Promocija knjige

Politikom po kulturi

Na ljetnoj je pozornici zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt u četvrtak, 19. svibnja, u sklopu programa Zagreb Book Festivala, održana promocija nove knjige prof. dr. Hrvoja Turkovića Politikom po kulturi. Neki je sportski avion uporno kružio nad gradom, a kišonosni se oblaci nadvijali iznad pozornice, ali je šarmantnim uvodom promociju otvorila i mogućnost kiše otklonila spisateljica Ivana Simić Bodrožić. Moderator je bio Branko Čegec, pjesnik, nekadašnji urednik u Poletu i Pitanjima te svojevremeni glavni urednik  časopisa Quorum, pa glavni i odgovorni urednik lista za kulturu Oko, koji je 1992. pokrenuo vlastitu nakladničku kuću Meandar (od 2005. Meandar media), izdavača ove knjige, a predstavljači Nenad Polimac, filmski kritičar i publicist, nekada u Studentskom listu pa urednik kulture u Omladinskom tjedniku i urednik časopisa Film, zaposlenik filmske redakcije Televizije Zagreb, novinar u tjedniku Danas, savjetnik za repertoar u Kinematografima, novinar u Globusu, Nacionalu, Poslovnom dnevniku i Jutarnjem listu, i mlađahni u tom društvu prof. dr. Nikica Gilić, predstojnik Katedre za filmologiju na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu te predavač na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, glavni urednik Hrvatskog filmskog ljetopisa, autor knjiga Uvod u teoriju filmske priče, 2007., Filmske vrste i rodovi, 2007. i Uvod u povijest hrvatskog igranog filma, 2010. i 2011., urednik Filmskog leksikona, 2003., od 2009. član Vijeća Animafesta u Zagrebu i svojevremeni predsjednik Savjeta Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić.   

Filmski kritičar i teoretičar, prof. dr. Hrvoje Turković, svojevremeni urednik kulture u Studentskom listu, voditelj MM centra Studentskog centra u Zagrebu, umirovljeni profesor Akademije dramske umjetnosti, novinar i urednik Poleta i Filma, suradnik Kinoteke, Vijenca, Zapisa, Filmskih svezaka, Moveasta, prvi predsjednik Hrvatskog društva filmskih kritičara, predsjednik Upravnog vijeća Zagreb filma, član Upravnog odbora HAVC-a, dugogodišnji predsjednik Hrvatskog filmskog saveza i odgovorni urednik Hrvatskog filmskog ljetopisa, autor knjiga (od 1985. nadalje) Filmska opredjeljenja, Metafilmologija, strukturalizam, semiotika, Razumijevanje filma, Teorija filma, Umijeće filma, Suvremeni film, Razumijevanje perspektive, Hrvatska kinematografija 1991-2002 (s Vjekoslavom Majcenom), Film: zabava, žanr, stil,  Narav televizije, Retoričke regulacije, Nacrt filmske genologije, Život izmišljotina, ogledi o animiranom filmu i drugih, u ovoj je knjizi objedinio svoje polemičke tekstove napisane u proteklih pedesetak godina, od prvih nastalih još za studentskih dana sredinom  šezdesetih godina prošloga stoljeća. Čak to i nisu bile polemike u pravom značenju riječi, kaže danas profesor Turković, nego više napadi na neke pojave, ponašanja i promišljanja o kojima je imao drugačije mišljenje i koji su ponekad dobili odgovore, a ponekad i nisu.

Začudno je i znakovito, složila su se četvorica sugovornika, da se skoro ništa nije promijenilo u tih pola stoljeća, u odnosu politike i kulture. Uvijek su se u javnom diskursu političari, bez obzira na vrijeme i sustave, zaklinjali u nužnost slobode kreativnosti i umjetnosti, nadasve slobode razmišljanja i govora, ali…uvijek bi se sjetili nekog ideološkog, svjetonazorskog, političkog ili kojeg drugog razloga zbog kojega baš u tom trenutku to ne bi bilo zgodno.

Zato je ova knjiga važna, da upozori na neophodnost nastavka borbe. Da pokaže kako se, ipak, nešto kreće!

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

20.05.2016.