english
vijesti
kolumna M. Pansini
članice HFS-a
download
filmski kviz
o nama
produkcija
nakladništvo
festivali
medijska škola
forum
pretraživač
linkovi
impressum
 

„Film je za mene svetinja!“

„Ne bih se mogao posve točno odrediti, ne bih mogao sa sigurnošću reći što me i kako formiralo, posebno kada govorim danas o tome, jer je riječ o mojem današnjem viđenju djetinjstva. Što je tu stvarnost, a što tek moja interpretacija? Uostalom, tko zna je li moj pogled od jučer današnji ili će biti sutrašnji?“ pita i sebe i mene doktor Pansini dok te, 2003. godine, sjedimo okruženi slikama i knjigama u njegovu domu. Došao sam s idejom (odmah mu se svidjela, starom eksperimentatoru) da napravimo razgovor kojeg ću ja onda napisati (montirati) od istog materijala, a u dvije varijante, jednu za specijalizirani medicinski dvomjesečnik Medix, s naglaskom na njegovu liječničku karijeru, a drugi za potrebe Hrvatskog filmskog saveza, pa ćemo vidjeti kako će sve to ispasti.

Prof. dr. Mihovil Pansini medicinu je diplomirao 1953. u Zagrebu, a 1960. završio specijalizaciju iz otorinolaringologije. Doktorirao je 1965., docent bio od 1970., a  profesor od 1979. Radio je na Odjelu (poslije Klinici) za otorinolaringologiju zagrebačke bolnice Dr. Mladen Stojanović, poznatije kao Vinogradska (danas i u početku Sestre milosrdnice, osnovane još 1846.), a bio profesor na Medicinskom i Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radni je vijek posvetio problemima audiologije, vestibulologije te rehabilitacije sluha i govora. Bio je dugogodišnji voditelj Centra za sluh i ravnotežu Medicinskog fakulteta te od 1959. znanstveni savjetnik u Centru SUVAG. Medicinski su mu interesi, uz audiologiju i vestibulogiju, bili verbotonalna rehabilitacija, govor, senzorika i komunikacija.

Paralelno se i s istom (ili većom?) strašću bavio filmskim stvaralaštvom i istraživanjem izražajnih sredstava filmskog jezika. Debitirao je, još kao student, amaterskim filmovima Korčula 53 te Gospodin doktor (1953), nastalim u Kinoklubu Zagreb čijim članom postaje početkom pedesetih, dok istovremeno objavljuje prve  novinske članke i razmišljanja o filmu, a neprekidno je iskazivao sklonost prema naturalističkim zabilježbama, kao u filmu Osuđen (1954). No, snima i film Transmeatalni pristup do šupljine srednjeg uha i druge, kao primjer moguće povezanosti medicine i filma. Na Korčuli, gdje nekoliko godina radi kao liječnik opće prakse, 1955. snima film Brodovi ne  pristaju.

U KKZ je („došli smo s drukčijom općom i filmskom kulturom, s mladenačkom nametljivošću i omalovažavanjem svojstvenim mladima prema starima“) izazvao pravu revoluciju kao zagovornik tzv. antifilma i filmskog eksperimentiranja koje se očituje u eliminaciji većine filmskih izražajnih konvencija, psihologijskih stereotipa te u zaziranju od licemjernih svjetonazornih zasada. „Može se istraživati i sam film, odvajati pojedine sastojke filma, fiksacijom isključiti vrijeme, isključiti autora, isključiti predmetnost“, govorio je Pansini. I dalje snima, a najvažnijim se ili najpoznatijim filmovima smatraju Piove (1958) u kojem se bavi efektima izobličenja slike i Siesta iz iste godine, pa Dvorište i Zahod, oba iz 1963., u kojima se služi metodom fiksacije određenog ambijenta i postupcima strukturalnoga filma. Iste godine nastaju i Scusa signorina, istraživanje na području poetike slučajnosti te estetički najradikalniji, apstraktni K-3, ili čisto nebo bez oblaka u kojem se vidi baš to, čisto nebo bez oblaka jer je legao na ledinu i snimao nebo iznad  sebe.

Godine 1961. postaje prvim nositeljem zvanja majstor amaterskog filma u bivšoj Jugoslaviji, a godinu dana poslije jedan je od osnivača i idejni začetnik te vodeći teoretičar slavnog GEFF-a kojeg su pokrenuli članovi Kinokluba Zagreb, a koji će u idućih deset godina biti svjetskim središtem amaterskog i eksperimentalnog filma.

Pansiniju nude profesionalnu filmsku karijeru, ali od 1963. više ne snima, s izuzetkom Pisma iz Hrvatske (1992), nastalog namjenski, u ratnim vremenima.

„Film je za mene svetinja!“, znao je reći ovaj liječnik i filmski redatelj, rođen 29. svibnja 1926. na Korčuli, a umro 13. svibnja 2015. u Zagrebu.

U nedjelju bi, da je poživio, imao devedeset godina.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com


pošalji link | verzija za printanje

Kako sve možete sudjelovati na filmskim festivalima? 12.04.2016.
Premijera dokumentarnog filma Generacija '68 Nenada Puhovskog 08.04.2016.
Prijavite film na 54. Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece! 08.04.2016.
Od učenika do predavača 06.04.2016.
Odsjaji plave zvijezde 05.04.2016.
PROMOCIJA ČASOPISA ''theFILMitself'' U KINU TUŠKANAC 05.04.2016.
Duh košnice Víctora Ericea 04.04.2016.
U kinu Tuškanac održana prva filmska večer Hrvatskog filmskog ljetopisa 04.04.2016.
R evolucija 04.04.2016.
UNFOUND VIDEO TECHNICS 04.04.2016.
2541-2550/5826
Maillot nba pas cher
I thought that after two years, I knew replica handbags that Beatrice was a small gucci replica handbag in Pierre's many hermes replica handbags . I didn't expect it to be handbag replica positive result. Beatrice transformed this "night club little prince" into a happy replica handbags .





















Statistika posjeta