In memoriam

Ervin Debeuc
(1930-2016)

Rođen 28. travnja 1930. na Sušaku Ervin Debeuc završava osnovnu školu, postaje maturantom Prve sušačke gimnazije, a od 1950. do 1953. godine je na Višoj novinarskoj školi u Zagrebu. Novinarsku je karijeru počeo na Radio Rijeci, a nastavio u Novom listu. Bio je i urednik tvorničkih listova Brodograditelj u Brodogradilištu 3. maj i Vjesnik Luke Rijeka, a kako se već tada zagrijao za sve oblike aktivnosti Narodne tehnike, koristi svaku mogućnost da propagira djelatnosti i samu organizaciju Narodne tehnike, odnosno Zajednice tehničke kulture, surađujući u Riječkom listu, Novom listu, u emisijama Radio Rijeke, poslije i preko riječkog dopisništva Zagrebačke televizije, a još kasnije na HRT-u.

Otac Anton volio je ići u kino, a Ervin je uživao ići s njim, možda i zato što je Ervinova majka rano umrla, kad je on bio četverogodišnje dijete, pa se nekako još više vezao uz oca i uz čarobni svijet pokretnih slika, kako se već tada govorilo.

Slikarstvom se bavio još od gimnazijskih dana, radovi su mu zapaženi i pohvaljivani, a radio je u tehnici ulja, jer ona omogućava popravke i usavršavanja kojih nema u akvarelu. Ervin je uvijek sve što je radio nastojao napraviti savršeno. Slikao je ponajviše marine i pejzaže, a izrazita sklonost ka likovnosti dovodi ga 1947. godine u fotosekciju Sindikalnog kulturno-umjetničkog društva Jedinstvo.


Photo by Krunoslav Heidler

Od 1955. godine je tajnik Kluba foto i kinoamatera u Rijeci, od 1956. tajnik Kotarskog odbora Narodne tehnike Rijeka, a 1959. godine inicijator (uz Krunu Heidlera koji tada često dolazi u Rijeku) i osnivač samostalnog Kinokluba Rijeka. Od 15. svibnja te godine, kad je klub osnovan, do 2002. godine u više je navrata bio tajnik, potpredsjednik, predsjednik i voditelj umjetničkog savjeta kluba, član više žirija za izložbe fotografija ili revije filmova, član priređivačkih odbora, urednik više biltena, kataloga i drugih publikacija, član organizacijskih odbora mnogih fotosalona te  domaćih i međunarodnih izložaba umjetničke fotografije More.

Bio je i član Jedriličarskog društva Galeb, Centra za podvodne aktivnosti (s inženjerom Josipom Medurom osnovao je i poseban odjel za podvodna snimanja),  suosnivač Foto kluba Color, a 1960. godine je inicijator osnivanja Centra za kinodokumentaciju, kao dragocjenog filmskog arhiva grada Rijeke, koji snima i čuva filmsku dokumentaciju o svim važnim događanjima u privrednom, društvenom, kulturnom i sportskom životu grada.

Bio je i filmski te prvi TV-snimatelj u Rijeci i među najboljima u Hrvatskoj, polaznik studija kamere na Akademiji kazališne i filmske umjetnosti u Zagrebu, urednik-snimatelj na televiziji, stalno član Kinokluba Rijeka, odnosno Liburnija filma, pod kojim imenom klub djeluje od 1971. godine. Snimao je i brojne namjenske i edukativne filmove.

Za film Rijeka luka – Luka Rijeka dobio je 1985. godine Nagradu Grada Rijeke. Snimio je dječji igrani film Sigurko, o sudjelovanju djece u prometu. Proglašen je Zaslužnim članom Narodne tehnike, povodom dvadesete obljetnice djelovanja te organizacije, a Plaketu Kino saveza Hrvatske primio je povodom proslave pedesete godišnjice amaterske kinematografije u Hrvatskoj, pa Nagradu grada Rijeke za razvoj filmskog stvaralaštva i Priznanje Narodne tehnike povodom četrdeset godina rada i djelovanja organizacije, Nagradu za životno djelo i mnoge druge nagrade i priznanja. Odlaskom Ervina Debeuca izgubili smo mirnog i vrijednog čovjeka, koji je radio gotovo do zadnjega dana i još nam mnogo toga mogao dati.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

26.10.2016.