Aleksandar Muharemović

Dvadeset +

Prikazano je četrnaest eksperimentalnih filmova, nastalih u periodu od 1998. do 2014., a među njima i Osječki krug (1998) u kojem se poigrava svojim omiljenim  brzim kruženjem kamerom koja, pansinijevski, bilježi sve na imaginarnoj kružnici kojom juri, snimljen u suradnji s prijateljem i suredateljem Damirom Tomićem, baš kao i Nebo nad Osijekom (2000), Drugi krug (2001), INRI (2002) u kojem televizijski, na više ekrana, ponekad složenih u formi križa, bilježi priču o Kristovu raspeću, Linija (2009) i Pogled (2010). Na programu su bili i njegovi filmovi Layers (2003), Kanon (2005) u kojem istražuje filmičnost glazbene forme koja se odlikuje stalnim ponavljanjem istih tonova (ili, pokreta), a vrvi dinamikom, Kroz noć (2004) gdje se bavi prividnom statičnošću Mjeseca i oblaka, Equilibrium (2011), Vremenska omča (2009) kojim kroz vožnju automobilom po Osijeku sa stalnim gibanjima kamere odnosno montažom koja to sugerira postiže iznimnu dinamiku, 8 2 4 (2010), C Z P (2012) gdje na više ekrana u crvenoj, plavoj i zelenoj boji naglašava različitosti istog vidokruga i Merely one way to die in the midst (2014).

Ovom je projekcijom odabranih i nagrađivanih radova, održanom 18. lipnja (na 201. godišnjicu bitke kod Waterlooa!) u zagrebačkom kinu Tuškanac, poslije proglašenja  liste filmova selekcioniranih za Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece odnosno za Filmsku reviju mladeži i Four River Film Festival, a prije promocije knjige Sergeja Lavrjenteva O Schmidtu: Iz Rusije s ljubavlju, o njegovu osječkom sugrađaninu, filmskom redatelju Branku Schmidtu, Aleksandar Muharemović simbolično obilježio prvih dvadeset (i više) godina kreativnog rada.


Photo bv Mateja Ilijašev

Puno je simbolike bilo i u tom smještaju Acine obljetnice između filmskog stvaralaštva djece i mladih i promocije knjige o dvadesetak godina od njega starijem kolegi, filmskom profesionalcu Schmidtu, koji je prve dodire s filmom isto imao u Mursi. Dobar je dio aktivnosti Muharemović posvetio djeci i mladima, zaigrano vodeći mnoge radionice u Osijeku i širom Slavonije, pa i dalje, u kojima je klincima znao pristupiti na jedini ispravan način, prenoseći im stručna znanja ali i prilagođavajući im se u vedrini i radosti, ali uvijek profesionalno obavljajući svoj posao. Ili, vokaciju!?

Aleksandar M uharemović je rođen 1978. u Osijeku, a intenzivno se bavi fotografijom, filmom i videom od 1995., kada se učlanio u Video klub Mursa, kojem još uvijek vrlo aktivno pripada. Od 2000. se svojim amaterskim ljubavima bavi i profesionalno. Radio je od 2002. i na različitim projektima koji su uvijek vezani uz fotografiju, film, video i televiziju. Sada je freelancer fotograf, video umjetnik, snimatelj i redatelj, ENG snimatelj tona, montažer, ali prije svega autor vlastitih filmova.

Zbog svoga je, prije svega voditeljskog rada na brojnim filmskim radionicama i tečajevima namijenjenima prvenstveno djeci i mladima, gdje je kroz petnaestak godina obrazovao veliki broj mladih (ali i odraslih) na području filmske djelatnosti te za cjelokupan autorski rad na filmu i videu i postignute rezultate na domaćim i inozemnim revijama i festivalima, odnosno za izniman doprinos razvitku i unapređivanju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj, 2012. godine primio Godišnju nagradu tehničke kulture Faust Vrančić.

Velika mu je ljubav i auto-moto sport, posebno motocikli, strastveni je pobornik zaštite pasa, a značajan je i njegov gastronomski doprinos poznavanju i pripremi jela i pića, pa se AcoM zaista može smatrati polivalentnim, gotovo pa renesansnim čovjekom i umjetnikom koji uživa u svemu što radi, a pristup mu je uvijek podjednako ozbiljan i odgovoran, u svakoj od ovih, i drugih, oblasti života.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

20.06.2016.