Filmska škola Bacača Sjenki

Frooom do Grčke!

U proteklih trinaest godina (osnovani su 2002.) neprofitna međunarodna umjetnička i produkcijska platforma za interdisciplinarnu suradnju Bacači Sjenki, čiji su pokretači  intermedijski umjetnici Boris Bakal i Željko Serdarević, ostvarili su niz projekata na domaćoj i međunarodnoj sceni, a od 2012. traje njihov projekt filmske škole Frooom koja je ove godine proizvela ukupno 35 kratkih igranih, dokumentarnih, animiranih i eksperimentalnih filmova. Kao partneri u projektu okupili su se Udruga Filmaktiv iz Rijeke, Kulturno umjetnička udruga Romb i Udruga Mavena iz Splita, Kulturno prosvjetno društvo Sloga iz Pakraca, Pučko otvoreno učilište Koprivnica – Ustanova za obrazovanje, kulturu i informiranje iz Koprivnice, Pučko otvoreno učilište grada Rovinja i Hrvatski filmski savez. Suština je projekta filmski program edukativnog i zabavnog karaktera za djecu i mlade, prvenstveno za uzrast od devet do dvanaest godina, ali i za starije koji pokažu zanimanje, a kroz njega je u protekle četiri godine prošlo više od dvije stotine djece i mladih iz Opatije, Pakraca, Splita i Zagreba, odnosno iz Koprivnice, Rijeke i Rovinja. Bacači Sjenki žele kritičkim obrazovnim širenjem djelovanja na najmlađu populaciju, kroz razvoj progresivnih institucionalnih, ali i vaninstitucionalnih te izvannastavnih edukacijskih metoda, utjecati na njihovo gledanje, promišljanje i stvaranje autorskih filmskih i drugih multimedijalnih djela. Naglasak je na interdisciplinarnom i intermedijskom pristupu, a u edukacijskom su timu dramski pedagozi, kulturni antropolozi, psiholozi, odnosno eksperti novomedijske prakse, animiranog filma, glume i ostalih vrijednih i korisnih znanja. Kroz pet dana u cjelodnevnom boravku najviše petnaest ili šesnaest polaznika u grupi uče se složenom procesu nastanka djela filmske i vizualne kulture, praktičnoj primjeni i autorskom pristupu kroz dramske ali i tehničke vježbe, ovladavanju filmskim jezikom, gledaju projekcije i iznose svoje stavove i razmišljanja kroz moderirane rasprave. Istodobno se educiraju i voditelji koji će u svojim ali i drugim sredinama, ubuduće sudjelovati u realizaciji novih projekata.

Sačinjena djela svakako valja i pokazati pa je dio polaznika filmske škole Frooom sudjelovao na filmskim festivalima djece i mladih u Austriji, Makedoniji i Njemačkoj, predstavili su se i na Sveučilištu u Kopenhagenu, u okviru  tamošnjih Urbanih studija, s četiri održana predavanja-radionice, a zatim se zaputili do Pyrgosa u Grčkoj. Na Peloponezu će prikazati filmove Mali presjek velikoga Froooma, snimljen srpnja ove godine na naprednoj radionici u Zagrebu, u čijoj su realizaciji sudjelovali Oleg Burger, Lara Gračner, Anouk Kivađ i Ivna Salečić, pod vodstvom Nikoline Bogdanović i Marka Tadića, koji razotkriva stvaralačku metodu i razloge zbog kojih je Frooom tako omiljen među djecom i mladima te S druge strane predstave, također snimljen ljeta 2015. u Zagrebu, o tajanstvenoj potrazi Boba Konzerve i Dark-o Džema koja se odvija kroz neobične dimenzije i paralelne svjetove, a najbolje ocrtava ideologiju Froooma: proučiti i istražiti osobne interese pa ih sklopiti u skladnu cjelinu i okrenuti u korist kolektiva. Ili, jednostavnije rečeno, šest individualnih priča pretočiti u scenarije čiji su autori Vanja Dedić, Jaga Franić Medvešek, Gustav Lauc, Jakov Piljek, Bruno Šimunić i Karlo Špoljar pa ih uz pomoć mentora Vene Mušinovića objediniti u cjelinu nazvanu Lara.

Filmovi autora iz Froooma prikazani su i na festivalima u Brazilu, Italiji i Hrvatskoj, a u realizaciji ovih gostovanja i putovanja financijsku potporu pružile su Zaklada Kultura Nova, Zaklada Hrvatska kuća te Ministarstvo kulture.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

02.12.2015.