Ljetna škola filma Šipan

„Punoljetni“ rođendan

Na osamnaestoj Ljetnoj školi filma Šipan, na kojoj sudjeluje pedesetak mladih, održavaju se i četiri radionice, igranog filma namijenjena mlađoj grupi polaznika, s voditeljima Bojanom Momirović, redateljicom iz Bosne i Hercegovine koja već duže vrijeme živi i radi u Parizu, a posebno valja istaknuti njenu aktivnost na filmskoj akademiji Louis-Lumière te film Magda Mozarka sniman 2015. na Šipanu (i prikazan na ovogodišnjem svečanom otvaranju), s asistentom Nikolom Kapidžićem, poznatim dubrovačkim filmašem, odnosno igranog filma za stariju grupu, koju vodi Jeronim Jerko Ban, mjesni župnik, ali i nositelj diplome s Film and TV Productions–Loyola Marymount University, čiji je asistent Luka Smuk, fotograf i snimatelj iz Udruge mladih Bedekovčina. Još dvije radionice, Street Art Filma namijenjenu mladim kreativcima koji osmišljavaju i realiziraju mural na ulazu u Šipansku luku te će sve popratiti kratkim dokumentarnim filmom, vodi dubrovačka akademska umjetnica i višegodišnja suradnica LJŠFŠ Iris Lobaš Kukavičić kojoj pri izradi filma pomaže Nils Neubert, a radionicu animiranog filma, namijenjenu najmlađim polaznicima vodi Ksenija Sanković iz Kino kluba Karlovac.

Filmski program „punoljetne“ osamnaeste Ljetne škole filma Šipan obuhvaća dugometražne filmove Ribanje i ribarsko prigovaranje redatelja Milana Trenca, koji je bio prisutan na projekciji, s Radom Šerbedžijom i Leonom Lučevom u glavnim ulogama, nastao perma motivima renesansnog epa Petra Hektorovića te višestruko nagrađeni Otac redatelja Srđana Golubovića s Goranom Bogdanom, odnosno za mlađe animirani Čarobnjakov šesir redatelja Milana Blažekovića. Prikazani su i Quo Vadis Aida redateljice Jasmile Žbanić, kandidat za Oscara koji govori o potresnim događanjima u Srebrenici, a od klasika Goli Čovik redatelja Obrada Gluščevića iz 1968. godine. Pažnju je izazvalo i prikazivanje obiteljskog filma Moj brat lovi dinosaure redatelja Stefana Cipanija, dobitnika nagrade mlade publike Europske filmske akademije. Pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Grada Dubrovnika održat će se predstava Mara i Kata, u kojoj glume Nataša Dangubić i Doris Šarić Kukuljica, autorsko djelo Saše Božića inspirirano radio emisijom Na posjedu u kundurica Petra Kušelja te knjigom Dubrovačke kundurice Dese Begović Mrkušić. Ugođaj je upotpunio bend Trio PMS i prijatelji.

Utemeljitelji i organizatori Ljetne škole filma Šipan Nils Neubert i Miro Bronzić sretni su (i pomalo iznenađeni) što je njihov projekt postao „punoljetan“. Spoj filma, medijskog obrazovanja djece i mladih te mediteranskog podneblja dokazao se kao uspješna formula i doveo je do Šipana kao središta ljetnog doživljaja filma i drugih oblika kulture kao sto su koncerti, izložbe ili kazališne priredbe. Stalno se suočavajući s organizacijskim i financijskim izazovima, što je kulminiralo prošle i ove godine zbog svima znanih problema na globalnoj razini, nisu se dali i pogotovo zahvaljujući prijateljima i partnerima te vjernoj publici i polaznicima omogućili su još jedno nezaboravno filmsko ljeto.

Ovogodišnji vizualni identitet LJŠFŠ rezultat je rada magistre dizajna Mie Bogovac. Program se održava pod pokroviteljstvom i u suradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom, Gradom Dubrovnikom, Županijom Dubrovačko-neretvanskom, Zajednicom tehničke kulture Grada i Županije odnosno Turističkom zajednicom Grada Dubrovnika, u prostorima Osnovne škole Ivana Gundulića- područni odjel Šipanska luka. Svi programi u open air kinu i popratna događanja održavaju se u skladu s epidemiološkim mjerama i preporukama.

Duško Popović
popovidsusko@yahoo.com

11.08.2021.