english
vijesti
kolumna M. Pansini
članice HFS-a
download
filmski kviz
o nama
produkcija
nakladništvo
festivali
medijska škola
forum
pretraživač
linkovi
impressum
 

Timon Atenjanin

Prvi Filmski četvrtak u Hrvatskom državnom arhivu/Hrvatskom filmskom arhivu, na kojem je umjesto uobičajenih dokumentaraca, reportaža ili žurnala iz nacionalne  zbirke koji govore o važnim vremenima, događajima i ljudima iz proteklog stoljeća prikazan cjelovečernji igrani film, posvećen je četiristotoj obljetnici smrti najvećeg od najvećih pisaca u svjetskoj povijesti Williamu Shakespeareu. O autoru besmrtnih književnih djela i o filmu prikazanom te večeri govorili su filmski arhivist Juraj Kukoč i Goran Pavlić, nastavnik na Odsjeku dramaturgije Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu.

Većina je Shakespeareovih fabula prilično banalna i može se sažeti u jednu ili dvije rečenice. Voljelo se dvoje mladih, al' im roditelji nisu dali, pa su se (samo)ubili. Svako malo i danas čujemo sličnu priču ili čitamo o jednakoj tragediji koja se dogodila, tu negdje pokraj nas. Ljubomoran muž, na nagovor zlobnih prijatelja, ubio nevinu ženu za koju je mislio da mu je nevjerna. Godišnje se samo u nas dogodi bar nekoliko istih priča. Sin ubio strica koji je prije toga ubio njegovog oca, a onda (ili, češće, prije toga) zaveo mu majku. Malo je rjeđe, ali događa se. Naravno, ono što Shakespearea čini najvećim je činjenica da je znao i mogao od takvih jednostavnih priča sačiniti vječna djela, napisati rečenice koje zvuče uvjerljivo i snažno i onda kada su napisane i stoljećima poslije. Zauvijek.

I Timonova priča je stara koliko i čovječanstvo. Bogat ali nesiguran u vlastite vrijednosti, antički Atenjanin dijeli pare (i kupuje „prijatelje“) šakom i kapom, a kada se i sam nađe u nevolji svi mu okrenu leđa, pa skonča kao siromah i pustinjak, u nekoj spilji, razočaran u ljude i njihove moralne i etičke osobine. Smatra se da je Shakespeare djelo napisao u suradnji s Thomasom Middletonom oko1606., a prvi je put izvedeno godinu dana kasnije.

Po tom predlošku i po vlastitom scenariju Tomislav Radić snima 1973. godine istoimeni film, ali i režira predstavu u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Poput spirale DNK isprepletena kazališno-filmska priča govori dakle o predstavi i reakcijama na nju, o silnim pohvalama koje glavni glumac prima osobno ili kroz medije, o divljenju kolega koje postupno prelazi u zavist, ljubomoru i zlobu, posebno nakon što glavni lik uz profesionalne uspjehe stane (uspješno) zavoditi sve žene u okruženju, od glumica do šaptačica. Sve češće Shakespeareove rečenice izrečene  na pozornici ponavljaju i u vlaku kojim putuju na gostovanje izvan metropole ili pri žestokim terevenkama na kojima se otkrivaju stvarne misli i osjećaji protagonista. Na kraju, glumac nestaje u wc-u vlaka, a nama ostaje da se pitamo je li iskočio u vožnji i ubio se, pobjegao pred reakcijama društva koje ga je izdalo, ponovo se utopio u anonimnosti mase iz koje je tek privremeno iznikao…?

Film je izvorno snimljen (za samo sedam radnih dana!), dijelom kao dokumentarni zapis predstave i slavlja koje je uslijedilo, a većim dijelom kao igrani film, na 16mm traci koja je naknadno prebačena na 35 mm, u boji. Snimatelj je bio slavni Tomislav Pinter, scenograf Drago Turina, a montažu je potpisala Maja Filak-Bilandžija. Boško Petrović je autor glazbe, a pojavljuje se u filmu i kao njen izvođač i glumac. Glume i Vanja Drach, Kruno Valentić, Zlatko Crnković, Ivo Kadić, Tonko Lonza, Ivo Serdar, Zvonko Strmac i drugi, a zanimljivo je da je Radić uspio nagovoriti ne samo glavne glumice, Sašu Violić i Helenu Buljan, na fizičko ogoljavanje (naravno, u funkciji filma) nego je i glavni glumac Boris Buzančić u jednoj sceni publici okrenuo goli tur. Za prikazivanje muških prednjica ipak je u domaćem filmu sedamdesetih godina prošlog stoljeća još bilo prerano.     

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com


pošalji link | verzija za printanje

PREDSTAVLJANJE MONOGRAFIJE BERKOVIĆ I FILMSKA VEČER POSVEĆENA AUTORU RONDA 18.04.2016.
Petogodišnjak(inja) 18.04.2016.
Od recentnih oskarovaca do filmske klasike 15.04.2016.
Poljske filmske večeri 14.04.2016.
Dobitnik Državne nagrade za volontiranje 14.04.2016.
Počinje nova Filmska škola Kinokluba Zagreb 14.04.2016.
Sarajevska škola dokumentarnog filma na Kratkom utorku 13.04.2016.
Premijera dokumentarnog filma Generacija '68 Nenada Puhovskog 13.04.2016.
Sedmi VAFI u šest dana – dvije sekcije i dvije radionice, 80 gostiju i 871 film 12.04.2016.
Hrabri mališan i kreativna radionica 12.04.2016.
2531-2540/5826
Maillot nba pas cher
I thought that after two years, I knew replica handbags that Beatrice was a small gucci replica handbag in Pierre's many hermes replica handbags . I didn't expect it to be handbag replica positive result. Beatrice transformed this "night club little prince" into a happy replica handbags .





















Statistika posjeta