Dubrovnik Film Festival
Unutar zidina
Dodjelom nagrada i svečanim zatvaranjem u nedjelju je zaokružen bogati program ovogodišnjeg, petog Dubrovnik Film Festivala.
U konkurenciji igranog filma za autore mlađe od petnaest godina posebno je priznanje dodijeljeno filmu Most Dominika Ćorića, Mediteran Film Festival School, Bosna i Hercegovina, a nagradu žirija kao najbolji u toj konkurenciji osvojio je Paso a Paso (Korak po korak) grupe autora iz A bao a qu, Španjolska, za dirljiv i minimalističkim sredstvima prikazan jedan od najemotivnijih konflikata koje imamo u životu, između samoće i ljubavi. Kod autora od šesnaest do dvadeset godina posebno priznanje osvojio je rad E moj Luka Dominika Ćovića, Blank_filmski inkubator, a najboljim je proglašen Kad padne mrak samostalnog autora Pavla Kocanjera iz Karlovca, o dječaku koji se suočava sa svijetom koji mu ne nudi smjernice.
Posebno priznanje u kategoriji dokumentarnog filma autora mlađIh od petnaest godina dobio je Memories of the Sensitive Sea and City (Uspomene na tanano more i grad) grupe autora iz A bao a qu, Španjolska, dok je pobjednikom proglašen film Korita Maje Karolj iz Filmske družine OŠ Stjepana Kenfelje, Kutina, za jednostavan i neposredan prikaz stvarnih i autentičnih likova. U skupini autora do dvadeset godina posebno priznanje osvaja film Dug (TO XPEOƩ) grupe autora iz 1st Epal of Argos, Grčka, a nagradu za najbolji film Dezertirani Karlovac samostalnog autora Pavla Kocanjera iz Karlovca, koji se tako dokazao kao najuspješniji i najsvestraniji autor ovogodišnjeg DUFF-a, a ovu je nagradu dobio za vizualno osjećajno ponovno otkrivanje zaboravljenih i zapuštenih mjesta u svojem gradu.
Najbolji animirani film u kategoriji autora do petnaest godina po mišljenju žirija je A Rena Bela (Srna Bela) grupe autora Associação de Ludotecas do Porto, Portugal, za vrijedan umjetnički pristup i slikovitu poetičnost u službi dobro razvijene priče, dok su posebno priznanje zaslužili 100% vuna Vlatke Korbar iz Škole crtanog filma Dubrava i Alica samostalne autorice Brine Lekše iz Slovenije. U konkurenciji autora do dvadeset godina najboljim je proglašen Nos e o Mundo (Mi i svijet) grupe autora iz Associação de Ludotecas do Porto, Portugal, za rizik kojeg su autori preuzeli stvarajući čvrstu i poetsku viziju dječjeg svijeta od fragmentarnih djelića mozaika.
Nagradu dubrovačkih mališana za najbolji animirani film osvojio je Ja sam rojen da mi (ne) bude lipo grupe autora iz FKVK Zaprešić.
U otvorenoj kategoriji najboljim je proglašen jednominutni Creme Caramel samostalne autorice Lane Bregar, Slovenija, za ljubavnu priču ispričanu kroz vizualno privlačnu metaforu.
Nagradu publike osvojio je igrani film Unutar zidina Petre Grgić iz Učeničkog doma Paole di Rosa, o pet osoba koje su u složenim i zamršenim međuodnosima, a (dubrovačke) zidine sve više doživljavaju kao sigurno gnijezdo, a ne kao prepreku prema svijetu.
Pobjednik petog Dubrovnik Film Festivala i osvajač Grand Prix-a je igrani film Hana, Hano, Hanice Karla Voriha i Marka Bičanića, Blank_filmski inkubator, koji je zapanjio žiri kvalitetom svih razina filmskoga izraza što kod gledatelja izaziva osjećaj da su i sami dio filma.
Dok odlazimo iz Dubrovnika znamo i osjećamo da je dio nas ostao u njemu zauvijek. Na samo zbog rozate koju (još) nismo probali. Vratit ćemo se!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
24.10.2016.