Europski seminar o filmskom stvaralaštvu mladih
Gradovi bez kina
Predstavnici brojnih filmskih festivala namijenjenih prvenstveno mladima, okupljeni na drugom Europskom seminaru o filmskom stvaralaštvu mladih koji se od ponedjeljka do četvrtka održava u Karlovcu, slažu se u procjeni kako je jedan od bitnih razloga za njihovo pokretanje u sredinama iz kojih dolaze bio – nedostatak kina u njihovu gradu! Za mjesta poput Berlina, Istanbula ili Beograda to se naravno ne može reći, ali mnogi su se drugi, od irskog Limericka preko britanske Scale i našeg Varaždina pa, konačno, do domaćina, Karlovca, suočili s gašenjem kina u svome gradu i nužnošću pokretanja aktivnosti koje će to stanje prevladati, a jedno od mogućih rješenja bilo je osnivanje filmskih skupina mladih što je u mnogim sredinama dovelo i do organiziranja festivala. U nekima, poput naših Varaždina i Karlovca, i do ponovnog otvaranja kina koja su se u jednom trenutku činila kao nedostupan san.
Prezentacija gotovo dvadeset uglavnom međunarodnih filmskih festivala namijenjenih mladima u prvi se mah može činiti kao dosta zamorna djelatnost, no pokazalo se da svaki ima brojne specifičnosti, da su njihove priče o nastanku i konceptu sasvim osebujne, a i prezenteri su si dali truda pa su prvih dan i pol seminara protekli u zanimljivim izlaganjima, dopunjeni nizom fotografija i drugih dokumenata, a iznad svega vrsnim odabirom filmova prikazanih na pojedinim festivalima što je i drugi Europski seminar o filmskom stvaralaštvu mladih pretvorilo u svojevrsni festival srednjoškolskog filma i dostojan uvod u događanja koja nas tek čekaju na 18. filmskoj reviji mladeži i osmom Four River Film Festivalu.
Na redu su sada konstruktivni razgovori u pet seminarskih skupina koje će se pozabaviti s pet ključnih pitanja kojima se u drugome dijelu svoga trajanja bavi Europski seminar, a ona su poboljšanje uzajamne suradnje, ujednačavanje festivalskih programa i organizacijskih oblika u cilju jačanja medijske kulture, od njezina širenja općenito do konkretnih oblika edukacije, analiza utjecaja kojeg festivali imaju na lokalne sredine u kojima se održavaju i mogućnosti unapređenja, financijska potpora, od gradskih i državnih dotacija do sponzora (iako je većina suočena s raznim oblicima snalaženja kako bi uopće preživjeli) te doprinosi festivala, poput kvalitetne provedbe slobodnog vremena mladih, kreativnog stvaralaštva i poticanja otkrivanja talenta i sklonosti u mladih autora.
Bit će zanimljivo čuti, na okruglom stolu koji će se održati u četvrtak popodne, kao sukus razgovora vođenih na drugom Europskom seminaru o filmskom stvaralaštvu mladih, do kojih su zaključaka došle radne skupine i koja se platforma koordiniranoga djelovanja predlaže za ubuduće.
Europski seminar o filmskom stvaralaštvu mladih održava se u organizaciji Kinokluba Karlovac i Hrvatskog filmskog saveza te uz financijsku potporu Agencije za mobilnost i programe EU, kroz program Mladi na djelu i projekt Youth Pass.
Iako se nekima u prvi mah odabir lokacije održavanja Europskog seminara, u karlovačkom Gradskom muzeju, učinio neobičnim jer je filmsko stvaralaštvo mladih okrenuto prvenstveno kritičkom pristupu sadašnjosti i vizijama, pa i oblikovanju budućnosti, barokni svodovi Muzeja i njegova kaldrmisana dvorišta posve su lijepo uokvirili sadržaje seminara i poruke koje nosi. Prošlost se nasmiješila sadašnjosti i zajedno su vedro pogledali u budućnost.
Čak ni dosadna jesenska kišica koja je uporna curila nije to mogla pokvariti!
Duško Popović
10.09.2013.