Podrum ponedjeljkom

U potrazi za snovima

Zajedničkom izložbom slika i crteža Jelene Buden i Filipa Kličeka pod nazivom „U potrazi za snovima“ postavljenom u podrumu CZM P4 u Preradovićevoj ulici u Varaždinu, nastavlja se peta sezona programa „Podrum ponedjeljkom“ Filmsko-kreativnog studija VANIMA. Autori se predstavljaju s  dvadesetak radova, neobično zanimljivih, stilski usklađenih bez obzira na činjenicu da su im teme različite. Već u samom konceptu kojim su se Jelena Buden i Filip Kliček prijavili na javni poziv za izlaganje vizualnih radova mladih autora koji je sredinom prosinca 2023. godine raspisala VANIMA, vidljivo je njihovo promišljanje i sjajna razrada poprilično burnih ideja. Najbolje je stoga u ovom uvodu izravno citirati njihov koncept:


Jelena Buden

“Život je projekcija slika u našem mozgu i ne postoji razlika između onih stvorenih iz realnosti i slika stvorenih u našim snovima jer niti jedna nema veću vrijednost od druge. - H.P. Lovecraft

Polazeći od ove teze izložba istražuje čin pronalaženja izgubljenih snova. Tražeći snove pronalazimo dijelove sebe razbacane po neočekivanim mjestima. Pronalaženjem takvog mjesta i zaustavljanjem tog trenutka dobivamo jedinstvenu priliku za introspekciju i kontemplaciju.  Koncept se sastoji od dvije faze: Invazije snova u stvarnost i Ulazak autora u prostor snova. Prva faza se bazira na dolasku snova u naš svijet. Tim aktom dobiva se osjećaj neizvjesnosti, straha, nemira, otuđenosti i zbunjenosti. Realističan prikaz ulica i zgrada suprotstavlja se nadrealnim situacijama.


Jelena Buden

Druga se faza bazira na osobnoj potrazi. Umjetnik ulazi u novu dimenziju - paralelni svemir snova. U njemu istražuje svoje želje i strahove. U snovima pronalazi elemente euforije, užitaka, ambicije, straha od smrti, traženja ljubavi, samoće. Zadnji dio koncepta istražuje moć umjetnosti kao terapeutske prakse kroz reinterpretaciju strahova i noćnih mora koji se pretvaraju u opipljiva fizička tijela uz pomoć linija i oblika na papiru. Ovaj dio izložbe ima za cilj povezati posjetitelje s njihovim dubokim emocijama, potičući ih na suočavanje s vlastitim strahovima i transformaciju negativnih iskustava kroz kreativni proces.“


Filip Kliček

I iako Lovecraft kojeg su citirali na početku svog koncepta idealno ocrtava složenost čina u koji su se upustili Jelena Buden i Filip Kliček, njihovi radovi, ali i njihove biografije, asocijativno u sjećanje dovode pjesnika-avanturista Blaise Cendrarsa  koji u svojoj poemi „Transsibirska proza ili mala Jeanne od Francuske“ na jednom mjestu  kaže: Mi smo oluja u lubanji gluhog čovjeka. Cendrarsov spjev zasnovan na simultanim slikama i asocijacijama i ritmičkoj osebujnosti, u cijelosti je u toj knjizi ilustrirala Sonia Delaunay-Terk i ta je suradnja mladog pjesnika modernista i apstraktne umjetnice predstavljala pravu senzaciju u avangardnim pariškim krugovima, a sačuvani primjerci danas su dio zbirki najpoznatijih svjetskih galerija.  Počecima  stvaralačkog rada Jelene Buden i Filipa Kličeka možemo svjedočiti u maloj podrumskoj galeriji Centra za mlade u Varaždinu i uz ostalo svakako valja pohvaliti njihovu  odvažnost u kreativnoj, gotovo avanturističkoj potrazi za izgubljenim snovima.

Srećko Lebinec


Filip Kliček

Jelena Buden
Rođena je 1997. godine. Djetinjstvo je provela u Rusiji u Norilsku gdje je i stekla prvu ljubav prema olovci i papiru. Srednjoškolsko obrazovanje stječe u Varaždinu te se njena obitelj u tom periodu pridružuje restriktivnom religijskom pokretu koji je rezultirao izolacijom i neprestanim utjerivanjem straha što je uvelike utjecalo na motive koji su u kasnijoj dobi bili korišteni u umjetničkom izražavanju. Nakon punoljetnosti napušta navedeni pokret te se vraća u Rusiju na razdoblje od 3 godine tijekom kojeg traga za svojim identitetom. Po završetku razdoblja socijalizacije odlučuje nastaviti obrazovanje u Hrvatskoj te upisuje smjer Multimedija, oblikovanje i primjena na Sveučilištu Sjever i nastavlja studirati na srodnom diplomski smjeru Multimedija. Tijekom studiranja pridružuje se brojnim aktivističkim projektima, volonterskim organizacijama te Varaždinskoj udruzi mladih čiji je aktivni član od 2021. godine.

Filip Kliček
Filip Kliček rođen je 1996. u Varaždinu. Završio je  Medicinski fakultet u Rijeci smjer dentalne medicine. U vrijeme studija,  koristeći umjetnost kao bijeg od obaveza i kreativni odmor izrađuje prvi niz slika posvećenih riječkim ulicama. Realnom prikazu krajolika suprotstavljaju se monumentalni svemirski brodovi konkvistadora iz dalekih galaksija. Svojim vještinama doprinosi radu Udruge studenata dentalne medicine u izradi promotivnih plakata i kreiranju vizualnog identiteta novo otvorenog Fakulteta dentalne medicine. U svom se stvaralaštvu, po povratku u Varaždin prebacuje s krajolika i građevina prema istraživanju nadrealnih ideja i snova. Najveći izvor inspiracije pronalazi u knjigama. Tako se u slikama mogu pronaći elementi H.P. Lovecraftovog kozmicizma i indiferentnosti, Kafkine i Camusove  apsurdnosti i otuđenosti do Baudelaireove groteskne senzibilnosti ili Adamsove parodije znanstvenofantastičnog. 

24.04.2024.