Održana azijska premijera filma ”IKEA for YU” na Dhaka International Film Festivalu u Bangladešu!
”IKEA for YU”, najnoviji film u produkciji Hrvatskog filmskog saveza, redateljica Marije Ratković Vidaković i Dinke Radonić, nakon premijere u natjecateljskom programu Sarajevo Film Festivala, te službene selekcije u okviru DOK Leipziga svoj festivalski put nastavio je na 17. Dhaka International Film Festivalu u Bangladešu, gdje je u subotu, 12. siječnja održana azijska premijera filma. DIFF je jedan od najprestižnijih filmskih događaja u Bangladešu te je među ostalim zaslužan za formiranje pozitivnog stava prema nacionalnoj filmskoj kulturi.
Ove godine na Međunarodnom filmskom festivalu u Dhaki u programima Asian Film Competition, Retrospective, Cinema of the World, Bangladesh Panorama, Woman Filmmaker, Spiritual Film Section, Children Film Session te Short and Independent prikazuje se i natječe ukupno 217 filmova, iz 60-ak zemalja, između ostalih IKEA for YU, koji se natječe u programu „Woman Filmmaker“ s obzirom da glavne „uloge“ u filmu imaju upravo žene: kako onu redateljsku, tako i producentsku i snimateljsku, a i glavna protagonistica filma je sama Marija. „Radovala me ova premijera i prikazivanje filma na jednom sasvim novom teritoriju kojem problematika Balkana i nije baš svakodnevna. Jednako tako vjerujem da se moji vršnjaci u ovom djelu svijeta bore protiv puno većih prepreka od onih koje ja susrećem u filmu. Upravo zato mi njihove pozitivne reakcije imaju posebnu težinu “ izjavila je nakon projekcije Marija, koja i boravi upravo u Bangladešu.
„Tridesetogodišnjinja redateljica, koju su obilježile real-socijalističke vrijednosti i ideali roditelja, baka i djedova mora se nositi s paradoksalnim naslijeđem koje baš i nema previše veze s njezinim stvarnim životom u Hrvatskoj danas. Marija zna da ne želi isti teret prenijeti na sina, a da bi u tome uspjela mora krenuti prvo od sebe i iz sebe. Sniman nekoliko godina, dokumentarac "IKEA for YU" svjedoči o Marijinom putovanju u kako obiteljsku, tako i svoju vlastitu prošlost, one najinitmnije i duboko ”zakukuljene” trenutke. No ovaj film svjedoči i o Marijinom putovanju daleko od Hrvatske,“ dio je iz kritike njemačkog novinara Lukasa Sterna koja je pogodila u srž. Film je financiran od strane Hrvatskog audiovizualnog centra, Kreativne Europe - Media programa i Film i Dalarne, a produkciju, uz Savez, potpisuje i švedski koproducent: Wizworks Studios AB.
Paralelno s festivalom u Bangladešu je održana i konferencija „Women in Cinema“. Na konferenciji su se predstavile žene kako iz akademske zajednice, tako i iz različitih filmskih industrija diljem svijeta (od američke, preko azijske do balkanske), što je posebno značajan događaj u Bangladešu, društvu koje je i dalje poprilično patrijarhalno. Jedna od predstavljenih tema bila je uloga žene u (ex)YU filmu, na temelju znanstvenog članka Maje Bogojević, filmske kritičarke i teoretičarke filma iz Crne Gore u čijoj je diskusiji kao gost sudjelovala i Marija Ratković Vidaković.
Sarajevo, Leipzig, Dhaka... Filmska ekipa se već sad raduje idućoj festivalskoj lokaciji. |