoj nastavi, svim onim vrijednim ljudima koji su često u sjeni iako se bez njih ne bi moglo raditi, o brojnim humanitarnim akcijama i o vizijama budućnosti, no dobar je dio stranica posvećen pravom ponosu škole, sudjelovanju na različitim manifestacijama, od sportskih do ekoloških, i naravno – medijima.
S puno opravdanja jer su mladi filmaši, novinari, radijski stvaratelji i fotografi zaista ponos svoje škole, a glas su o njoj pronijeli i izvan granica Hrvatske. Filmska družina ZAG (Zaigrani Aktivni Gromoglasni) počela je djelovati od 2002. a kroz nju je u proteklih desetak godina prošlo oko dvije stotine učenika od petog do osmog razreda i snimili su oko četrdeset filmova. Mnogi su od njih nagrađivani. Prvi je bio film D iz 2003., a najnoviji Happy Zagorka, dokumentarni zapis o planetarnom plesnom ludilu koje je stiglo i među učenike i uposlenike škole i slavljenička i prigodna Zagorka u Zagorki, igrano-dokumentarna priča o školi i njenim ljudima koje „dođe posjetiti“ naša poznata spisateljica pa na kraju obilaska bućne u školski bazen. Treba naglasiti da je ovo jedina škola u nas koja nosi Zagorkino ime i jedina u Zagrebu koja ima svoj školski bazen. U međuvremenu su snimljeni i Zagorkini lumeni, Pero, Sretno dijete, Hafiz, Klonovi?, Prvakinje, Srce puno tajni, Škola na kotačima, Ne ustajem na lijevu, Brašnići, pa Zagorkin kros, Papak u kuhinji ili Plemenita vještina, odnosno Ope, Riječ janjevačka i fascinantno Jutro te mnogi drugi. Zagovci snimaju filmove o svojim kolegama, često osobama s posebnim potrebama ali i veoma nadarenim učenicima, dokumentarne zapise o događanjima u školi i oko nje, priče o Janjevcima kojih je puno u školi i u Dubravi gdje je smještena, ali i duboke reminiscencije o međuljudskim odnosima. Voditeljice ZAG-a Melita Horvatek Forjan i Nataša Jakob naravno najavljuju jednako uspješnih (ako ne i boljih!) deset godina i nastavak učeničkog i svoga uživanja u filmu.
Novinarstvo je u OŠ Marije Jurić Zagorke u različitim oblicima stalna aktivnost, još od daleke 1965. kada je izašao prvi broj školskog lista Glas mladih, a posebno od prije tri godine kada Ivana Hrenar i Željka Johan Kotur, učiteljice hrvatskog jezika i informatike, obnavljaju list ZAG u digitalnom obliku. S jednakom se pažnjom prihvaćaju i radijske emisije koje od 2008. godine priprema Radijska družina pod vodstvom Ane Brčić Bauer. Pamte se tako angažirani prilozi Budi cool-ostani čist, o opasnostima od droga, Starci pojma nemaju, o noćnim izlascima maloljetnika ili Imaš kaj sitno? o problemu klađenja.
Medijska grupa koju vodi Nataša Jakob okuplja zaljubljenike u fotografiju (i one koji će to tek postati) a svoje radove su izlagali na izložbama Janjevačko tradicijsko ruho, Zapamtite Vukovar i Gle!, kao i brojnim zajedničkim nastupima s filmašima ili radijskom družinom. Uostalom, mnogi su učenici članovi svih skupina koje se u Zagorki bave medijima pa se njihova aktivnost stalno isprepliće.
Valja naglasiti da je veliku ulogu u razvoju medijskih aktivnosti imala Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić čije su redovite polaznice Nataša Jakob i Ana Brčić Bauer, a Melita Horvatek Forjan prava veteranka i polaznica na svih petnaest dosadašnjih Škola.
Zbog svega toga s radosnim se uzbuđenjem čeka idućih pedeset Zagorkinih godina.
Duško Popović |