Proslava obilježavanja godišnjice ŠAF-a

U središtu Čakovca

Škola animiranog filma ŠAF počela je s radom 1975. godine, a cilj projekta je bila kompletna izobrazba i odgoj djeteta u estetskom, filmskom, likovnom i drugim značajkama, s naglaskom na izvorno dječje stvaralaštvo koje nije dirigirano utjecajem i željama voditelja. U ŠAF-u je u proteklih, uskoro punih, četrdeset i pet godina  kreativno stvaralo više od 900 polaznika, najviše djece od sedam do petnaest godina te srednjoškolaca. Snimljeno je oko dvjesto filmova prosječnog trajanja od tri minute, pa mnoštvo radioničkih filmova i filmskih vježbi. Organizirane su i brojne filmske radionice u školama te radionice za voditelje kinoklubova širom Hrvatske i svijeta. Na dvadeset i pet internacionalnih dječjih filmskih radionica u Čakovcu sudjelovala su djeca iz Hrvatske kao i mnogih drugih zemalja. Ostvarena je i suradnja s profesionalnim animatorima, pa ASIFA-om u čijim međunarodnim projektima ŠAF sudjeluje, a od 1982. godine i suradnja sa Svjetskim festivalom animiranog filma u Zagrebu, i još mnogo toga.

Voditelji ŠAF-a su bili Edo Lukman (rođen 1949. u Čakovcu, sudjelovao u radu više od stotinu filmskih radionica, kod nas i u inozemstvu, autor kratkog animiranog filma Dobro obavljen posao, animiranih dijelova za igrani film Ne daj se Floki i animiranih špica mnogih festivala, dva namjenska filma o problemu trgovine ljudima, član žirija na festivalima animiranih filmova, dobitnik francuskog odlikovanja viteza reda Akademskih palmi, Nagrade za životno djelo grada Čakovca i Nagrade za životno djelo ASIFA-e Hrvatske, voditelj radionice za animaciju na Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić), od 1975. do odlaska u mirovinu 2015., Jasminka Bijelić Ljubić (rođena u Čakovcu 1974., diplomirala na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu iz područja primjene informatike u filmskom stvaralaštvu, radila na više profesionalnih  animiranih filmova kao pomoćni animator, a kao autor na nekoliko špica za festivale, vodila tridesetak radionica animiranog filma za djecu i nastavnike u Hrvatskoj i svijetu, ko-autorica izložbe i knjige o sto godina kinematografije u Čakovcu, voditeljica radionice za animaciju na Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić), od 1998. do danas i Monika Vrtarić-Vuk (od 2004. do 2005. i od 2014. do 2016), a kao suradnici djelovali Spomenka Švenda, Irma Vrana, Jelena Dokleja, Tina Novak, Majda Horvat, Marina Heđa, Marina Braović Hajdarović i Maja Škara. Svakako je nezaobilazna idejna i kreativna uloga profesorice dr. Mire Kermek Sredanović.

Od 22. listopada 1998. ŠAF djeluje kao samostalna udruga kinoamatera, udružena u Hrvatski filmski savez.

U samom središtu Čakovca, u prolazu između Centra za kulturu i Međimurke već su započeli radovi na svjetski jedinstvenom spomeniku jednoj animatorskoj udruzi, a suvremeno oblikovan memorijal osmišljen je na temelju logotipa ŠAF-a, i njegovo je autorsko rješenje djelo čakovečkog likovnog umjetnika i umirovljenog pedagoga  Roberta Wrana. Tehnička je izvedba djelo obrta za metalne konstrukcije Kolar iz Strahoninca, a spomenik je načinjen uz potporu Grada Čakovca, na inicijativu Mladena Babića, predsjednika Škole animiranog filma i člana Izvršnog odbora Hrvatskog filmskog saveza.

Dobro odabrano mjesto, neposredno uz ulaz u prostorije Škole animiranog filma, noću će biti osvijetljeno, a svečanost otvaranja očekuje se početkom jeseni, kad prođu ove vrućine. Očekuje se kako će spomenik ŠAF-u postati jedan od novih detalja kraj kojeg će se Čakovčani te gosti grada i turisti rado fotografirati.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

24.07.2019.