Zapis iz Lourdesa
U mnogočemu osebujan, Autorski studio fotografija, film, video ponekad skroz izvrne stvari pa umjesto svečanog otvaranja provede svečano zatvaranje izložaba fotografija svojih članova. Tako je u ponedjeljak, 28. rujna 2020. zatvorena izložba fotografija člana AS-a Domagoja Vranara naslovljena Zapis iz Lourdesa, a do tada postavljena u galeriji Vladimira Horvata na Trgu žrtva fašizma 14, u Zagrebu.
Lourdes je bio mali trgovački gradić smješten na jugozapadu Francuske, u podnožju Pirineja, koji osim niza lijepih pejzaža i ponekad surove planinske klime nije imao bog zna što za ponuditi, a poslije navodnog ukazanja Djevice Marije djevojčici Bernardici Soubirous pretvoren je u veliko turističko marijansko svetište, narastao na više od 17.000 tisuća stanovnika i u prosjeku prihvati oko pet milijuna hodočasnika svake godine. Danas je Lourdes, s gotovo tristo objekata, poslije Pariza, grad s najviše hotela u Francuskoj. Gotovo uvijek se ova ukazanja, od Fatime do Međugorja, dese u kamenjarima, pasivnim krajevima i teškoj neimaštini pa se čudesno komercijaliziraju i ožive cijeli kraj.
Prvo ukazanje se, kažu, dogodilo u četvrtak, 11. veljače 1858., ispred spilje u kojoj je malena skupljala drva za vatru, a Gospa se tradicionalno pojavila u bijeloj haljini s plavim pojasom i sa žutim ružama na stopalima. Uslijedila su i druga ukazanja, pa normalnim slijedom događanja čudotvorna ozdravljenja i druge ugode za one koji vjeruju.
Vojna hodočašća u Lourdes traju od 1948. godine, a pokrenuta su na inicijativu dvojice vojnih kapelana, jednog francuskog i jednog njemačkog, koji su željeli doprinijeti jačanju mira između dva naroda koji su samo u dvadesetom stoljeću dva puta žestoko ratovali. Tako su počeli zajednički hodočastiti u Lourdes, naravno praćeni s grupom francuskih i njemačkih vojnika. Godine 1958., kad se obilježavala stota obljetnicu lurdskih ukazanja, pridružili su se predstavnici vojski drugih država, a Hrvatska je na hodočašću prvi put sudjelovala 1993. godine.
Hodočašće tradicionalno organizira Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj uz potporu Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva hrvatskih branitelja, dok na hodočašću osim sudionika iz tih ministarstava, s članovima njihovih obitelji, ponekad sudjeluju i zaposlenici Ministarstva pravosuđa, Ministarstva financija, članovi Saveza povijesnih postrojbi hrvatske vojske, Hrvatske vatrogasne zajednice i drugi.
Domagoj Vranar već nekoliko godina prati hodočašća i proteklih godina je održao niz izložaba fotografija s ovom temom, a naravno i s drugima kojima se bavio, kao što je snimao i eksperimentalne i ostale filmove i sudjelovao u nizu raznih aktivnosti Autorskog studija. Na dvadeset i pet odabranih fotografija ovoga puta je prikazao motive iz Lourdesa, sudionike hodočašća iz Hrvatske i drugih zemalja, a posebno su zanimljive noćne snimke na kojima se gotovo mistično tek naziru detalji i prepoznaje atmosfera.
Izložba je organizirana u suradnji Zagrebačkog foto kino saveza i Autorskog studija ffv, bila postavljena od 16. do 28. rujna, a na svečanom zatvaranju nije bio prisutan autor jer je ležao doma s temperaturom 38,5! A svi se njegovi prijatelji, kolege iz kluba, poznanici i ostali posjetitelji nadaju da to nije ono na što uvijek mislimo ovih dana i mjeseci.
Duško Popović popovicdusko@yahoo.com |