Završen jubilarni Dubrovnik film festival

Hodaj uz mene

Iako je deseti Duff počeo snažnom burom, pa se pedesetak gostiju i sudionika (višestruko manje nego obično, zbog pandemije) zimogrozno treslo, sve je ipak završilo uz obilje sunca, kako i priliči jubilarnom festivalu filma djece i mladih zemalja Mediterana.

Na završnoj svečanosti održanoj 17. listopada u kinu Sloboda, publika je nagradu dodijelila animiranom filmu Za Litnjega Mroka Ivane Šerić, samostalne autorice iz Opće gimnazije Jelsa, dok su dobitnici nagrada žirija za animirani film Estendal/Sušilo, ANILUPA, Portugal, zbog portretiranja snažne borbe žena radnica u tvornici papira, u kategoriji do petnaest godina, a do dvadeset godina Na koncu FKVK Zaprešić, odnosno Lucije Petkoviček, Luke Bakonjija i Karle Anić. Kod mlađih od petnaest najboljim dokumentarnim je proglašen Dans les coulisses du 11 novembre 1940./Iza kulisa 11. studenog 1940. College Solveig Anspach, Francuska, zbog detaljnog istraživačkog rada koji stoji iza ovog filma, kao i maštovitog pristupa događajima za vrijeme nacističke okupacije Pariza, a kod starijih Kaić Katarine Ledenko, Udruga Blank, za prekrasan poetski prikaz svakodnevnog života ribarske obitelji, dok je najbolji igrani film Nepoznati autorice Tene Fider, OŠ braće Radić iz Pakraca, o nasilju na mrežama, koje se ovdje događa za vrijeme Zoom sastanka kod mlađih te Koku/Miris samostalnog turskog autora Sezgina Yuzaya kod starijih, za distopijsku sliku budućnosti u kojoj virtualna stvarnost nadomješta prirodni svijet kojeg više nema. U otvorenoj/eksperimentalnoj kategoriji najbolji je Hey Lady! U Going Dancing at Paramount?/Hej curo, ideš na ples? kineskog samostalnog autora YiYang Suna, vizualno bogata eksperimentalna animacia frenetičnog ritma, a u tematskoj ili kategoriji različitosti Square/Kocka slovenskog samostalnog autora Klemena Kekeca, koji nam jasno govori koliko je teško biti drugačiji.

Grand Prix desetog i jubilarnog Dubrovnik film festivala osvojio je Camina conmigo/Hodaj uz mene, skupni rad nastao u produkciji škole C.E.I.P. Serreria iz Valencije, Španjolska koji u samo 3 minute i 39 sekundi podsjeća na stalnu prisutnost rodnih predrasuda i uči borbi protiv rodne neravnopravnosti.

U službenom natjecateljskom programu bila su pedeset i dva filma svih filmskih rodova po izboru selekcijskog žirija u sastavu Ana Dokler, Zuzanna Kazmierczak i Tvrtko Rašpolić, a u tročlanom su žiriju bili voditelj filmskog festivala u Turskoj Ahmet Boyacioglu, glumica Jelena Perčin te redatelj i ilustrator Milan Trenc.

I deseti Duff je dobio svojevrsnu nagradu, skulpturu Jadranka Lopatića, kipara i jednog od voditelja Foto-kino video kluba Zaprešić.

Posebno priznanje je dodijeljeno idejnom začetniku Duff-a, umirovljenom profesoru dubrovačke gimnazije Jozi Serdareviću, koji je prije dvanaest godina ušetao u kancelariju Đive Galov s tom idejom, iz čega je proizašlo deset godina Duff-a, na kojem je prikazano preko osamsto filmova, a Dubrovnik se trajno postavio na kartu svjetskih gradova u kojima se održava značajan filmski festival djece i mladih. Profesor Serdarević je podsjetio kako je sve započelo filmom koji su pomoću mobitela snimili učenici gimnazije, a s kojim su u Sarajevu osvojili međunarodnu nagradu. Poslije se stvorila ekipa pa se krenulo po festivalima. Iza svega stoji ogroman rad, a dok su tu Dube, Đive, Igor i Miro, i svi ostali, postojat će i Dubrovnik film festival, naglasio je profesor Serdarević.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

20.10.2021.