GALETINI FILMOVI MEĐU SVJETSKIM REMEKDJELIMA „UMJETNOSTI U POKRETU“
ZKM - Zentrum für Kunst und Medien, Karlsruhe (Njemačka),
13. 7. 2018 – 10. 2. 2019.
Dva filma hrvatskog konceptualnog i multimedijskog umjetnika Ivana Ladislava Galete - PíRâMídas 1972-1984 (1984) i Wal(l)zen (1989) uvrštena su u postav velike izložbe „Umjetnost u pokretu. 100 remekdjela s medijem i kroz medije. Operativni kanon“ (Art in Motion. 100 Masterpieces with and through Media. An Operative Canon), koja se 13. srpnja 2018. otvara u jednoj od najvažnijih europskih muzejsko-galerijskih instutucija – Centru za umjetnost i medije u njemačkom Karlsruheu – među umjetnicima i kustosima poznatijem kao ZKM.
Ivan Ladislav Galeta
Izložba čiji koncept zajedno potpisuju austrijski multimedijski umjetnik, teoretičar i kurator te aktualni direktor ZKM-a Peter Weibel i njemački teoeretičar medija Siegfried Zielinski, prikazat će razvoj medijske umjetnosti izborom pionirskih i najvažnijih umjetničkih djela čija se proizvodnja, distribucija i recepcija temelje na tehničkim izumima - uključujući fotografiju, film, umjetnost zvuka, multimedijsko kazalište, radiofonijsku i televizijsku umjetnost, videoumjetnost i videoinstalacije, medijske akcije, kao i umrežene i suradničke umjetničke prakse aktualne tijekom protekla dva deseteljeća.
PíRâMídas 1972-1984
Izložba, navodi se u obrazloženju koncepta, također nudi „operativni kanon“ medijske umjetnosti koji „zaobilazi strateške žanrovske podjele na videoumjetnost, filmsku umjetnost, medijske instalacije ili internetsku umjetnost“ te se usmjerava na intermedijske i transmedijske umjetničke prakse. Kanon izložbe pritom nije ni hijerarhijski, niti euro ili amero-centričan, nego polazi od međupovezanosti i umrežavanja medijske umjetnosti na globalnoj razini.
Wal(l)zen
Radovi Ivana Ladislava Galete naći će se u Karlsruheu u društvu istaknutih predstavnika medijske umjetnosti kako je definira ova izložba, a respektabilni popis umjetnika uključuje filmaše - u rasponu od pionirske braće Lumiere, preko Eisensteina, Vertova i drugih predstavnika europske filmske avangarde do Godarda, Markera ili Farockija; pionire i istaknute predstavnike video-arta poput Vallie Export, Billyja Viole, Steine i Woodyja Vasulke; glasovite fluxusovce (Nam June Paik, J. Cage, J. Beuys), avangardne kompozitore (Stockhausen), kazališne umjetnike (R. Wilson), pisce i teoretičare (Brecht, Benjamin) i druge.
18.07.2018.