Čvor
Osnivač i dugogodišnji voditelj Škole animiranog filma Čakovec Edo Lukman i današnji gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač su, skupa sa suradnicima, pri završetku svečanog obilježavanja četrdeset i pet godina od nastanka i početka rada ŠAF-a, koje je 28. veljače 2020. održano u Čakovcu, uhvatili svaki svoj kraj široke crvene vrpce kojom je bila omotana vesela skulptura Letećeg dječaka, loga i simbola ŠAF-a, postavljena ispred prostorija Škole i povuci-potegni…nisu uspjeli razvezati čvor i simbolično otkriti spomenik! Što su više potezali, čvor je bivao sve jači pa su na koncu odustali, uz puno njihova i smijeha okupljenih slavljenika.
Inspiriran pričama domara čakovečke osnovne škole i člana gradskog foto-kino kluba Josipa Lukše koji je 1972. sudjelovao na Ljetnoj školi animiranog filma što ju je organizirao Kino savez Hrvatske, Edo Lukman se poslije mladenačkih eksperimenata s organiziranjem projekcija dijapozitiva za publiku u svome dvorištu, pokušaja konstruiranja vlastite filmske kamere (s trojicom vršnjaka skoro je i uspio) i bavljenja glazbom, amaterski zanimao fotografijom i filmom pa je s desetak kolega iz foto-kino kluba 1973. formirao animacijsku sekciju i prionuo stvaranju prvog filma naslovljenog Spas u zadnji čas. Sekcija se osipala pa je na koncu ostao samo Edo, i uporno, neki su govorili i tvrdoglavo, nastavio raditi sve dok film nije završen i prikazan u prostorima Gradske knjižnice i čitaonice. Direktorica je bila Mira Kermek, a njih su dvoje u mnogim razgovorima razbistrili da u nastanak drugog animiranog filma u povijesti Čakovca valja uključiti djecu. Pokrenuli su dječju filmsku sekciju koja je počela raditi iako je gotovo sve bilo protiv nje, od mladosti, neiskustva i silnih problema s kojima se Lukman suočio već pri nastanku prvog filma do ne baš jasnih planova i sasvim jasnih i dosta zahtjevnih financijskih implikacija cijele zamisli. U proljeće 1975., u okviru Dječjeg odjela Gradske knjižnice, okupljena je prva skupina od tridesetak osnovnoškolaca, a njihova su se tri jednominutna animirana filma već iste godine našla u Pitomači, na FEDAF-u. Tako je praktično nastao ŠAF.
Škola animiranog filma kao jedan od najstarijih dječjih kinoklubova u nas okuplja djecu i mlade s ciljem kreativnog provođenja slobodnog vremena u izradi animiranih filmova, a danas je sastavljena od bivših i sadašnjih ŠAF-ovaca, koji na kreativnosti i brojnim filmovima te ljudima koji ih podržavaju razvijaju cijelu priču. ŠAF je studio za animirani, ponajviše dječji film, produciraju i druge filmove, rade reklame i bave se svime vezanim uz film i kulturu. Cilj je učenje i odgoj djeteta u estetskom, filmskom, likovnom i drugim kreativnim oblicima s naglaskom na izvorno dječje stvaralaštvo koje nije dirigirano utjecajem i željama voditelja.
Kroz tih je četrdeset i pet godina kroz ŠAF prošlo više od 850 djece, a mnogi su u Školu već doveli i svoju djecu, neki i unuke. Uz Edu Lukmana je stasala i godinama kao njegova nasljednica uspješno vodi ŠAF Jasminka Bijelić Ljubić, neko je vrijeme to radila i Monika Vrtarić-Vuk, a kao suradnici djelovali Spomenka Švenda, Irma Vrana, Jelena Dokleja, Tina Novak, Majda Horvat, Marina Heđa, Marina Braović Hajdarović i Maja Škara.
A onaj neraskidivi čvor s početka priče možda je baš bio prava simbolika. Jer, Čakovec i Škola animiranog filma su cijelih četrdeset i pet godina snažno povezani, grad i Grad pružaju svaku pomoć i podršku, a Škola i njeni voditelji i polaznici šire slavu i sebi i njima širom svijeta pa je baš dobro da je čvor ostao zavuzlan i treba se nadati da će tako biti i ubuduće. Na sreću, ponos i zadovoljstvo svih!
Duško Popović popovicdusko@yahoo.com |