Siječanjska tradicija
Mlade nade dubrovačkog filma
Već je godinama (točnije, punih pet) uobičajeno da se, u okviru Foruma mladih, zadnjeg tjedna siječnja sugrađanima i svima zainteresiranim predstavljaju mlade nade dubrovačke sedme umjetnosti. Ove je godine, zbog epidemioloških razloga, izostalo tradicionalno druženje u kinu Sloboda odnosno prostorima udruge Luža, ali je susret organiziran na internetskoj stranici udruge. Kao i uvijek, prikazana su ostvarenja koja su kroz organizirani pedagoški rad s mentorima u školama i udrugama priredili učenici osnovnih i srednjih škola te samostalni autori.
Ljetna škola filma Šipan 2020. predstavila se foto slide show-om radionice fotografije i vizualnog izražavanja koju je vodio Dean Zulich, u kojem ima i simpatičnih igrano-dokumentarnih dijelova te fotografskih ostvarenje i portreta polaznika, zatim filmom Humbara s elementima fantastike i horora, nastalim u radionici igranog filma pod vodstvom Jure Troje i Noe Nikolića odnosno fikcijom Otmica koju su polaznici radionice dokumentarno-igranog filma snimili pod vodstvom Jerka Bana i u produkciji Mire Bronzića i Nilsa Neuberta.
U Osnovnoj školi Ivana Gundulića su učenici sedmih razreda pod vodstvom mentorice Anamarije Didović Batinić snimili parodije Reklama – Usisavač odnosno Reklama – Osvježivač Mijomiris, a učenici šestog razreda s mentoricama Milom Sršen i Martinom Skvrce gotovo osam minuta dugi dokumentarac Srđ – simbol herojstva i pobjede, povodom obilježavanja Dana dubrovačkih branitelja. Učenici od drugog do šestog razreda su s mentoricama Majom Bezina Mišić, Ivanom Curić i Martinom Skvrce sačinili film Anđeo može biti svatko od nas, kao motivirajući video za humanitarnu akciju Djeca pomažu djeci za Odjel pedijatrije Opće bolnice Dubrovnik, a s istom namjenom učenici sedmog razreda s mentoricom Anamarijom Didović Batinić svoj rad naslovljen Djeca pomažu djeci.
Osnovna škola Lapad prikazala je filmove Božić u Gradu, nastao prema motivima pjesme Luke Paljetka, a u filmu nastupa, s vlastitom koreografijom, učenica petog razreda Tea Tomaš, dok je mentorica Lenka Violić, prof. pod čijim je mentorstvom snimljen i zamišljeni razgovor s pomoćnicima Djeda Mraza Razgovor s vilenjacima.
NaSlikarskom odjelu Umjetničke škole Luke Sorkočevića je pod mentorstvomIvane Dražić Selmani, prof. snimljenfilm Colors kao završni rad učenika drugog razreda, odnosno umjesto završne izložbe radova u Galeriji mladih, a Muški učenički dom Dubrovnik se predstavio recentnim radom Corona Bilježnica, snimljenim pod mentorstvom i uza sudjelovanje Mire Bronzića, koji je skoro nastradao uslijed nepridržavanja pandemijskih mjera, ali se već u drugom dijelu filma, oboružan maskom, rukavicama i dezinficijensima (iliti raskuživačima) pobjednički smije.
Konačno, samostalni autori Tin Anić Ercegović i Marin Frka pokazali su svoje radove Catcher in the Rye, inspiriran motivima Salingerovog romana o odrastanju te Pandora’s Box, jednominutni zapis o slikarici koja tušem crta vizure Dubrovnika pa ih sprema u kutiju odnosno 8mm summer with friends, obiteljski filmski zapis na 8 mm traci o ljetovanju s prijateljima i na istom formatu snimljeni Na vrhu planine sve ima smisla, o rekreativnom skijanju. Lijep primjer mladenačke kreativnosti i obnavljanje nekih, činilo se, davno izgubljenih filmskih pristupa.
A iduće se godine valja nadati šestom susretu, bez pandemije i uz puno vedra smijeha sudionika i gledatelja.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
03.02.2021.