Ljetna škola filma Šipan
Buran početak
Ove godine na LJŠFŠ djeluju čak četiri radionice, od igranog filma koju vode Zoran Čatić i Mirza Ajnadžić iz Sarajeva, animiranog filma Mirana Dilberovića i fotografije pod vodstvom Deana Zulicha do filmskog vrtića za najmlađe sudionike, čijeg se vođenja primio Miro Bronzić, inače s Nilsom Neubertom organizator i producent Ljetne škole filma Šipan koja se ove godine događa po trinaesti put.
Na svečanosti otvaranja koja je održana u subotu, 6. kolovoza, bilo je i doslovno burno, čak toliko da se moralo spašavati filmsko platno što ga je razigrani vjetar htio prisvojiti i odnijeti u nepoznato. Sad, jel' to zbog nesretne trinaestice ili je koji drugi uzrok, ne zna se. Kao i o svemu na ovome svijetu postoje bar dvije škole mišljenja, a prava će istina prohujati s vihorom. Mislim, s burom.
Sretni da su i platno i publika ostali na svome mjestu, organizatori su najprije prezentirali radove s prošlogodišnje LJŠFŠ ili snimljene na i oko Šipana, među kojima su bili i kratki hrvatsko/francuski igrani film Magda Mozarka redateljice Bojane Momirović, odnosno dokumentarni Modri kavez splitske autorice Brune Bajić, koji govori o sudbinskom pozivu pomoraca, a koji će biti prikazan večeras. Predstavljeni su i ovogodišnji polaznici i voditelji radionica, a u nedjelju su na programi bili kratki igrani film Pax Vobis, nastao u suradnji AVCD Dubrovnik i Osnovne škole Lapad te igrani film za djecu Pipi na južnim morima kojeg je 1970. snimio švedski redatelj Olle Hallbon. Prvi je dio trinaeste LJŠFŠ dovršen sinoćnjim koncertom Ibrice Jusića koji je, kao i sve projekcije i programi, održan ispod starog platnja.
Objedinjujući tako od početka obje svoje komponente, filmske radionice za djecu osnovnih i srednjih škola i večernje projekcije u suradnji sa stalnim partnerom Kinematografima Dubrovnik te udrugom za promicanje medijske kulture Luža, s kojima LJŠFŠ surađuje i u organizaciji i provedbi DUFF-a, a u sjeni platane u šipanskoj luci, za polaznike, turiste i stanovnike otoka, na kojima će publika moći vidjeti široki dijapazon filmova od igranog Komissar X-Kiss Kiss Kill Kill što ga je prije točno pedeset godina, 1966. na ovim lokacijama snimio talijanski redatelj Gianfranco Parolini (projekcija u suradnji s filmskom manifestacijom Tišina molim-Dubrovnik i film se vole) do komedije Narodni heroj Ljiljan Vidić Ivana Gorana Viteza, Škola sve više ubrzava s aktivnostima, pa su se polaznici razjurili po radionicama, snimajući filmove i fotografije koje će premijerno prikazati na samom kraju, 14. kolovoza kada se održava svečanost zatvaranja 13. LJŠFŠ, uz sudjelovanje Plesnog studija Lazareti i dodjelu nagrada i priznanja sudionicima.
Gledatelji će u petak moći vidjeti i projekciju iznenađenja na plaži Priježba te dramsku predstavu Djevojka koja nestaje redatelja Roberta Raponje odnosno kazališta Susret, u izvedbi Ivane Gudelj i Duška Modrinića. Svake večeri su prikazuju i jednominutni filmovi Zorana Čatića.
Među posebnostima ovogodišnje Škole je i novi vizualni identitet autorica kojeg je, u suradnji s nekadašnjom polaznicom LJŠFŠ Marijanom Murati i profesoricom Anamarijom Markežić, mlada dizajnerica Mia Bogovac. Ideja je poniknula od glazbenog motiva Arsena Dedića za film Vlak u snijegu, o tome što je sve moguće kad se male ruke slože, jer se onda zaista sve može.
Kao i na proteklih dvanaest LJŠFŠ, i ova će trinaesta, bez obzirna na buran početak, proći u obilju igre i smijeha, i to je u svemu najljepše.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com
08.08.2016.