Od marginalizacije do senzacije

Djeca medija

Matica hrvatska objavila je koncem 2011. godine, u suradnji i uz potporu Ureda pravobraniteljice za djecu, knjigu Djeca medija koju su uredili Lana Ciboci, Igor Kanižaj i Danijel Labaš, s glavnom urednicom Romanom Horvat te izvršnom urednicom Vesnom Zednik, a tadašnja pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić u predgovoru je naglasila kako ne treba zaboraviti ni osporiti doprinos medija u promicanju dječjih prava, ali i da nije moguće zaobići brojne slučajeve nepoštivanja dječjih prava i dostojanstva djece, čime je nanesena šteta djeci u medijima. Važno je istaknuti da djeca nisu samo konzumenti sadržaja koje zovemo dječjim, nego često i svih drugih, pa i onih namijenjenih odraslima te bi svaki autor koji medijski objavljuje to trebao imati u vidu.        

Autori tekstova Kako je nasilje preko medija ušlo u naše domove/Utjecaj, učinci i posljedice nasilja na djecu i mlade/ su dr. sc. Igor Kanižaj, izvanredni profesor na studiju novinarstva Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, jedan od pokretača Komunikološke škole Matice hrvatske, izvršni urednik znanstvenog časopisa Medijske studije i dr. sc. Lana Ciboci, članica upravnog odbora Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, u okviru kojeg se provodi projekt Djeca medija namijenjen medijskom odgoju djece i odraslih, redovita predavačica na Katedri za interdisciplinarne znanosti i Katedri za komunikologiju i medije na Bernaysu, a predaje i na Hrvatskim studijima te na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Djeca u svijetu interneta: zatočenici virtualnog svijeta/Pedagoški modeli i otvorena pitanja/ Danijel Labaš, redoviti profesor na Odjelu za komunikologiju Hrvatskih studija, ECTS koordinator i voditelj projekta Djeca medija, Zaštita prava djece u medijima: Iz prakse ureda pravobraniteljice za djecu Maja Flego, diplomirana pedagoginja, petnaest godina zaposlena kao novinarka, urednica i zamjenica glavnog urednika u Školskim novinama, a od 2007. savjetnica pravobraniteljice za djecu, urednica zbornika Zaštita privatnosti djece u medijima i Dječja prava i slobodno vrijeme te autorica knjiga Priča za mame i tate (2000) i Iz roditeljskog kuta ili roditelj u kutu (2002) kao i dugogodišnja članica žirija na Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, Mediji i djeca s teškoćama u razvoju Tanja Opačak, profesorica defektologije-rehabilitatorica, od 2004. zaposlena u Uredu pravobraniteljice za djecu,   Djeca u dnevnim novinama/Analiza izvještavanja o djeci u 2010./ Lana Ciboci, dr. sc. Hrvoje Jakopović, docent na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, magistra novinarstva Suzana Opačak, dobitnica dekanove nagrade za najbolju studenticu generacije, docent dr. sc. Anđelka Raguž, diplomirala na Filozofskom fakultetu Sidney University, Australija i Petra Skelin, magistra sociologije i komunikologije, članica upravnog odbora Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, U okviru negativnosti i nasilja: Djeca u Novom listuiVjesniku tijekom 2010./ Hrvoje Jakopović te Djeca u očima novinara: Od selekcija do objave u Glasu Slavonije 2010. Anđelka Raguž.

Složena i slojevita tema prikaza djece u medijima, bilo da je riječ o teorijskim promišljanjima ili konkretizaciji pojedinih situacija, bilo da su djeca objekti prikaza ili njihovi aktivni sudionici, zaista se kreće od marginalizacije do senzacije, kako je nadnaslovljena knjiga, koja istodobno traži nove pristupe i nudi moguća rješenja, a unatoč višegodišnjem odmaku i danas je svježa i aktualna.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

13.03.2019.