Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Tajana Ćosić
Tajana voli pjevati, a sve češće i nastupa pod umjetničkim imenom Tajchee, na mjestima gdje se cijeni dobra glazba i pred ljudima koji dijele njene glazbene afinitete. Oni koji su je već slušali žele je čuti ponovo i pomalo žale one koji još nisu. S obzirom da jako voli film, možda negdje duboko u njoj titra i nada i želja da jednog dana nastupi i u kakvom filmskom mjuziklu.
Rođena je i živi u Slavonskom Brodu gdje je pohađala Ekonomsko-birotehničku školu, a radi kao vjeroučiteljica u OŠ fra Kaje Adžića u Pleternici. Tvrdi da voli osluškivati, promatrati, stalno učiti o sebi i svijetu oko sebe, pa temeljem promatranja nastaju mnoge spoznaje ali se i rađaju nova pitanja. Voli i pisati, ponekad i kao oblik terapije u kojoj iskreno progovara kako se osjeća, pa čitati knjige, biti kreativna.
Oduvijek ju je zanimao svijet filma, prijenos emocija putem glume, ostavljanje gledateljstva bez daha. Pitala se kako se i na koji način to čini, a s obzirom da je u njenoj školi djelovao Kinoklub Zlatna dolina pod stručnim vodstvom profesora Mirka Šarića, polako se i sama počela zanimati za njihovo stvaranje. Za početak je sudjelovala kao glumica u jednom od filmova, a kada je profesor Šarić otišao u mirovinu, odlučila je uz pomoć vanjskih suradnika snimiti dva filma koja su također pohranjena u arhivi Zlatne doline. Umirovljenje se nekako podudarilo s njenim smanjenjem satnice za dva sata, i preuzela je Kinoklub koji vodi već dvije godine. Brzo je shvatila da joj nedostaje znanja pa je 2017. prvi put sudjelovala na Školi medijske kulture u Krapinskim Toplicama, kao polaznica prvog stupnja seminara medijske kulture, pobliže učeći o teoriji filma. Najbolje je krenuti od glave, uvjereno kaže, kako bi se poslije kroz praksu došlo do repa. Teorija filma ju je, uz izvrsne profesore, dublje uvela u film, u njegovu povijest, u razlike između dokumentarnog, animiranog, igranog filma i TV-reportaže. Učeći teoriju polaznici prvog stupnja su imali priliku i konačno uzeti kameru u ruke, upoznati se s raznim vrstama kadrova i rakursa, okušati se u snimanju. Bilo je to nezaboravno iskustvo, a sklopljena su i mnoga poznanstva i prijateljstva.
U želji da još intenzivnije upozna praktičan dio filmskog stvaralaštva 2018. godine se ponovno prijavila na ŠMK, koja je te godine održana u Varaždinu. Ovoga je puta bila na radionici igranog filma, pod vodstvom redatelja Ivana Gorana Viteza koji je polaznike izvrsno naučio kako i na koji način nastaje igrani film, od scenarija do montaže. Svatko od polaznika se okušao u različitim ulogama, bili su i redatelji, glumci, tonci, i kamermani. Tek tada je spoznala mukotrpnost posla kojega gledatelji, koji gledaju finalni proizvod, nisu ni svjesni u svoj opsežnosti cjelokupnog projekta i procesa nastajanja.
ŠMK doživljava kao hvalevrijednu školu koja svojim intenzivnim, desetodnevnim trajanjem kvalitetno upoznaje sudionike s onim što uistinu jest film. Zato će se vratiti ponovno, jer je toliko toga za naučiti, a oni koji to znanje prenose vrhunski su profesionalci u svom poslu. Toplo preporuča mladima koji tek otkrivaju ljubav prema ovoj vrsti izražavanja te onima koji gaje sklonost prema ostavljanju snažne poruke preko audiovizualnih sredstava da se odazovu i postanu polaznici, koji će nakon pohađanja Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić postati bogatiji i znanjem oboružani te time i spremniji svoj svijet mašte pretočiti na veliko platno. Malim koracima do, tko zna, velikih filmskih ostvarenja.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
24.04.2019.