Video prilozi Hrvatskog državnog arhiva

Hrvatsko narodno kazalište 1945.-1955.

Sad se već može govoriti o cijeloj seriji video priloga autorice dr, sc. Darije Hofgräff, koju je pokrenula u Hrvatskom državnom arhivu, nastojeći na najbolji mogući način premostiti vremena novog normalnog i u virtualnim uvjetima izazvanim pandemijom korona virusa, prikazivati neke od tradicionalnih i uobičajenih aktivnosti HDA. Četvrti u nizu je razgovor s dr. sc. Snježanom Banović o burnim godinama u povijesti HNK, ljudskim, često i tragičnim sudbinama, vrijednosti Marijana Matkovića, kojeg smatra, uz Stjepana Miletića, najvećim intendantom ove kazališne kuće, kao i nizu drugih opservacija i najava mogućih novih publikacija o ovim temama. Neposredan je povod bilo prošlogodišnje izdanje njene knjige Kazalište za narod.

Video je snimljen, dobrim dijelom u jednom kadru, u Dvorani kataloga HDA, u kojoj se inače događa dio redovnih aktivnosti, od filmskih projekcija četvrtkom do kulturnih susreta raznih vrsta, što je dodatna kvaliteta, bogato je ilustriran fotografijama, arhivskim dokumentarnim zapisima te drugim dodatnim materijalima, a dostupan je na društvenim mrežama te namijenjen i ostvarenju želje da HDA i dalje ostane u kontaktu s publikom odnosno nadomjesti sadržaje namijenjene publici.

Svoj je prilog dala i arhivistica Monika Banić, a u ekipi realizatora su bili i Anamarija Bakrač Pildek, Marina Selnik i Mladen Burić.

Snježana Banović, rođena u Zagrebu 1963. godine, je sveučilišna profesorica, kazališna redateljica i teatrologinja. Studirala je francuski i španjolski na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a 1990. diplomirala režiju na Akademiji dramske umjetnosti, u klasi profesora Georgija Para. Još za vrijeme studija asistirala je u brojnim kazališnim produkcijama, a prvu samostalnu režiju ostvarila u zagrebačkom Teatru ITD. Ostvarila je niz režija diljem Hrvatske te nekoliko u inozemstvu, a za veliki broj predstava radila je i izbor glazbe. Uz dramske tekstove režirala je i različite komercijalne i umjetničke manifestacije te dobrotvorne programe, a često za njih i pisala sinopsise. Autorica je tekstova za nekoliko cabaretskih predstava te desetak adaptacija. Usavršavala se na brojnim boravcima u inozemstvu, među ostalim zahvaljujući Fullbrightovoj stipendiji 1997., na sveučilištu Yale u SAD. 

Objavila je brojne tekstove i recenzije o kazalištu, kulturnoj politici, kazališnom menadžmentu i produkciji, u časopisima Glumište i Kazalište, dnevnim listovima Jutarnji list i Vjesnik te na 3. programu Hrvatskoga radija. Autorica je teatroloških  knjiga Država i njezino kazalište (2012), Kazalište krize (2014), Službeni izlaz (2018) te Kazalište za narod, s podnaslovom Hrvatsko narodno kazalište 1945.-1955. (2020). Bila je 2001.. članica Vijeća za kazalište Ministarstva kulture RH i predsjednica Vladinog Povjerenstva za dramu Dubrovačkih ljetnih igara, a od veljače 2001. do studenog 2002. ravnateljica Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu. Godine 2007. je bila ravnateljica Ustanove u kulturi Rachlin i Friends u Dubrovniku. Doktorski studij Književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završila je 2009. godine.

Redovita je profesorica na Odsjeku produkcije Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, gostovala je kao predavačica na više sveučilišta u SAD, Srbiji i Francuskoj.  

U svojim se znanstvenim istraživanjima već više od petnaest godina između ostalog oslanja na bogate izvore Hrvatskog državnog arhiva.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

18.03.2021.