Filmski četvrtak u HDA
90 godina Kinokluba Zagreb
Pod nazivom Užitak filmovanja: 90 godina Kinokluba Zagreb u Hrvatskom državnom arhivu je 22 studenoga 2018. u dvorani Katalozi održana projekcija filmova autora KKZ snimljenih u rasponu od trideset i pet godina, od Upisujte se u foto-klub Zagreb Oktavijana Miletića iz 1934., jedanaestominutnog propagandnog filma - poziva na učlanjene u tada već šest godina staru kino sekciju Foto kluba Zagreb, (zanimljivo je da se među pogodnostima učlanjenja spominje i besplatna vožnja tramvajem!), koji u maniri nijemih filmova toga doba, s natpisima između kadrova koji dodatno objašnjavaju radnju, ne samo poziva na pristupanje klubu nego i objašnjava osnovne pojmove, demonstrira pravilno držanje kamere pri snimanju (još je jedna zanimljivost da je pri tome naglašena uloga žena, pa je dakle spoznaja o važnosti i ulozi autorica bila odavno prisutna, mada je trebalo čekati pojavu Tatjane Ivančić da se oživotvori u praksi) ili principe kadriranja, preko osmominutnog filma Osuđeni Mihovila Pansinija iz 1954. godine, koji kroz vizuru pijetla kupljenog na tržnici koji čeka klanje i kuhanje za ručak pokazuje temeljna egzistencijalna pitanja ljudskog postojanja, do igrane Diverzije autora Ive Lukasa iz 1961., koji u dvadeset i četiri minute rekonstruira poznatu akciju zagrebačkih ilegalaca izvedenu u nedjelju, 14. rujna 1941. godine u Glavnoj pošti u Jurišićevoj ulici, koja je organizirana i izvedena inicijativom CK KPH i osobno njegovog sekretara Rade Končara, a neposredno su sudjelovali zaposlenici Glavne pošte Josip Čuljat, Nada Galjer, Vilim Galjer i Slavko Markon. Vrijedi spomenuti da je ovo bila prva projekcija filma nakon njegova nastanka (i vjerojatnog prikazivanja u prostorijama KKZ?) koji je gotovo nepoznat čak i vrsnim teoretičarima i povjesničarima filma.
Prikazani su i sedmominutni Miss no one Vladimira Peteka iz 1965. (po nekim podacima iz 1964.) te šestominutni Mr. Chipp’s to smo mi Željka Radivoja iz 1969. godine, a prisutni je autor objasnio zainteresiranoj publici koja je bila ideja i kako je film nastao. O značenju Kinokluba Zagreb govorili su njegovi bivši predsjednici Mladen Burić, koji je u ime HDA uvodno govorio o programu te Vedran Šuvar odnosno sadašnji Tomislav Šoban.
Svojevrstan nastavak ovoga programa bila je retrospektiva filmova KKZ prikazana u petak, 23. studenoga, na 50. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva, a publika je umjesto najavljenog desetominutnog filma Maksimilijana Paspe Klub kinoamatera i njegova svrha iz 1936. mogla vidjeti tek djelić filma Upisujte se u foto-klub Zagreb, pa četrnaestominutni Brodovi ne pristaju Mihovila Pansinija iz 1954., tjeskobnu priču o čovjeku simbolično zarobljenom na otoku (ili već negdje) koji pokušava s njega pobjeći, odbacujući i ljubav koja mu se nudi kao spasenje, sedamnaestominutne Autoritete i kičme Tomislava Kobie iz 1959., dvije i pol minute dugi Most Vladimira Peteka iz 1963., šestominutni Film o raznim stvarima Ljubiše Grlića iz 1968., Grad u izlogu Tatjane Ivančić iz 1969., dug pet minuta, jednako dug rad Iris Željka Radivoja iz 1971. te desetominutni Meeting Alice Vedrana Šamanovića iz 1999., pa pet i pol minuta dugi Charlie volim te Mire Manojlovića iz 2013. i dvije i pol minute dugi Monday to Monday Nevena Dužanca iz 2014. godine.
Na obje je projekcije bilo ukupno dvadeset ljudi, od čega troje na jednoj i drugoj, što je naravno šteta jer radovi autora Kinokluba Zagreb, a posebno ovih poznatih i slavnih imena, zaslužuju daleko veću pažnju, prije svega novih naraštaja.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
28.11.2018.