Od 6. do 10. studenoga

Jedanaesti ENFF

Eastern Neighbours Film Festival, kojeg je osmislila i cijelo ga vrijeme vodi filmska kritičarka i producentica Rada Šešić, započinje večeras u Hagu, a prije početka su u Amsterdamu odnosno Utrechtu održane najavne projekcije Sjeverno Makedonske (te hrvatsko–slovensko–francusko–belgijske koprodukcije) političke i socijalne drame ili satire Teone Mitevske Strugar Bog postoji, njeno je ime Petrunija, o tradicionalnom ronjenju za križem, neočekivanoj pobjedi  žene i raznim oblicima diskriminacije žena, s gostovanjem glumice Labine Mitevske odnosno pjevačice i skladateljice Aleksandre Popovske, jedan od tri finalista nagrade Europskog parlamenta LUX Film Prize 2019, odnosno Priče iz zimskog vrta ukrajinskog autora Simona Mozgovjona, snažnog dokumentarca o sudbini velikog Sovjetskog paviljona florikulture i dugogodišnje zaposlenice Valentine Voronine koja mu je posvetila cijeli život, odnosno prirode koja se natječe s ljudskom birokracijom, mađarskog zabavnog, nepredvidivog i punog fantazije filma Loše pjesme autora i glavnog glumca Gabora Reisza, koji je prisustvovao projekciji, romantične komedije koju su i publika i stručni žiriji nagrađivali na nekoliko festivala, o prekidu ljubavne veze tridesetogodišnjaka, o posljedicama i životnim snalaženjima poslije toga, odnosno nizozemska premijera rumunjskog filma Udaljenost između mene i mene redateljica Dane Bunescu, koja je bila posebna gošća na ENFF-u i Mone Nicoara, dokumentarnog filma o rumunjsko-židovskom čudu od djeteta Renée Annie Nini Cassian Mătăscaru (27. XI. 1924., Galaci, Rumunjska - 14. IV. 2014., New York, USA), poetesi, prevoditeljici, novinarki, pijanistici, skladateljici i filmskoj kritičarki te političkoj aktivistici koja je prvih šezdeset godina života provela u Rumunjskoj, a zadnjih trideset u Americi.


Kadar iz filma Priča o zimskom vrtu

Fokus ovogodišnjeg ENFF-a je Europa trideset godina poslije (rušenja) Berlinskog zida i pozitivne ali i negativne posljedice, obiteljski film i migrantska kinematografija te velike ljubavne afere u filmskim klasicima s naglašenom romantičnom notom, između kojih valja istaknuti Godinu tihog sunca poljskog velikana Krzysztofa Zanussija, poljsko–američko–zapadnonjemačku koprodukciju iz 1984., o američkom oficiru (Scott Wilson) koji iza Drugog svjetskog rata dođe u Poljsku istraživati nacističke zločine i doživi strasnu ljubavnu vezu s bivšom poljskom zatvorenicom koncentracijskih logora (Maja Komorowska), za kojeg je Zanussi dobio Zlatnog lava.

Bit će prikazan cijeli niz filmova, od ukrajinskog dokumentarca Aleksandra Mihalkoviča Moja baka s Marsa o baki koja ostaje na okupiranom Krimu, kojim se otvara jedanaesti ENFF, do Slatka Emma, dragi Bob Istvana Szaboa, uz prisustvo glumice Johanne ter Steege, kao završnog filma. Pažnju će svakako privući poetski esej Igora Drljače Kameni govornici, premijerno prikazanom na Berlinalu, velika ljubavna priča Ademira Kenovića Kuduz, tursko-bosanski meditativni film Araf Yeșima Ustaoĝlua te Mostar United Claudije Tosi o pokušaju da se ratom razdvojeni grad opet bar malo ujedini kroz sportske treninge.

Kao gosti će sudjelovati među ostalima srpsko-američka glumica Snežana Bogdanović (Stitches i Kuduz) i slovenski glumac Sebastian Cavaza (Erased i Gaja’s world). Održat će se i brojni popratni sadržaji, poput masterclassa, debata, prezentacija  knjiga Nine Cassian, koncerata Balkan Vrouwenkor Amsterdam i drugih te degustacija istočno europskih vina i tradicionalnih mađarskih i ukrajinskih pića, a posjetitelji mogu osvojiti putovanje u Crnu Goru što je još jedan korak u međusobnom upoznavanju i zbližavanju.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

06.11.2019.