Nagrada Albert Kapović
Pedagogu Josipu Kruniću
Na početku osamnaestog Zagreb Film Festivala, u nedjelju, 8. studenoga 2020. je Hrvatska udruga producenata dodijelila pedagogu Josipu Kruniću, umirovljenom profesoru hrvatskog jezika i voditelju Studija kreativnih ideja Gunja Nagradu Albert Kapović, namijenjenu onima koji su se u svom radu istaknuli na području filmske umjetnosti ili doprinijeli promociji hrvatskog filma. U obrazloženju je rečeno kako su iza Krunića desetljeća rada na promicanju medijske, a posebno filmske kulture među djecom i mladima, a nagrada mu se dodjeljuje u znak priznanja, poštovanja i velike zahvalnosti na doprinosu u izobrazbi i odgoju mladih audiovizualnih snaga.
I zaista, Josip Krunić, rođen 1945. u Posavskim Podgajcima u kojima i danas živi, doslovno se cijeloga života bavio stvaralaštvom učenika u jezično-umjetničkom području. Bio je voditelj literarno-novinarske družine Dragutin Tadijanović, a prvi im je veliki uspjeh bio školski list Glas mladih, iznimno kvalitetan i nagrađivan na mnogim smotrama i susretima u bivšoj Jugoslaviji. Istovremeno je vodio školsko kino Osmijeh šireći filmsku kulturu među učenicima, a povremeno se bavio i metodikom filma. Bio je dugogodišnji suradnik Obrazovnog i dječjeg programa Radio Zagreba, kasnije Hrvatskoga radija, posebno u emisiji Stigla je pošta, surađivao s Programom za djecu i mladež Hrvatske televizije te s časopisom Modra lasta. Dvadeset je godina uspješno sudjelovao na Susretima Ivica Kičmanović. Od 1995. u okviru družine stvorili su multimedijski studio za učenike osnovne i srednje škole, Studio kreativnih ideja Gunja – SKIG, a od 2003. godine počeli se baviti filmskim stvaralaštvom. S njim kao voditeljem snimili su više od pedeset kratkometražnih igranih, eksperimentalnih i dokumentarnih filmova, za koje su dobili brojne nagrade i priznanja, uključujući nekoliko međunarodnih te Grand Prix nagrada. Neki SKIG-ovi filmovi, radijske i televizijske emisije uvršteni su u nastavni plan i program po HNOS-u. U Školi stvaralaštva Novigradsko proljeće višegodišnji je mentor u videoradionici, a bio je i dugogodišnji polaznik Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić (i dovodio svoje učenike na nju), a s vremenom postao i suradnik ŠMK.
SKIG je postao neslužbeno referalno središte za istočnu Hrvatsku na području medijskog stvaralaštva djece i mladih. Priređuju filmske večeri po školama i filmskim klubovima, a Hrvatska televizija ih uvrštava u program za djecu i mladež. Sudjelovali su u Motovunu i Vinkovcima u projektu Dječje javnozdravstveno filmsko stvaralaštvo.
SKIG je član Hrvatskog filmskog saveza i Zajednice tehničke kulture Vukovarsko-srijemske županije.
Josip Krunić je unaprijeđen u zvanje učitelja mentora, dobitnik je UNICEF-ova priznanja za izniman doprinos u razvoju filmskog stvaralaštva djece i mladih te priznanja Delegacije Europske unije za film koji promiče humanitarni i volonterski rad djece i mladih. Dobitnik je Državne nagrade Ivan Filipović za životno djelo u području osnovnog školstva 2010. godine.
Mnogi njegovi učenici upisali su (i završili) Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu ili humanističke studije, a među njima ima glumaca, montažera, snimatelja, redatelja, novinara, književnika. Znaju reći da Gunja ima najveći broj filmskih djelatnika po glavi stanovnika u Hrvatskoj i da je tajna upravo u Kruniću. Znao je prepoznati koga što zanima i motivirati ga da to i radi. Nastavnik, mentor, voditelj i osnivač kino kluba SKIG bio je prvi filmski učitelj, između ostalih, i Marku i Saši Dugonjiću, Marini Jurišić, Ivanu Kelavi, Marinku Marinkiću, Boanu Periću, Tomislavu Stojanoviću i cijelim generacijama učenika kojima je osvijestio spoznaju da su, baš poput njega, pravi zaljubljenici u film.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
11.11.2020.