english
produkcija
o nama
produkcija
distribucija
nakladništvo
Hrvatski filmski ljetopis
Zapis
Knjige
DVD
DVD - posebna izdanja
festivali
medijska škola
forum
pretraživač
linkovi
impressum
 
2005.
42

U POVODU KNJIGA

Tragovima razvoja audiovizualnoga medija, ili kako se kalio naš TV-ekran

Nikola Vončina, 2003, Najgledanije emisije 1964-1971. Prilozi za povijest radija i televizije V, Zagreb: Hrvatska radiotelevizija

7097(497.5)"196"(049.3)

Peti svezak u seriji monografija o povijesti Hrvatske radio-televizije autora Nikole Vončine, odnosno nekadašnje Radiotelevizije Zagreb, donosi historijat državne televizije između 1964. i 1971. godine. Arhivski i statistički podaci koje je sakupio Vončina svjedoče o dalekovidnosti ulaganja u odašiljače i veze — do 1971. cijelo, vrlo neprikladno geografsko područje Hrvatske bilo je pokriveno TV-signalom, što je pratio i velik rast broja televizora u kućanstvima. To razdoblje najvećeg uspona »novog« medija, razdoblje njegova potpunog udomaćivanja, bilo je i vrijeme napete kako međunarodne geopolitike, tako i unutarjugoslavenske političke situacije. U razdoblju jugoslavenske liberalizacije, okončanom studentskim pokretima 1968. i 1971, upravo je televizijski medij bio najvećim poligonom za suprotstavljene političke opcije. U sklopu federalne organizacije TV-centara, u kojem je TV Beograd imao neupitnu političku prednost, to se iskazalo kroz rivalstvo zagrebačkog i beogradskog TV-centra (primjerice u borbi za samostalni republički hrvatski Dnevnik), odnosno dugotrajnoj organizacijskoj borbi koja je na duge staze stvorila zaseban, federalan, odnosno nacionalni hrvatski radijski i TV-program. Nikola Vončina, inače utemeljitelj arhivskog centra televizije i radija, u svojoj monografiji ovo prijelomno razdoblje obrađuje kronološki, prateći najgledanije emisije i programe (obavijesno-politički i dokumentarni). Taj pristup unekoliko olakšava praćenje historijata, ali i opterećuje gomilanjem statističkih podataka (dokumenata, statistika, ispitivanja gledanosti, zapisnika, zakonskih odluka, godišnjaka, programskih planova, službenih dopisa i obilja druge arhivske građe), te pogotovo manjka zaključcima. Ipak, riječ je o fundacijskoj, bogatoj i prijeko potrebnoj knjizi — kao i cijeloj Vončininoj seriji monografija — koja će biti obilno arhivsko ishodište svih budućih istraživanja na području audio-vizualnih medija u Hrvatskoj.



Ivo Škrabalo

Bookmark and Share
Dragocena knjiga u pravom trenutku*
Kad smo bili robovi

Pregled ostalih članaka u ovom broju...

 

vijesti
novi broj
arhiva
arhiva u pdf formatu
suradnici
pretplata
impressum
kumulativno kazalo
(download Word 848kB)
Maillot nba pas cher
I thought that after two years, I knew replica handbags that Beatrice was a small gucci replica handbag in Pierre's many hermes replica handbags . I didn't expect it to be handbag replica positive result. Beatrice transformed this "night club little prince" into a happy replica handbags .





















Statistika posjeta