Dvadeset godina Bacača Sjenki
Obilježavajući dvadeset godina uspješnog javnog, stvaralačkog, produkcijskog i aktivističkog rada Bacaća Sjenki, ovog je proljeća organizirano čak sedam novih Frooom! Filmske škole za djecu i mlade radionica koje se održavaju online pa su namijenjene ne samo djeci i mladima iz Hrvatske nego i iz susjedstva. Vrijedi napomenuti kako se pod pojmom filmske misli podjednako i na ukupno medijsko, filmsko, informatičko i informacijsko opismenjavanje polaznika kroz suvremen, interaktivan, majeutički i zabavan metodološki i višegodišnje profesionalno provjereni način rada Bacača Sjenki. Radionice će biti održane od 6. do 10. ožujka, od deset do četrnaest sati, uz redovite kreativne pauze, na platformi Zoom.
Među njima su početna radionica filma naslovljena Filmske manipulacije i lažne vijesti koju vodi redateljica, snimateljica, filmska autorica i montažerka Mia Maros, a može imati najviše sedam polaznika te napredna tematska radionica Filmsko snimanje voditeljice redateljice, snimateljice (i roniteljice na dah!) Bojane Burnać, s jednakim optimalnim brojem polaznika. Napredna tematska radionica animacije zove se Stop! Motion! Proljeće!, a vodi ju nagrađivana filmska autorica Dea Jagić i broj polaznika ograničen je na šest, dok majstorsku radionicu Šum, ton i gla(s)zba na platnu, koja se naravno bavi snimanjem i obradom šuma, tona, glasa i glazbe na filmu vodi Luka Čabo, a i broj njenih polaznika ograničen je na šest. Majstorsku radionicu Odjeveni, goli i bosi kostimi, o kostimografiji na filmu vodi Ivana Bakal, opet s brojem polaznika ograničenim na šest, a po broju polaznika kojih može biti osam najveća je majstorska radionica Kreativni svijet montaže pod vodstvom nagrađivanog redatelja i montažera Karla Voriha.
Važno je napomenuti kako je djeci kojoj je u vrijeme trajanja radionica određena mjera samoizolacije zbog korone, a kako bi im pomogli olakšati te teške dane, ponuđeno besplatno sudjelovanje u nekoj od radionica.
Posebno je zanimljiva najava o skorom pokretanju specifične radionice za najviše osam polaznika o stvaranju Wikipedije, na kojoj će zainteresirani učiti o svrsi ove online enciklopedije za sve i na svim jezicima te kako je sami mogu (i trebaju!) dalje nadopunjavati i stvarati za nju sve vrste medijskih, tekstualnih, fotografskih i video sadržaja. U pripremi je i realizacija europskog projekta CinEd koji Bacači Sjenki u Hrvatskoj provode u suradnji s portugalskom kinotekom, odnosno francuskim, njemačkim, talijanskim i rumunjskim arhivima i edukativnim ustanovama u području filmskog opismenjavanja i stručnog usavršavanja edukatora.
Bacači Sjenki su neprofitna međunarodna, umjetnička i produkcijska platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalnih umjetnosti, posebno u području njihove primjene u urbanim prostorima. Sjedište je u Zagrebu, a 2002. godine su je osnovali intermedijalni umjetnici Boris Bakal i Željko Serdarević. Potiču interkulturalni dijalog stvarajući projekte i platforme za kulturnu razmjenu hrvatskih i međunarodnih umjetnika i profesionalaca u umjetnosti, propitujući postojeće koncepte individualnog i kolektivnog identiteta.
Podršku im daju Ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH, brojni sponzori te zaklade, državne agencije i uredi.
Duško Popović popovicdusko@yahoo.com |