Osamnaesta ljetna škola filma Šipan

Obećavajući završetak

Na završnoj svečanosti održanoj u Šipanskoj luci u subotu, 14. kolovoza, radionica animiranog filma, koju je vodila Ksenija Sanković, predstavila se animiranim filmom Cipolove pustolovine, zabavnom i edukativnom pričom napravljenom u tehnici stop animacije, koja kroz putovanje jednog cipola (mulja, glavaša, babaša, skakavca, bira, plotuna, kuljavca….) na zanimljiv i kreativan način predstavlja legende iz bogate povijesti Elafita, Jelenjih otoka, otočja zapadno od Dubrovnika, među kojim je osam otoka i pet otočića, a samo tri su naseljena: Koločep, najbliži Dubrovniku, Lopud, koji je najrazvijeniji i najveći Šipan.

Mlađi polaznici radionice igranog filma koji su radili pod vodstvom Bojane Momirović i Nikole Kapidžića te uz autorsku glazbu Srđana Berdovića snimili su avanturistički rad naslovljen Šmission imposible, s filmskim, gotovo bismo rekli jamesbondovskim likovima Blak Jacka i njegovih podanika koji jure i traže dr. Balthazara Shipensteina i njegove čarobne kristale. Stariji polaznici, iz grupe koju su vodili Jerko Ban i asistenti Luka Smuk i Jurica Marković, snimili su vrlo poučnu priču pod nazivom Izazov, kojom su pokazali da se najveći izazov i vrijednost života krije u najjednostavnijim i temeljnim ljudskim vrijednostima, koje sve više gubimo zbog prevladavajuće tehnologije. Konačno, polaznici radionice Street art filma pod vodstvom Iris Lobaš Kukavičić i Nilsa Neuberta su na oduševljenje mještana i gostiju oslikali mural i oplemenili dosad pomalo neuredan prostor na ulazu u Šipansku luku, a sve su ovjekovječili dokumentarnim filmom Kutak za sretni trenutak.

Radionice i svi ostali sadržaji osamnaeste LJŠFŠ provedeni su uza strogo poštivanje epidemioloških mjera. Publika je uz veliko platno šipanskog kina uživala u filmovima Ribanje i ribarsko prigovaranje koji je prikazan uz prisustvo redatelja Milana Trenca, zatim igrani film Otac Srđana Golubovića te Quo Vadis Aida redateljice Jasmile Žbanić, oskarovskog kandidata koji govori o potresnim događanjima u Srebrenici, pa animiranog Čarobnjakov šesir redatelja Milana Blažekovića, dok je film Goli Čovik autora Obrada Gluščevića iz 1968. godine predstavljen u rubrici iz naftalina. Uz video poruku redatelja prikazan je i obiteljski film Stefana Cipanija Moj brat lovi Dinosaure, dobitnik nagrade mlade publike Europske filmske akademije, dok je na otvaranju prikazan kratkometražni igrani film Magda Mozarka voditeljice radionice igranog filma Bojane Momirović, uz dokumentarce iz serije Introdocs Nikole Dupera, o tri povijesne ličnosti Elafita Pasku Baburici, Mihu Pracatu i Federiku Glaviću.

Uobičajena i nova suradnja s Kinematografima Dubrovnik, udrugama civilnog društva pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Dubrovnika te s Dubrovačkim ljetnim igrama manifestirana je i predstavom Mara i Kata koja je na poseban način oduševila šipansku publiku.

Ovogodišnju Ljetnu školu filma Šipan obilježio je i ekskluzivni intervju filmske legende Harrisona Forda čija se važna poruka mladim filmašima može vidjeti na Facebook stranici i YouTube kanalu Ljetne škole filma Šipan.

Producenti i organizatori Miro Bronzić i Nils Neubert zaključili su osamnaesto („punoljetno“) izdanje naglasivši kako se uz niz nedaća svih vrsta ipak ostvario višegodišnji značajan uspjeh koji se očituje u radosti djece, vrijednosti već zavidne arhive filmova i brojne dodane vrijednosti stvorene za Šipan i šire. I naravno, najavili jednako uspješan nastavak, već od iduće godine pa nadalje.

Prije svečanih projekcija uslijedio je glazbeni nastup gitarista i bivšeg polaznika LJŠFŠ Nikole Cvjetkovića, a publici su se uživo ili online obratili tajnik Hrvatskog filmskog saveza Hrvoje Selec, predsjednik MO Šipanska luka Zvonimir Koporčić te u ime Grada Dubrovnika gradska vijećnica i savjetnica gradonačelnika Olga Muratti.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

18.08.2021.