Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva

Jubilej u Vukovaru

Deseti susret Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva i šesti Dječji filmski kamp održani su od 4. do 6. studenoga u Vukovaru. Koncipirani prije deset godina kao oblik suradnje i međusobnog upoznavanja i približavanja autora dječjih filmova, učenika starijih razreda iz stotinjak hrvatskih osnovnih škola, a posebno filmova koji govore o javnozdravstvenim temama, i javnozdravstvenih eksperata, kako bi se unaprijedilo uzajamno razumijevanje i ostvarili zajednički ciljevi, a javnom zdravstvu u Republici Hrvatskoj i šire dali dodatni alati za provedbu aktivnosti na ostvarenju programa i projekata javnoga zdravstva, Susreti i Kamp u proteklih su deset godina u kontinuitetu provođeni u okviru Škole unapređenja zdravlja u Motovunu i Poreču, odnosno modula Mediji i zdravlje u Grožnjanu te Zdravstveni sustavi i zdravstvena politika u Motovunu, u suorganizaciji Hrvatskog filmskog saveza, Hrvatske mreže zdravih gradova, Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije, Fonda Zdravi grad Poreč, Društva Naša djeca Motovun odnosno Društva Naša djeca Poreč i Hrvatskog društva za javno zdravstvo, a vjerni je suorganizator svih deset godina bila Osnovna škola Rudeš u Zagrebu.

Susreti Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva na neki su način nastavak filmskih programa i projekata koji su prije osamdesetak godina započeli na Školi narodnog zdravlja, koja je kasnije dobila ime Dr. Andrije Štampara, između ostalog inicijatora širokog korištenja filma u javnozdravstvene svrhe. O tome svjedoči i činjenica da je od gotovo sedamdeset dječjih filmova prikazanih na Susretima u proteklih deset godina veći broj odabranih korišten u nastavi na medicinskim, edukacijsko-rehabilitacijskim i srodnim fakultetima, na brojnim javnozdravstvenim tribinama i sličnim događanjima, a najbolji se prikazuju na poslijediplomskoj nastavi Medicinskog fakulteta u Zagrebu.


Samosnimila Melita Horvatek Forjan

Uključenjem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo omogućen je nastavak ovih aktivnosti, a kao logično mjesto održavanja desetog susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva odnosno šestog Dječjeg filmskog kampa odabran je Vukovar.

Na desetom Susretu sudjelovali su učenici i voditelji školskih filmskih skupina iz Mečenčana, Strahoninca, Velike Gorice i Zagreba, a prikazani su filmovi Deda u toplicama, animirani, ŠAF Čakovec, Zajedno smo jači, otvorena kategorija, OŠ Katarine Zrinske, Mečenčani, Donji Kukuruzari, Mislio sam da ću igrati…, igrani, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica, Osoba kojoj se divim, otvorena kategorija, Filmska skupina OŠ Strahoninec, Copy paste, otvorena kategorija odnosno Diploma za hrabrost, TV-reportaža, Udruga Hodači po žici, OŠ Rudeš, Zagreb i Posao iz snova, dokumentarni, Filmska družina ZAG, OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb. Sudjelovali su i neki od voditelja čiji su učenici proteklih godina imali filmove u službenom odabiru te predstavnici Hrvatskog filmskog saveza.

Na šestom Dječjem filmskom kampu bili su uz autore iz ovih škola i budući učenici nekih vukovarskih osnovnih škola, snimljen je dokumentarni film o ovogodišnjem Susretu i Kampu, a na filmskoj radionici koja je održana u sklopu Kampa i koju su vodili Antonio Britvar i Karlo Batistić mnogi su od sudionika, posebno iz Vukovara, načinili svoje prve filmske korake i naučili što je i kako nastaje film. Njihove autorske radove očekujemo na budućim susretima Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva od kojih je prvi, a ukupno jedanaesti po redu, najavljen već iduće godine, naravno u Vukovaru.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

07.11.2016.