Izložba fotografija

Dušan Vugrinec Vugi

U organizaciji Zagrebačkog foto kino saveza i Autorskog studija - fotografija, film, video u prostorima Galerije Vladimira Horvata na Trgu žrtva fašizma 14 u Zagrebu otvorena je u ponedjeljak, 8. ožujka 2021., samostalna izložba fotografija autora i člana Autorskog studija Dušana Vugrineca Vugija, naslovljena Gemišt 3. Izložba ostaje otvorena do 17. ožujka 2021.

Dušan Vugrinec Vugi, rođen 1965. u Čakovcu, je filmski i TV snimatelj koji je diplomirao i magistrirao na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, a od 1997. godine je stalno zaposlen na HRT-u. Uza svakodnevne snimateljske zadatke snimio je i dokumentarne serijale Ptice i ljudi, Pričopričalica, Knjiški moljac, U potrazi za minulim vremenom, zatim dokumentarne filmove Maškori z Turčišća, Ranko Marinković – riječi samoće, Svi putovi vode u Radošić, a s etno-forenzičarima dr. sc. Aleksejem Gotthardi-Pavlovskyim, etnologom i kulturnim antropologom i svojedobnim predsjednikom Hrvatskog etnološkog društva, dugogodišnjim urednikom, autorom i scenaristom dokumentarnih emisija o popularnoj i tradicijskoj kulturi, i s Ivom Kuzmanićem, snimio Kak se dela delanec, Piva i igara, U dimu tradicije, Prodaja djece, U mreži Kopačkog rita i druge. Surađivao je i s redateljima Vlatkom Vorkapić i Miroslavom Bolančom, a sudjelovao i na Revijama hrvatskog filmskog i videostvaralaštva, s eksperimentalnim i dokumentarnim filmovima Vila i vilenjak (2007), gdje je bio snimatelj, montažer i scenarist kao i u većini drugih radova, ili I ja bih (2011) i drugima te na 60 sekundi hrvatskog filma, Zrinski art festivalu i drugim filmskim manifestacijama. I na njima osvajao nagrade.

Na trećoj po redu izložbi fotografija s naslovom Gemišt (autor najavljuje još niz istoga imena) posjetitelj se osjeća kao da je zašao u atelier kakvog flamanskog slikara iz perioda baroka, istovremeno mračan i prepun svjetla, okružen pomno koncipiranim radovima koji su tek na prvi pogled mrtve prirode sa svim onim prezrelim jabukama, grožđem i na polovine razrezanim kruškama i nad njima uzdignutim tikvama i bućama, ili svijećama koje gore na voskom obraslim svijećnjacima i u visokim šampanjskim čašama, uzaludno se trudeći da razbiju sav taj mrak koji ih istodobno skriva i razotkriva, guši i razgorijeva, tajanstvenim kutijama iz kojih se mukotrpno probija svjetlo ili prepunim pepeljarama koje možda sadrže i budući pepeo sadašnjih korisnika.

Vugija zanima odnos svjetla i tame, oni fino iznijansirani i erotični prepleti koji nas okružuju, a da ih često nismo ni svjesni, provodeći život u sivilu. Život koji u isto vrijeme nestaje i nastaje, pretvarajući se u privid i izranjajući iz vječitih pitanja izvora i utoka, smisla postojanja i smisla postavljanja sebi i drugima takvih pitanja. Studijske su fotografije pomno usklađene i osmišljene, često s više od tri ili četiri svjetlosna izvora, odabranih boja i oblika, posložene do savršenstva.

Autorski je studio u zadnjih godinu i više dana uspostavio svojevrsnu tradiciju  svečanog obilježavanja zatvaranja, a ne otvaranja izložaba, pa je ovo bio odstup od toga, no zanimanje posjetitelja pokazalo je da su obje varijante u suštini jednake i da publike ima, pa se valja nadati kako će se aktivnosti nastaviti i nadalje. Na putu povratka u normalu!

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

10.03.2021.