Filmski festival u Đakovu

Sedmo Srce Slavonije

Između dvadeset filmova odabranih za službenu konkurenciju na sedmom (ili ukupno, trinaestom) međunarodnom etno filmskom festivalu Srce Slavonije našlo se i šest domaćih naslova, a među njima Rakija Dalibora Platenika, Legenda o Veroniki Desinićkoj Ljiljane Šišmanović i Davora Borića, Pismo za Ohio Rasima Karalića, Plemenita krv–Povratak konja Lipicanaca Borisa Šepera, o dramatičnom ratnom putu konja koji su se u ergelu u Lipik vratili tek 2007., a koji je dobio i posebnu pohvalu te Mara i Kaja, Dolina na Savi Alena Kocića. Na sedmo Srce Slavonije prijavljena su 154 filma iz 51 zemlje, a sveukupno je u proteklih sedam godina bilo više stotina filmova iz 80 zemalja. Srce Slavonije je dio Đakovačkih rezova, a festival je u prvom izdanju pokrenut još 1976. godine, pa je ovo svojevrsna, četrdeseta obljetnica. Na početku se festival zvao 3F ili Festival filmova o folkloru, a odvijao se svake druge godine i prikazivao filmove iz cijele bivše Jugoslavije. Održano je ukupno šest takvih festivalskih izdanja do 1988., a zatim je zbog nedostataka financijskih sredstava te uslijed izbijanja rata nastupila višegodišnja pauza.

Osnutkom Đakovačkih rezova od 2010. godine pokreće se i Srce Slavonije, sada kao svakogodišnja priredba međunarodnog značaja, koja je ove godine trajala od 22. do 24 lipnja, a održavala se kao i uvijek na Korzu, u sjeni katedrale, s pozivom svim zainteresiranima da, naravno besplatno, pogledaju sve projekcije.

Obilježene su i pedeseta godišnjica Đakovačkih vezova, 65. Foto-kino kluba Đakovo te 70. Hrvatske zajednice tehničke kulture. Imena su se povremeno mijenjala, ali su aktivnosti ostajale i odvijale se u kontinuitetu. Svjedočile su o tome i projekcije Đakovačkih kronika, sad već povijesnih filmskih zapisa koje su članovi Foto-kino kluba Đakovo unatrag pedesetak godina snimali o važnim događanjima u gradu i okolici, a među popratnim su se programima našli i koncert filmske glazbe u izvedbi Puhačkog orkestra DVD-a Đakovo, filmska radionica za djecu dječjih vrtića Đakovo, Zvrk odnosno Sunčev sjaj Nazaret te filmska radionica Edit Comics u OŠ Vladimira Nazora, koju su vodili Nataša Dorić i Aleksandar Muharemović, a na njoj nastala reportaža odnosno animirani film prikazani u četvrtak, kao i kazališna predstava Vesela avlija autora Branka Mihaljevića u izvedbi Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka. I, naravno,  završni koncert grupe Elemental!     

Ovogodišnji je žiri radio u sastavu filmski kritičar, politolog i kolumnist Boško Picula, kao predsjednik te novinarka Tea Romić i filmski autor Damir Tomić, a brončano su Srce Slavonije dodijelili španjolskom filmu o djeci s Madagaskara koja moraju skupiti 56 kilograma riže da bi si platili osnovnoškolsko obrazovanje, srebrno indijskom dokumentarcu o djevojčici iz zajednice za napuštenu djecu u podnožju Himalaja, a zlatno priči o mučnom suživotu zločinaca i žrtvi u Ruandi.

Posebno Srce Slavonije dobili su članovi filmske skupine OŠ Stjepana Kefelje iz Kutine koji su se pozabavili izradom drvenih korita koje prave Romi Bajaši, jedna od manjina koje žive u kutinskom kraju. Pohvalu je, uz film o Lipicancima dobio i film iz Konga o dvoje djece koja žive u kišnoj šumi.

Organizator je festivala kao i uvijek bila Udruga Đakovački rezovi, a suorganizatori Zajednica tehničke kulture Grada Đakova i Foto-kino klub Đakovo. Pokrovitelji manifestacije ove godine su bili Hrvatski audiovizualni centar, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Grad Đakovo i Auto Zubak, a medijski pokrovitelj portal Drum.hr. 

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

27.06.2016.