METAKINO
u Domu antifašističkih boraca i antifašista grada Pule (Pula, Emova 1)
Metakino je projekt Pulske filmske tvornice koji kinoprikazivanjem spaja različite publike i pokazuje socijalnu moć i potencijal filma. U studenom se Metakino održava u partnerstvu sa Udrugom antifašističkih boraca i antifašista grada Pule u njihovom Domu te u suradnji sa Istarskim povijesnim društvom i Hrvatskom udrugom nastavnika povijesti.
PROGRAM
Srijeda, 27. studenog 2019., 18 sati Moderatori: prof. Igor Jovanović, dr. sc. Milan Radošević, prof. Igor Šaponja
Branko Marjanović: Istra, 1945., 25' Ovaj reportažni film snimljen neposredno poslije rata prikazuje istarske gradove i krajeve te govori o značaju pripojenja Istre matici zemlji. Raritetni snimci Filmskog poduzeća Demokratske Federativne Jugoslavije između ostalog obuhvaćaju prikaz boraca na oporavku u Opatiji, govor Vladimira Nazora u Labinu te omladinsku štafetu koja je 1945. krenula iz Trsta...
Igor Šaponja: Šjora Rina Smajla, 2007., 12' Osamdesetogodišnja Rina Smajla kao sudionik partizanskog pokreta završila je u koncentracijskom logoru Bergen Belsen. U filmu se isprepliću snimke susreta sa učenicima Strukovne škole u Puli te njezina potresna svedočanstva kao jedne od posljednjih bivših logorašica...
Tatjana Božić: Circa Oaza, 1999., 20' Zbog svoje povijesne multikulturalnosti Istra je čak i u vrijeme Domovinskog rata bila područje s najmanje međunacionalnih tenzija. Rovinj, grad umjetnika i boema, nastanjivali su ljudi koji su se deklarirali kao Hrvati, Talijani, Srbi, Istrijani, Jugoslaveni... Ovaj film o ljudima različitih nacionalnosti koji žive u jednoj kući uz more u Rovinju hommage je iskrenom suživotu na istrarski način.
Četvrtak, 28. studenog 2019., 18 sati Moderator: Igor Galo
Vladimir Fulgosi: Na istarski način, 1985., 110' Srednjoškolac, sin poginulog prvoborca, poslije rata živi u istarskom selu. Ubrzo sa majkom prelazi u Pulu. U gradu koji je od nedavno pod narodnom vlašću, on susreće razne ljude, starosjedioce, tipične predstavnike prošlih vremena i došljaka kao što je i sam. Ma koliko različiti, trg oko kojeg žive otkriva njihove veoma prisne međusobne odnose …
Petak, 29. studenog 2019., 18 sati Moderator: dr. sc.Sandi Blagonić
Branko Marjanović : Ne priznajemo sramotnu odluku, 1953., 14’ Ovaj dokumentarni film originalnim snimcima prikazuje Trst nakon ulazka jedinica partizana. Mirovni ugovor iz 1947. postavlja granice koje narod na priznaje.
Alessia Bozzera: Trst, Jugoslavija, 2017., 62’ Film jemozaik sjajne arhive, duhovitih priča i svjedočanstava s obje strane granice, a centar je mitska Piazza Ponterosso u središtu Trsta i - plave traperice.
MODERATORI
Igor Jovanović rođen 1974. u Puli. Diplomirao je Povijest i Hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Puli. Od 2000. radi kao nastavnik u istarskim školama, a od 2004. radi kao učitelj povijesti u OŠ Veli Vrh. Uz prosvjetni rad bavi se istraživanjem različitih tema iz novije povijesti Istre i pisanjem stručnih radova. Sudjelovao je i predavao na nekoliko značajnih državnih i međunarodnih znanstvenih skupova i seminara o holokaustu. Član je različitih strukovnih vijeća, udruga i Istarskoga povijesnog društva – Società Storica Istriana – Istrsko zgodovinsko društvo. Jedan od pokretača istraživačko-dokumentacijskog projekta Istarske sudbine – Istrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima u Drugome svjetskom ratu i poraću.
Milan Radošević rođen je 1983. u Puli. Doktorirao je 2013. na Filozofskome fakultetu u Zagrebu hrvatsku modernu i suvremenu povijest u europskom i svjetskom kontekstu s temom “Tuberkuloza i malarija u Istarskoj provinciji 1918.-1940.” Zaposlen je u Zavodu za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci, Područnoj jedinici u Puli. U okviru znanstvenoga i stručnog djelovanja proučava povijest Istre i Kvarnerskog primorja u prvoj polovici XX. st. posebno njezinu socijalnu komponentu s naglaskom na javnozdravstvene procese te političku povijest s naglaskom na antifašizam.
Igor Šaponja rođen 1974. u Puli. Diplomirao je Povijest i Hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Puli. Danas predaje povijest u Ekonomskoj školi Pula i Strukovnoj školi Pula. Uz prosvjetni rad bavi se istraživanjem različitih tema iz novije povijesti Istre i pisanjem stručnih radova. Član je različitih strukovnih vijeća, udruga i Istarskoga povijesnog društva – Società Storica Istriana – Istrsko zgodovinsko društvo. Jedan od pokretača istraživačko-dokumentacijskog projekta Istarske sudbine – Istrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima u Drugome svjetskom ratu i poraću.
Igor Galo hrvatski i jugoslavenski glumac sa pulskom adresom, poznat po nizu zapaženih uloga u nekim od najznačajnijih ostvarenja jugoslavenske kinematografije. Za vrijeme jugoslavenskih ratova 1990-ih istakao se humanitarnim radom.
Sandi Blagonić rođen je 1972. godine u Puli. Diplomirao je etnologiju i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Magistrirao na istom fakultetu s temom "Geneza i razvoj subetničkih skupina u Istri od 16. stoljeća do danas". Zaposlen je u Zavodu za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci, Područnoj jedinici u Puli. Autor je knjige «Zoom politikon» (2003) i, uz Maria Kovača i Predraga Madžarevica, suautor knjige «Big Brother: 100 dana ispred ekrana» (2004).
Filmove su omogućili Hrvatski Državni Arhiv – Hrvatska kinoteka, Factum i Restart.
Metakino je realizirano zahvaljujući financijskoj podršci Zaklade Kultura nova i Grada Pule. |