Škola digitalne fotografije

Druženje s objektivom

Prva je dva dana ožujka u Đakovu održana Škola digitalne fotografije s petnaest polaznika i vrsnim voditeljem Aleksandrom Muharemovićem. Škola je bila namijenjena mlađim autorima, do trideset godina, podjednako onima bez ikakva iskustva i onima koji već ponešto znaju o fotografiji, posebno digitalnoj, a održana je u zajedničkoj organizaciji udruge Đakovački rezovi i Foto-kino kluba Đakovo, dok je financijsku potporu osigurao Savjet mladih Osječko-baranjske županije. Stoga su polaznike na početku pozdravili predsjednica Đakovačkih rezova Sanja Bježančević, predsjednik Foto-kino kluba Đakovo Damir Tomić i član Savjeta mladih OBŽ Ivan Maričić, a voditelj Aco M edukaciju je koncipirao u rasponu od osnova fotografije do detaljnog upoznavanja s digitalnim fotoaparatima, uz obilje terenskih radionica i lova na zanimljive fotografske kadrove.

Posebno je uzbuđenje izazvalo pregledavanje snimljenog materijala, uz kritičke opaske voditelja Škole, koji ima skoro dva desetljeća fotografskog i filmskog iskustva, a za svoje je radove višestruko nagrađivan, između ostaloga i prvom nagradom za film C Z P na 44. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva koja je održana upravo u Đakovu 2012. godine. Muharemović je 2013. godine dobio i državnu nagradu Fausta Vrančića za tehničku kulturu, posebno za brojne fotografske i filmske radionice koje je održao u svojem matičnom Video klubu Mursa u Osijeku, ali i za slične radionice u drugim gradovima, od Đakova do Vinkovaca. Zapaženi je autor ponajviše eksperimentalnih i igranih filmova, najčešće kao scenarist, redatelj, snimatelj i montažer, skupa s kolegom i prijateljem Damirom Tomićem, iz FKK Đakovo, od prvog nagrađenog filma Osječki krug (treća nagrada na Reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva 1998), preko Neba nad Osijekom (posebna nagrada na Reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva 2000) i Homoeroidi (2002) do INRI (na Danima hrvatskog filma 2003), odnosno samostalno za radove poput Layers (nagrada festivala Alternative Film&Video, Beograd, 2003), 41,5 cm (2004, u koprodukciji AFC Beograd i VK Mursa, natjecateljski program OSFAF, Skopje, 2008), Kroz noć (nagrada festivala Alternative Film&Video, Beograd, 2004, posebna nagrada na Reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva 2004), Kraj dana (2004), Rano jutro (treća nagrada na Reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva 2004), Kanon (nagrada festivala Alternative Film&Video, Beograd, 2005), Subjektivni kadar (nagrada festivala Alternative Film&Video, Beograd, 2006), Fabrique en Tunisie – 1.250.000 riječi (2007, koji je uvršten i na DVD sto najboljih filmova u dvadeset godina Hrvatskog festivala jednominutnih filmova u Požegi), Drugi krug (ponovo s Tomićem, 2007), Oproštaj (2008), Između (s Tomićem, 2008), Linija (i dalje s Tomićem, isto na DVD sto najboljih filmova u dvadeset godina Hrvatskog festivala jednominutnih filmova u Požegi), Vremenska omča (2009), Pogled (s Damirom Tomićem, treća nagrada na Reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva 2010) i  Equilibrium (2011). Radi i kao slobodni fotograf, snimatelj, tonski snimatelj i montažer, a 2008. i 2009. godine bio je i predavač na Umjetničkoj akademiji u Osijeku. Zapaženu retrospektivnu izložbu filmova i videa održao je 2008. godine u Akademskom filmskom centru Doma kulture Studentski grad u Beogradu.

Svi su polaznici Škole digitalne fotografije dobili diplome za sudjelovanje, a Savjet mladih Osječko-baranjske županije zahvalnicu za pomoć u realizaciji projekta. Najbolje fotografije polaznika Škole bit će izložene na izložbi Volim Đakovo.

Duško Popović

04.03.2014.