Drugi Maraton kratkometražnih filmova

300 kratkih minuta

Hrvatski filmski savez pridružio se zamisli Hrvatskog audiovizualnog centra nazvanoj Maraton kratkometražnih filmova, koji je po drugi put održan od 19. do 21. prosinca, s naglaskom na vrijeme zimskog solsticija i najkraći dan, odnosno najdužu noć u godini. U brojnim je kino dvoranama diljem Hrvatske prikazan niz filmova raznih žanrova i namijenjenih svim uzrastima filmskih zaljubljenika, a solidan odaziv publike dokaz je da za takve programe itekako ima zanimanja.    

U kinu Tuškanac je program Maratona kratkometražnih filmova za djecu započeo 21. prosinca u 11 sati izborom nagrađenih radova s 52. revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece koja je od 25. do 28. rujna održana u Varaždinu, Ludbregu i Čakovcu, a nastavljen u podne projekcijom europskih kratkometražnih filmova za djecu od 3 do 6 godina, pod nazivom Short Circuit Program.

Projekcije za odrasle započele su u 16 sati kada su prikazani domaći animirani filmovi ženskih autorica, u produkciji Zagreb filma, a nastavljen sat vremena kasnije prikazivanjem europskih kratkometražnih filmova iz Short Circuit Programa.

Na završetku ukupno preko 300 minuta filma, u 19 sati je prikazan, pod nazivom Najkraći filmovi u najdužoj noći, ovogodišnji natjecateljski program Festivala jednominutnog filma iz Požege. Publika je mogla vidjeti svih šezdeset filmova odabranih za službenu selekciju, od najkraćeg Game over brazilskog autora Diega Marsciana, kojemu je trebalo samo deset sekundi da ispriča priču o zujećem komarcu, prije nego bude spljeskan udarcem one mlatilice, do samokritične Adaptacije Jakuba Janza iz Poljske, u kojem koze brste sve što stignu, pa nakon što pojedu listove neke knjige navale i na filmsku vrpcu (stvar koju u vrijeme opće digitalizacije jedva pamte i najstariji) i onda zaključe da je papir ipak bio bolji. Treba se nadati da se to odnosilo na medij na kojem su filmovi nekada snimani, a ne na njihovu kvalitetu. 

Da je u jednominutnom filmu sve moguće pokazali su i radovi Massimilana Nocce iz Italije, horor 60 tic di paura, u kojem ekspresivnim licem buduća žrtva eksplozije iskazuje strah i užas od bliske smrti, Zorana Cikovca iz Vukovara Prijatelji, o pozivu na prevladavanje različitosti i na njoj utemeljene mržnje, Ivana Jurkovića iz Srbije Minut igre, o ljudima koji su iako stari i bolesni još uvijek mladi u srcu i Daniela Caraccija iz Francuske Vous étes arrivé o sinu koji je loš učenik ali briljantan programer pa svom ocu poboljša GPS uključujući na njega informaciju o lokaciji očeve ljubavnice, što izazove dramatičnu majčinu reakciju.

Bilo je još zanimljivih naslova, poput Mother's day Lakshimija Menona iz Ujedinjenih arapskih emirata koji je pokazao da djeca imaju bezbroj pitanja i zahtjeva za majke, a samo jedno za očeve – gdje je mama?, snažne kritike socijalnog trenutka u kojem živimo, poput Quo vadis Croatia, s obiljem kadrova ljudi koji kopaju po kontejnerima za smeće ili priča o usamljenosti kakva je Despedidas španjolskog autora Ignacia F. Rodóe, u kojem djevojka naplaćuje neki sitan iznos da bi vrućim poljupcem ispratila putnike na aerodromu, koje nema tko drugi pozdraviti i zaželjeti im sretan put.

Organizatori namjeravaju iduće godine ponovo zaokružiti Maraton kratkometražnih filmova upravo izborom jednominutnih, možda u kasnijem, noćnom terminu i s prigodnim druženjem autora i gledatelja, kako bi svečanost kratkog filma najkraćeg dana u godini bila još sadržajnija, zanimljivija i privlačnija.

Duško Popović

23.12.2014.