Revija filmova i okrugli stol(ovi)

Veselje stvaranja

Produkcijska revija filmova brojnih sudionika aktivnosti Bacača Sjenki iz 2018. i 2019. godine održana je u subotu, 25. svibnja u zagrebačkom kinu Europa, a prikazani su radovi autora iz obje kategorije, Frooom!-ovih početnih, naprednih i majstorskih radionica za djecu i mlade od osam do četrnaest godina (tridesetak od ukupno više od osamdeset snimljenih), odnosno edukativnih programa za odrasle, starije od pedeset i četiri godine, nazvanih Samo nebo nam je granica.

Interdisciplinarni filmski obrazovni program Frooom! za djecu i mlade postoji i razvija se od 2012., a njegovi voditelji među kojima su multimedijalni umjetnici, snimatelji i montažeri, ali i psiholozi i pedagozi, kroz igru i zabavu uče djecu i mlade kreativnosti te znanjima potrebnim prije, za vrijeme i poslije snimanja filmova. Jednako je i s tek prošle godine započetim programom Samo nebo nam je granica gdje se radi sve to isto, samo s nešto starijim polaznicima. No, veselje stvaranja jednako je svima i vidi se u svakom radu, od animiranih i eksperimentalnih dječjih filmova, preko upečatljivih TV-reportaža (poput one o demonstracijama protiv gašenja naših brodogradilišta) i dokumentaraca ili igranih filmova (ostvarenja djece najčešće tematiziraju probleme ulaska u svijet odraslih, a odraslih se bave svakodnevicom, od sveprisutne korupcije do ljubavi pod star(ij)e dane).

Drugi je dio ovog dugog (ali nipošto dosadnog) filmskog subotnjeg prijepodneva, koje se protegnulo sve do ranih poslijepodnevnih sati, dok su izvan dvorane tutnjali zvuci raznih političkih i marketinških događanja, bio posvećen razgovorima o Medijskoj  pismenosti kao inspiraciji, izazovu i resursu za budućnost, vođenim i nazvanim po metodi World Caffe. Riječ je o moderiranoj raspravi o važnim pitanjima, u malim skupinama, do najviše deset sudionika, u neformalnom okruženju i opuštenoj atmosferi. Tako je ovaj okrugli stol bio u suštini podijeljen na tri jednaka, pa su za svakim od njih sudionici do četrdesetak minuta raspravljali o nekoliko tema, poput Medijske pismenosti (Medijske, filmske, informatičke i informacijske pismenosti), Medija i filma u školi (kao suvremenih alata za učenje, istraživanje, itd.), Medija u svakodnevici (Filmska kritika, mediji i manipulacija, lažne vijesti, sigurnost na Internetu...) sve do Amaterskog filma (mogućeg alata za društvenu angažiranost, različita motrišta stvarnosti, filmsku i društvenu inovaciju, itd). U raspravi su, između ostalih, sudjelovali i predstavnici www.medijska pismenost.hr, HAVC-a, Hrvatskog filmskog saveza, Djece medija, Kinokluba Zagreb i drugi. Zatim su moderatori predstavili zaključke, pitanja i prijedloge ostalim sudionicima, za drugim stolovima, pa je uslijedila zajednička rasprava.

Partneri su cijelog događanja bili HAVC i umiruće Kino Europa, a Frooom-a HFS, Kinoklub Zagreb, Kino klub Split, Kulturni centar Ivan Vitić Komiža, Multimedijalni kulturni centar Split, Udruga Mavena, Umjetnička organizacija Besa, Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, Kulturno umjetničko središte, Pučko otvoreno učilište Koprivnica, Gradska knjižnica Prelog te Osnovna škola Silvija Strahimira Kranjčevića, Zagreb, dok su  partneri projekta Samo nebo nam je granica Centar za nezavisnu kulturu i mlade Pogon, Kulturno umjetničko središte Sinj i Hrvatski kulturni dom Pakrac. Dio programa provodi se kroz programsku suradnju Saveza udruga Clubture, Ministarstva kulture, Europskog socijalnog fonda, iz natječaja Umjetnost i kultura 54+, Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, Zaklade Kultura Nova i drugih.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

29.05.2019.