Nastava filmske umjetnosti za srednjoškolce (i ostale)

O željama i potrebama

Pri slučajnom susretu s Karlom pitam kako to izgleda ove godine u Tuškancu, iz kojeg se upravo vratio, a on mi zadivljeno odgovara gužva!, sa žarom u očima, dok istovremeno mazi macu (sivu, pravu, mrnjau), ali znam da je sjaj zbog filma, a ne mačke. Karlo je učenik zagrebačke XIII. gimnazije iz koje je, zahvaljujući prije svega profesorici hrvatskog jezika i medijske kulture Ani Đordić koja je, s doc. art. Jelenom Modrić, diplomiranom filmskom montažerkom, docenticom na Akademiji dramske umjetnosti (i vrsnom flautisticom), pokrenula lavinu prije nekoliko godina, potekla i ova inicijativa za zimskim (ali i proljetnim, ljetno/jesenskim…) ciklusima nastave filmske umjetnosti za srednjoškolce (među koje su se gotovo od početka infiltrirali, dobrodošli, i pučkoškolci, studenti, profesori…). Nakon godina i godina jamranja da se niš' ne događa, posebno ne u domeni medijske pismenosti u srednjim školama, Ana i Jelena su odlučile da se nešto mora dogoditi i to baš u vrijeme kad je najteže, za zimskih i ljetnih školskih praznika, kad mladi, navodno, nemaju volje za bilo čime, mrvicu više nego inače. Odaziv je od početka pokazao da je zanimanje mladih za film i sve oko njega ogromno, pa se svake godine broj polaznika povećavao, a uskoro će se sigurno u dvorani kina Tuškanac tražiti i karta više!     

Prva Nastava filmske umjetnosti ove godine je počela 2. siječnja i potrajala sve do 6., a na njoj se okupilo rekordnih 136 srednjoškolaca, pa pet učenika osnovnih škola, dva studenta i četiri profesora ili ukupno 147 polaznika. Došli su iz Osnovne škole Blage Zadre, OŠ Samobor i, tradicionalno, iz OŠ Petra Kanavelića, s Korčule, XIII. gimnazije, naravno, čak tridesetak koje je doveo Saša Lovrić, prof., pa gimnazije Lucijana Vranjanina, znane kao Lucijanka, II., stotinu godina stare, smještene u Križanićevoj, IV., jezične, V., prirodoslovno-matematičke, VII., također iz Križanićeve,  X., koja nosi ime Ivana Supeka, XV., poznate i danas kao MIOC, XVIII., „njemačke“ i Klasične gimnazije (najstarije srednjoškolske ustanove u nas, koja kontinuirano djeluje od 1607., dovele su ih profesorice Venturin i Mihaljević, a valja naglasiti da je i Ana svojedobno bila klasičarka), Gimnazije Karlovac, I. tehničke škole Tesla (godišnjica Tesline smrti bila je baš dan poslije završetka NFU), Poljoprivredne škole, Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, Akademije likovne umjetnosti i Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Program ovogodišnje nastave sastavljen je od niza predavanja (uz ostale i Petre Bjelajac, prof. i Margarete Đordić, prof.), filmskih analiza poslije projekcija, uz ukazivanje na posebne vrijednosti pojedinih filmova te žanrovskih i drugih odrednica i razgovora o filmu odnosno projekcija filmova Božji grad redatelja Fernanda Meirellesa i Katìje Lund, Dvanaest gnjevnih ljudi Sidneyja Lumeta, Slon Gusa van Santa, Neka uđe onaj pravi Tomasa Alfredsona i Reincarnation inc. Hadleyja Hillela.

Posebnu je pažnju izazvalo predavanje scenaristice i spisateljice Jasmine Kallay, koja je doktorirala interaktivnu scenaristiku na University College Dublin, a između ostaloga govorila i o temi What character wants is not always what character needs.

Gostovali su i sudionici projekta AREM koji tematizira sadašnje stanje i mogućnosti razvoja medijske pismenosti u Rumunjskoj, Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj.

Nastava filmske umjetnosti za srednjoškolce (i ostale) u kinu Tuškanac održava se u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, a financijski je podržavaju Hrvatski audiovizualni centar i Hrvatska zajednica tehničke kulture. Od prošle godine odvija se i uz pozitivno mišljenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

09.01.2017.