Osam stoljeća i deset godina
U utorak je, poslije jutarnje analize večer prije viđenog Dnevnika Diane Budisavljević, vodeći istraživač u procesu njegova nastajanja Silvestar Mileta govorio o pripremama i snimanju filma i raznim problemima s kojima se ekipa suočavala u proteklih desetak godina, a zatim je u funkciji predavača u prijepodnevnom terminu nastavio i dovršio svoje izlaganje polaznicima prvog stupnja seminara medijske kulture o povijesti hrvatskog filma. Mirjana Jukić i Katica Šarić popodne su im govorile o multimedijama u teoriji i praksi. Istodobno je polaznicima drugog stupnja seminara Janica Tomić pričala o skandinavskom filmu, a popodne su Ana Đordić i Jelena Modrić obrazlagale analizu i interpretaciju filma u nastavi.
Većina se radionica i oba seminara odvijaju u prostorima Studentskog centra, jutarnje analize i predavanja na prvom i drugom stupnju seminara medijske kulture u studentskom klubu, radionica animacije u starom dijelu doma, a radionice dramske pedagogije, fotografije, igranog filma, radioigre, scenarija i radioreportaže u novom. Tri su radionice smještene izvan Doma, kamere i snimanja u prostorima Sveučilišta Sjever, a montaže, dokumentarnog te eksperimentalnog filma u Centru za mlade. I ured 21. škole medijske kulture smješten je u novom dijelu Studentskog centra, na četvrtom katu.
Kao što obično biva, putnici su domašima zavidni jer ovi mogu sve svoje poslove i obaveze, ali i zadovoljstva, od spavanja i jela do sudjelovanja u radionicama, obaviti na jednome mjestu, a domaši su opet putnicima zericu jalni jer uza sve ostale aktivnosti mogu više šetati po gradu i u svakoj ga šetnji otkrivati još malo bolje.
Varaždin je 2009. godine obilježio osam stoljeća od proglašenja slobodnim i kraljevskim gradom. Po mnogo čemu poseban, smješten na rubu panonske nizine, u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, snažno privlači posjetitelje te je oduvijek smatran jednim od najljepših gradova Hrvatske. Kao Garestin se spominje 1181. godine, a već je 1209. postao prvi slobodni kraljevski grad u Hrvatskoj. Titulom ga je nagradio hrvatsko-ugarski kralj Andrija II., za vjernost koju su mu Varaždinci iskazali dok je bio u kneginečkom zatočeništvu. Grad je bio političko središte u kom je zasjedao hrvatski Sabor, ali i crkveno jer je u njemu sjedište imao Varaždinski arhiđakonat Zagrebačke biskupije. Stari grad, jedan od najreprezentativnijih gradskih objekata, u prošlosti je mijenjao vlasnike među kojima su bili obitelj Celjski, Ungnad odnosno Erdödy koji su u njemu boravili sve do 1925., kada je postao Gradski muzej. Značajno razdoblje u povijesti grada je od 1756. do 1776. kada je Varaždin sjedište banske vlasti i generalata te glavni grad Hrvatske, u kojem je carica i kraljica Marija Terezija osnovala Hrvatsko kraljevsko vijeće koje se smatra prvom hrvatskom vladom, a ovdje je djelovalo do 1776. godine kad je Varaždin gotovo posve izgorio u velikom požaru.
Varaždin se razlikuje od drugih gradova i zbog izuzetne spomeničke i umjetničke baštine s bogatom baroknom urbanom cjelinom, a uz kompleks Staroga grada su na relativno malom prostoru ostale sačuvane palače i vile u stilu baroka, rokokoa i secesije.
Nastavno na jučerašnje opservacije o značaju i važnosti boja na 21. školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić, zapažena je njihova prava eksplozija, od duginih efekata u kosi jedne sudionice do više mahovinastih na glavi druge i kolorističke transformacije jučerašnjeg crvenog šetača u današnjeg zelenog vilenjaka.
Duško Popović popovicdusko@yahoo.com |