Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Ana Brčić Bauer, prof.
Usmena predaja i uloga prijatelja i kolega od posebne je važnosti u procesu još jačeg prepoznavanja Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić pa je tako i Ana Brčić Bauer za ŠMK saznala od kolegica s kojima radi u Osnovnoj školi Marije Jurić Zagorke u Zagrebu, Melite Horvatek Forjan, prof., koja je skupa s Marinom Zlatarić, prof. prava veteranka Škole jer su bile sudionice svih dvadeset dosadašnjih, i Nataše Jakob, prof., koja je skupila nešto manje staža, jer se prvi put pojavila 2000. godine, na drugoj Školi medijske kulture. S tri polaznice svake godine Zagorka je pri samom vrhu škola čiji su zaposlenici i sudionici Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić.
Njihova zaraza filmom proširila se i na Anu koja je htjela naučiti nešto novo i primijeniti to znanje u nastavi. U to je vrijeme predavala hrvatski jezik, pa ju je posebno zanimala medijska kultura, pogotovo teorija filmske umjetnosti i tako se 2004. godine prijavila na tadašnji treći, filmološko-metodički stupanj seminara medijske kulture. Predavanja vrsnih filmologa i redatelja, kaže, štreberski je zapisivala u svoju ružičastu bilježnicu koju je u tih nekoliko godina (jer je drugi stupanj seminara medijske kulture ponavljala, s obzirom da su predavanja svake godine drugačija) ispunila od korica do korica. Profesor Ante Peterlić s tolikom je lakoćom i oduševljenjem govorio o filmu da su upijali svaku riječ, Dario Marković unio bi cijeloga sebe predajući o govoru u filmu, a predavanja Irene Paulus voljela je zbog divnih glazbenih filmova koje je tek otkrivala.
Za polaznike drugog stupnja seminara medijske kulture je na sedmoj ŠMK, 2005. godine, u poslijepodnevnim satima, bila organizirana radionica radiofonije koju je vodila Vedrana Vrhovnik. Smišljali su svoje priče, dramatizirali ih i glumili, snimali zvukove u prirodi i sve to montirali u kratku radioigru. Anu je baš ispunio taj praktični rad pa je počela razmišljati kako bi u školi mogla osnovati radijsku družinu. Sljedeće je godine krenula na specijalizirane radionice radiofonije i postprodukcije zvuka u filmu, a usput je tu i tamo snimila nešto i za Radio MM, insiderski radio Škole medijske kulture, koji je vodila Višnja Biti. I sljedeće je godine surađivala na Radio MM-u, a tada se i rodila ideja da bi bilo dobro polaznicima Škole ponuditi i radionicu radijske reportaže, što se i dogodilo 2010. godine, kada je vrsna radijska urednica Višnja Biti postala voditeljica te radionice.
Tako je poslije pohađanja specijaliziranih radionica za tonsku obradu, radiofoniju i radijsku reportažu profesorica Ana Brčić Bauer pronašla sebe, u svojoj osnovnoj školi osnovala radijsku družinu, a zahvaljujući posebno izvrsnoj radijskoj montažerki Anki Savić, koja ju je naučila osnovama montaže zvuka, još na radionicama radiofonije, stekla neophodna tehnička znanja. Malo su joj nedostajale novinarske vještine te iskustvo, a bolju učiteljicu od Višnje Biti nije mogli dobiti. Od 2010. godine vjerna je samo radijskoj radionici, ali kako već nekoliko godina radi u školskoj knjižnici, i kraj kolovoza rezerviran joj je za preuzimanje i podjelu udžbenika, kad god može dođe u Školu bar na nekoliko dana, da nauči još nešto novo.
Znanje prenosi na učenike, članove Radijske družine ZAG, a mogu se pohvaliti sudjelovanjem s autorskim radijskim emisijama na čak osam Državnih smotri Lidrano, dvostrukim osvajanjem nagrade Foruma za slobodu odgoja Oboji svijet bojama tolerancije te uvrštenjem jedne njihove emisije kao dijela postava Muzeja realnosti hrvatskoga UNICEF-a.
Iduće je godine ponovo na Školi, bar na koji dan. I svi se tomu raduju!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
19.12.2018.